VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Podyjí žije většina druhů středoevropských netopýrů

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Odborníci v Podyjí napočítali dvaadvacet druhů netopýrů, to je nejvíce v Česku.

31.8.2011
SDÍLEJ:

Netopýr ušatý je v lesnaté části území vůbec nejhojnějším druhem. Dlouhé uši mu umožňují za vhodné situace vyhledat potravu podle zvuků, které vydává při pohybu listím či po kůře stromů.Foto: Antonín Reiter

Jsou to jediní savci, kteří umí létat. Orientují se pomocí ultrazvukových vln a ve vzdušném prostoru noční přírody nemají téměř žádného konkurenta. Navíc si opravdu oblíbili Podyjí. Z třiceti středoevropských druhů jich tu žije dvaadvacet. Podyjí tak patří k druhově nejbohatším oblastem Česka.

Mnohé druhy netopýrů obsazují v létě lidské stavby. V období od května do srpna zde vytvářejí takzvané letní kolonie, které jsou většinou složeny ze samic a jejich mláďat. Umístění úkrytu kolonie se druh od druhu liší.

Nápadné jsou kolonie netopýrů volně visících v půdních prostorách staveb. Mnohé druhy obsazují i různé štěrbiny na povrchu domů. Vazba místní populace na úkryt může být velmi dlouhodobá. Třeba i desítky let se netopýři vracejí k výchově potomstva na stejné místo. Ztráta takového tradičního sídla znamená pro celou lokální populaci problém a někdy dokonce přímo riziko zániku.

Větší letní kolonie přímo v Národním parku Podyjí a jeho okolí vytváří například netopýr brvitý. Ten si oblíbil půdu školy ve Vranově nad Dyjí. Kolonie vrápence malého zase v létě sídlí například na půdách fary v Popicích či Fládnické chaty nedaleko Hnanic.

I několik set jedinců sdružují kolonie netopýrů velkých. Nejblíže sídlí ve Znojmě a Jevišovicích. Zoologové úkryty kolonií každý rok pravidelně kontrolují. Mají tak možnost v celostátním i celoevropském souhrnu sledovat změny početnosti ohrožených druhů netopýrů.

Mateřské kolonie mohou mít i více úkrytů, které střídají. Ke změně je může přimět vyrušení, změna počasí i jiné faktory. Dobrá znalost celé sítě těchto náhradních míst je důležitá.

Jednou z lokalit, kde v posledních letech tradiční úkryt netopýři nejspíš změnili, je půda zámku ve Vranově nad Dyjí. Tam odborníci sledovali kolonii vrápenců malých s přestávkami už od poloviny minulého století. Naposledy ji viděli v létě 2009, kdy zde napočítali šestačtyřicet vrápenců.

V posledních dvou letech je však úkryt prázdný. Není pravděpodobné, že by takto velká kolonie náhle zanikla. Proto předpokládáme, že využívá jiný úkryt. Nejspíše přímo ve Vranově.
Úkryty vrápenců jsou poměrně nápadné. Zvířata visí vždy volně, nezalézají do štěrbin a mají velmi typický vzhled. Kolonie je většinou rozptýlena v nejteplejších částech půdy.

Jiné úkryty jsou v létě výjimečné. K odhalení úkrytu by tedy mohla přispět i informace od veřejnosti. Pro případné všímavé čtenáře je připravena i drobná odměna!

Na přelomu léta a podzimu netopýři zvyšují své sociální aktivity. Vyhledávají místa s význačnou polohou v krajině, poskytující dobrý úkryt v podobě podzemních prostor a zároveň obklopená vhodnými lovišti. Netopýři se sem slétají z blízkého i vzdáleného okolí, kromě lovu potravy zde zdánlivě chaoticky proletují, komunikují a zřejmě navazují sociální vztahy v rámci populací obývajících rozsáhlé okolní území.

U některých druhů zde může docházet i k páření, pro jiné jsou tato místa třeba „občerstvovací stanicí“ na podzimní cestě do vzdálenějších zimních úkrytů. Protože se zde netopýrů objeví mnoho v krátké době a velice aktivně zde proletují, označuje se tento jev ve vědecké mluvě „swarming“, což můžeme z angličtiny přeložit jako „rojení“.

Velice přitažlivé jsou pro „rojící se“ netopýry i hradní zříceniny na ostrožnách nad údolím Dyje. Podobně jako lidské návštěvníky vábí množství netopýrů i Nový Hrádek u Lukova. Právě tady se letos uskuteční v Podyjí již tradiční Evropská noc pro netopýry.

Bude to už 13. ročník nočních výprav za těmito podivuhodnými zvířaty a proběhne v sobotu třetího září. Začátek výkladu bude o půl osmé, o půl deváté a o půl desáté večer.

Antonín Reiter
autor je zoologem Jihomoravského muzea ve Znojmě

31.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Světoznámý spisovatel Robert Fulghum představí divákům svoji knižní novinku Opravář osudů.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Veselí nad Moravou – Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu. Někdejší rajský dvůr kláštera servitů, v jehož části úřad sídlí, prodělává proměnu. „Prostor poslouží například pro svatby, komorní koncerty či menší kulturní akce,“ uvedl místostarosta Petr Kolář.

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení