Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třetina: Místním chceme nabídnout koupaliště

Moravský Krumlov /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Tomáš Třetina je sice starostou druhého největšího města Znojemska teprve krátce, jeho problémy už ale pomáhá řešit třetí volební období. Od konce listopadu sedí poprvé v křesle starosty, na radnici je ale nyní sám.

23.12.2010
SDÍLEJ:

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.Foto: DENÍK/Archiv

Další díly seriálu
Rozhovory se starosty najdete ZDE

Místní zastupitelé se totiž na svém prvním a zatím jediném zasedání nedokázali dohodnout na jméně nového místostarosty.


Jak dopadlo vaše jednání v Praze o Slovanské epopej?

S primátorem Bohuslavem Svobodou jsme se dohodli na tom, že si Praha nechá vypracovat posudek na stav pláten od restaurátora Tomáše Bergra a na základě toho se pak budeme bavit dále. Dnes jsme v Praze projednávali posudek soudního znalce, který jsme si na současný stav Epopeje nechali zpracovat my.
Kdy pan Berger přijede do Krumlova, to zatím nevím. My mu samozřejmě Epopej odpečetíme, on obrazy prohlédne a od výsledku této prohlídky se pak budou odvíjet další jednání v Praze o případném setrvání obrazů u nás.

Přeci jen: jedná s vámi nynější vedení Prahy jinak, než to minulé?
Pan doktor Svoboda je velmi komunikativní člověk, jednání s ním jsou velice korektní. V rámci naší politické strany jsme samozřejmě byli domluveni na tom, že když TOP 09 vyhraje i v Praze, tak Epopej v Krumlově zůstane. To se nestalo, jinak by asi podpora setrvání Epopeje u nás byla jednodušší. Předpokládám ale, že naši kolegové předloží nějaký takový návrh v Praze do zastupitelstva.

Další záležitostí, která je s Epopejí do značné míry spojená, je moravskokrumlovský zámek. Jeho vlastník, firma Incheba, ho chce prodat…
Mám informace, že Incheba nabízí zámek na francouzském, anglickém a ruském realitním trhu. Zámek je tedy na prodej. S Inchebou jsme v kontaktu, jednali bychom samozřejmě o spolupráci i s případným novým vlastníkem.

Předpokládám, že město nemá o koupi zámku zájem?!
Náklady na opravu zámku se před deseti lety pohybovaly kolem půl miliardy korun, teď se to jistě bude blížit miliardě. Vysoké jsou i náklady na provoz. Krumlov takové částky nemá, náš celoroční rozpočet je sto padesát milionů korun. Zámek je na našem katastru, my ho nechceme nechat spadnout a v mezích svých možností mu samozřejmě pomáháme.

Jistě vám poněkud komplikuje situaci, že nebyla zvolena místostarostka. Pokračují vyjednávání o obsazení tohoto postu?
Městská rada má nyní sedm členů včetně mě a pracuje. Předpokládám, že po Vánocích se k jednání o obsazení postu místostarosty vrátíme, protože tato funkce být obsazena musí. Je tu i návrh, aby byl místostarosta neuvolněný, čímž by se ušetřily městské peníze. O tom, kdo to nakonec bude a zda bude či nebude uvolněný, ale rozhodnou zastupitelé. Předpokládám, že někdy v lednu nebo v únoru.

Už letos se měl opravovat průtah Moravským Krumlovem, nestalo se tak. Kdy opravy nejdůležitější městské tepny začnou?
Zastupitelstva města i kraje odsouhlasila zadávací podmínky pro výběrové řízení na zhotovitele stavby. Kromě toho se chystá stejné výběrové řízení na opravu dopravního uzlu u vlakového nádraží. Předpokládám, že tato výběrová řízení už budou podle připomínek antimonopolního úřadu zcela bezchybná a že se na jaře začne stavět.
Komplikované to ovšem bude v tom, že současně budeme provádět i rekonstrukci kanalizaci. Situace ve městě tedy bude velice složitá a já bych chtěl už nyní poprosit obyvatele o shovívavost, nadhled a toleranci. Budeme všechny včas informovat, ani tak to ale nebude jednoduché…

Když se teď podíváme na kulturu: co opravy místního kina?
Máme zpracovaný investiční záměr na opravu sokolovny, která přešla do majetku města. V první etapě zvažujeme investici deset milionů korun. Kinosál chceme zrekonstruovat na kulturní sál, opravíme tělocvičnu, kam chodí skoro osm set dětí. Záměr na opravu bude předložen radě a zastupitelstvu a budu na něj shánět dotace.

Jaké kulturní akce chcete podporovat?
Jsem rád, že se dobře zaběhl nový ředitel městského kulturního střediska. Osobně budu podporovat rockový festival Vrabčák i Hudbu pro Slovanskou epopej. Pořádat jistě budeme festival Mrazík, Krumlov bude součástí cyklu Concentus Moraviae a Hudebních slavností. Zrovna dnes začíná další akce, festival filmových pohádek v kině. Na ten se s dětmi také hodně těším.

Jak to vypadá s bazénem v Moravském Krumlově?
My jsme v našem volebním programu nabídli lidem možnost výstavby venkovního koupaliště. V současné době na to zpracováváme investiční záměr, který řekne, na kolik by to vyšlo. Máme vytipovanou lokalitu i to, jak by mělo koupaliště vypadat. Rozhodně by to nebyl akvapark jako ve Znojmě, spíše něco jako v Trstěnicích. Kryté bazény jsou v nedaleké Nové Vsi, Hrotovicích a staví se ve Vémyslicích. O všem ale opět bude teprve jednat zastupitelstvo…

Může město nějak podpořit snížení nezaměstnanosti?
V tuto chvíli rozhoduje Vertex, jako největší místní zaměstnavatel. Ten svůj provoz přesunuje z Krumlova do Hodonic. Po Vánocích budu jednat s ředitelem Vertexu, mimo jiné i o nabídce práce v Hodonicích pro místní zaměstnance. Údajně mají i zájemce o koupi továrny, který by mohl v Krumlově rozjet své vlastní podnikání. Snižování nezaměstnanosti chceme podporovat i jinak, je to ale velice složitý problém.

Město letos začalo prodávat své byty. Chcete v tom pokračovat a kdy?
V současné době se finalizuje prodej domu na sídlišti. To je už schváleno. Po Novém roce budeme chtít pokračovat s dalšími prodeji. Nejprve o tom ale budeme muset jednat v radě a posléze i v zastupitelstvu. Nechci, aby město na prodejích prodělávalo. Na druhou stranu je ovšem zase nebudeme prodávat nijak draho. Město má v současné chvíli dvě stě padesát bytů. Kolik z nich prodáme, to bude věcí zastupitelstva.

Máte v nové funkci nějaký další cíl?
Chtěl bych výrazně podpořit spolkový život v Krumlově a to i finančně. Ať už jde o hasiče, sportovce, rybáře, včelaře, zahrádkáře, divadelníky, Orly, Sokoly… Ti všichni velmi zpestřují život města, dělají to ve svém volném čase a patří jim za to velký dík a zaslouží si tedy pomoc.

Tomáš Třetina

√ Věk: 38 let
√ Stranická příslušnost: TOP 09
√ Narozen v Moravském Krumlově, ve městě tedy žije od narození
√ Starostou města od konce listopadu 2010. předchozí volební období byl místostarostou, předtím radním. V komunální politice tak působí osmým rokem.
√ Rodinný stav: ženatý, 3 dcery
√ Vzdělání: Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
√ Předchozí místa: učil na ZŠ Ivančická v Moravském Krumlově, řídil malotřídku v Bohuticích

Autor: Daniel Smola

23.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Ilustrační foto.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení