VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Milíčovicích se daří několika podnikatelům

Milíčovice /VESNIČKY A MĚSTA/ - O bohatý kulturní život v Milíčovicích se starají především dobrovolní hasiči. Prioritou obce je vybudování čističky odpadních vod.

12.5.2011
SDÍLEJ:

Obec Milíčovice.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Je čtvrtek, pár minut po jedné hodině odpoledne. Autobus, který přijíždí do malebné obce Milíčovice, míjí benzinovou čerpací stanici a zastaví na zastávce. Vystoupí z něj jeden student a pěšky se vydá několik set metrů směrem ke vsi. Míjí právě dvě ženy, které se starají o úklid a zeleň v obci a projde upravenou návsí osázenou zelení.

Líné odpoledne v malé vesničce nedaleko Znojma pomalu plyne, z místního kostela právě vychází starší žena s koštětem a začíná zametat okolí kostela. Kolem jdou dvě ženy s kočárkem a tváře nastavují odpolednímu slunci.

A zatímco tohle všechno se podobně opakuje stále dokolečka, první volební období prožívá ve funkci starosty Milíčovic Evžen Brtník. „Do obce jsem se přiženil v roce 1999. Postavil jsem si v Milíčovicích dům a v roce 2006 jsem poprvé kandidoval do zastupitelstva a stal jsem se místostarostou. Nyní jsem první volební období starostou,“ popisuje první muž obce. Dodává, že se v Milíčovicích stále buduje a rekonstruuje. „Například budova obecního úřadu dostala novou střechu, na obecním bytě jsme vyměnili okna, vybudovali jsme dětské hřiště, na které jsme získali dotaci. Hasičům jsme zmodernizovali hasičskou stříkačku a koupili jsme jim plovoucí čerpadlo a elektrocentrálu,“ vypočítává.

Ve vsi nyní žije dvě stě osm obyvatel. „Číslo je stabilní. Starší umírají a přicházejí mladší. Dá se říct, že si rodiny domy drží a předávají z generace na generaci. Nestěhují se pryč, protože Milíčovice jsou jakousi příměstskou částí Znojma,“ dodává Brtník. Nejvíce trápí místní čistička odpadních vod. „Vloni jsme podávali žádost o dotaci, ale byla nám zamítnuta,“ zlobí se starosta.

Nová kanalizace

Prioritou Milíčovic je proto vybudování nové kanalizace. „V důsledku toho zatím nejsou k dispozici ani žádná stavební místa. Až bude vyřešené odkanalizování, potom bychom uvažovali o rozšíření a nabídce parcel,“ přibližuje .
Vloni obec postihly přívalové deště. „Vytopily jeden dům. Proto chceme vyřešit protipovodňové opatření,“ říká starosta. Dominantou návsi je kostel, který před několika lety prošel rekonstrukcí. „Také jsme opravili zeď kolem hřbitova,“ dodává starosta.

Za to, že kostel i jeho okolí září čistotou, může osmasedmdesátiletá Marie Jiranová. „Paní Žáková, která se o kostel starala, umřela. A protože bydlím nejblíže kostelu, úklid připadl mě. Pobožnost máme ve čtvrtek a v neděli, ale chodí sem jenom deset starších žen,“ říká žena, která v Milíčovicích prožila celý život. steskla si, že ve vsi chybí obchod se smíšeným zbožím. „Ale pro ten rohlík si zajdu na benzinku, která je celkem dobře zásobená. Kdo chce a má auto, sjede si pár kilometrů na větší nákup do Znojma,“ dodává.

Přestože vesnička vypadá přes den téměř mrtvá, daří se tu podnikat několika malým firmám. Hned u hlavní silnice, procházející mimo obec, narazí návštěvník na benzinovou čerpací stanici. Když pak zahne na náves, přímo uprostřed je autoservis. Nechybí truhlářská dílna, pneuservis, hospoda a bufet. Co naopak místním chybí, je prodejna smíšeného zboží.

„Opravdu. Obchod je věc, která mi tu schází. Naštěstí manžel jezdí denně do práce do Znojma, tak nakoupí. Ale kdyby tu byla jednota jako dříve, bylo by to pro nás, a hlavně ty starší lepší,“ posteskne si mladá maminka Jana Švarcová.
Na chalupu do Milíčovic často jezdí Zdeňka Žáková. „Už jsem v důchodu, tak sem jezdím téměř každý den. Starám se současně o tatínka. Ale všichni, kteří Milíčovicemi projíždí, říkají, že je to krásná obec. Je tu opravdu klid a hodně zeleně,“ pochvaluje si Žáková. Dodává, že se v obci daří i manželovi. „Má tu autodílnu a s podnikáním mu pomáhá i zeť,“ říká.

Jediným fungujícím spolkem v Milíčovicích jsou dobrovolní hasiči. Jejich velitelem je už šestnáct let Ladislav Fukal. Za dva roky sbor oslaví významné výročí sto dvacet let založení. „Určitě výročí pořádně oslavíme. Ve sboru jsem už od mala. Potom jsem si udělal velitelské zkoušky,“ popisuje Fukal.

Hasiči a ženy

Hasiči se pravidelně schází a mají ve svém sboru deset žen. „Ty se starají o děti. Než aby běhaly po obci nebo seděly u počítače, snaží se je zapojit do různých činností. Například před Velikonocemi jsme my chlapi naučili kluky plést žíly. Holky malovaly vajíčka a zdobily náves obce. Schází se každou sobotu a nyní je čeká nácvik programu na oslavu Dne matek,“ chlubí se dobrou spoluprací velitel hasičů. Dodává, že v minulosti ve vsi fungovali i rybáři. „Jenže rybník není obce, tak se zatím řeší pronájem. Do budoucna nevíme, jak to s ním dopadne,“ vypráví.

O kulturu se především v Milíčovicích starají právě hasiči společně s obcí. „Pořádáme plesy a zábavy, pro děti dětské dny a táborák. Zrovna jednu vatru připravíme na sobotu. Proto musíme zavolat hasičům do Brna, aby nebyla nějaká ostuda. I když máme auto bez nádrže, tak ho přistavíme,“ s úsměvem dodává Fukal.

Milíčovičtí hasiči jezdí i k zásahům. „Nás však volají až naposledy. Většinou na hlídání a dohašení lopatami. Například vloni jsme hasili slámu a u rybníka palach. Snažíme se za každou cenu udržet. Podporuje nás i obec a tradičně pořádáme sběr třeba železa, ze kterého máme nějaké peníze,“ popisuje.

Lidé se v Milíčovicích mohou pobavit na tradičním masopustu, posvícení a oslavě Dne matek. „Děti vozíme na výlet například do zoologické zahrady či do vyškovského Dinoparku,“ dodává starosta Brtník.
Přestože ve vsi žijí dvě stovky lidí, snaží se obec všechny informovat o dění pomocí internetových stránek, vyvěšené úřední desky a místního rozhlasu.

„Poskytujeme základní informace na našem obecním webu. Lidé se tam dočtou i o historii. Jsou dělané spíše jednodušší formou, aby se na stránkách mohli dobře orientovat i starší lidé. Časem chceme stránky modernizovat. Budou si moci přečíst vše o zasedání zastupitelstva i prohlédnout fotky z akcí,“ plánuje první muž obce.

Autor: Sylva Pavlačková

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí promluvila. Alespoň prostřednictvím háčkované dečky, která se na ni v pondělí dopoledne objevila. Nesla slovo Padnu.
5

Socha prezidenta Masaryka opět "promluvila". Padnu, stálo na háčkované dečce

Poslanec TOP 09 Válek: ODS má dobré lidi. Předseda Fiala je můj bývalý rektor

Brno - Při minulých volbách neuspěl, tentokrát se jako jediný z jihomoravské TOP 09 do poslanecké sněmovny probojoval. Po celou sobotu ve štábu své strany sledoval přetahovanou ODS a SPD o druhé místo ve volbách. „Úspěch občanských demokratů mě příjemně překvapil. Strana má hodně dobrých lidí, například Petr Fiala je můj bývalý rektor,“ zhodnotil možnou spolupráci se stranou Válek.

Skvosty zachytí i přes mobil. Fotit dokážeme čímkoliv, ukazují fotografové

Dobšice /FOTOGALERIE/ – Restaurace U Sapíků v Dobšicích je plná hostů. Stěny zdobí velké panely obsypané krásnými fotografiemi. Hraje kapela. Když muzika na chvilku utichne, bere si slovo fotograf Luboš Blažek. „Chci moc poděkovat Přemkovi Dufkovi, který když skončil Masox, zachránil tuhle akci a vznikl OVARt,“ říká Blažek a sklízí potlesk přítomných lidí.

Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty, míní lídr ODS Petr Fiala

Praha /ROZHOVOR/ – Občanští demokraté si v parlamentních volbách vybojovali druhé místo. „Nárůst hlasů je pro nás závazkem,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Znojemští hokejisté zakončili domácí dvojboj v mezinárodní EBEL zklamaní. I přes vedení 3:1 se museli před italským soupeřem z Bolzana sklonit po porážce 3:4 v prodloužení. Hlavní vinu poté našli u několika sporných momentů rozhodčích ze závěru třetí třetiny, kde dvakrát inkasovali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení