Každý kdo cestuje autem ze Znojma do Brna přes Moravský Krumlov jistě nemine Prosiměřice. Obec leží třináct kilometrů severovýchodně od Znojma. Srdcem Prosiměřic je náměstí, které zdobí architektonická perla – kostel svatého Jiljí. Je nejvýznamnější a společně s farou také nejstarší památkou v obci. Dalším skvostem je kamenný pranýř s vytesaným letopočtem 1794. Zůstal tu jako pozůstatek vlastního trestního práva, které městečko mělo.

Ve znaku mají Prosiměřičtí štít a v něm panáčkuje zajíc. K dnešnímu dni zde žije přesně osm set šestnáct lidí. „Obyvatel máme čím dál tím víc. Za posledních pět let je nárůst o osmdesát spoluobčanů, což je, myslím, hodně. Domů u nás máme asi kolem dvěstěpadesáti,“ přiblížil městys starosta Jiří Lukeš.

Vedení obce má spoustu nápadů a plánů na zvelebení prostředí. „Letos chceme zajistit rekonstrukci místní komunikace. Příští rok se chystáme zvětšit vodojem, zrekonstruovat školní jídelnu nebo vybudovat dětské hřiště s houpačkami, klouzačkami a dalšími oblíbenými atrakcemi. Jsme nyní ve stádiu, kdy máme plány a projekty hotové a čekáme pouze na dotace. Dále máme zažádáno o dotaci na vybudování komunitní kompostárny,“ svěřil se Lukeš.

Nevděčná práce

Starosta pracuje pro městys již pět let. „Je to role nevděčná, nikdy se totiž nezavděčíte všem lidem. Ale mám svoji práci a Prosiměřice rád. Toto povolání je pro mne jako droga. Člověk musí být pořád ve střehu,“ tvrdí Lukeš.

Největší místní kulturní akcí je tradiční krojované posvícení. „Koná se vždy poslední víkend v srpnu. Přijíždějí i bývalí spoluobčané. Ráno je sraz mládeže u kostela, místní farář jim požehná, pak obejdou celou vesnici a pozvou všechny občany na zavádění, které je odpoledne v kulturním domě. Večer je tradiční zábava,“ upřesnil starosta.

Obec svým lidem nabízí školu, školku i dům s pečovatelskou službou. Pyšní se také úspěšným fotbalovým týmem. „Našim mladým fotbalistům to velice jde. Dorostenci dokonce postoupili do krajského přeboru,“ pochlubil se úspěchy místních sportovců starosta.

Prosiměřice se v regionu proslavily také druhým největším chovatelským areálem drobného zvířectva nebo zajímavou historickou postavou. „V roce 1898 zde byl pochován spisovatel páter Václav Kosmák. V roce 1899 byly jeho ostatky převezeny na ústřední hřbitov v Brně. Byl to kněz, velmi významný moravský spisovatel a vlastenec, který tu žil,“ vysvětlil Lukeš.

Každý rok pořádá místní sdružení Globe Prosiměřice sraz přátel turistiky a cestování. „Čestným hostem je u nás vždy slavný český cestovatel Miroslav Zikmund. V roce 2008 jsme mu udělili čestné občanství,“ vzpomíná Lukeš.

Místní podnikatelé

Přestože většina obyvatel Prosiměřic dojíždí za prací do okolních vesnic a měst, nabízí několika desítkám lidí zaměstnání různé firmy. „Pracují u nás drobní živnostníci. Ti však nikoho nezaměstnávají. V bývalém zemědělském družstvu pracuje asi patnáct místních. Z bývalé pekárny a kulturního domu vybudovala firma Popro dílny na výrobu bot. Zaměstnává kolem osmdesáti lidí,“ dodal Lukeš.

V Prosiměřicích podniká již dvacet let majitelka krejčovství Marta Sobotková. „Na zakázky si nemůžu stěžovat. Prosiměřice mám ráda a neměnila bych je,“ svěřila se Sobotková.

Rodák a zaměstnanec Obecního úřadu Zdeněk Holčapek by také neměnil. „Dělám tady již několik let veškerou údržbu, správce vodárny, kotelníka přes zimu a tak podobně. Narodil jsem se zde a žije se mi tady dobře. Mám tady rodinu a za město bych život na vesnici neměnil. Jsem také rybář. Máme tady pro děti zájmový spolek se sedmdesáti členy a rybaříme. Tohle mě hodně baví,“ vyznal se Holčapek. Místní rádi využívají, kromě kamenného obchodu smíšeným zbožím, také pojízdnou prodejnu masa. Jezdí do vsi každý čtvrtek z Moravského Krumlova.

Další zajímavou osobností Prosiměřic je i cestovatel a člen výkonného výboru Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Jaromír Polák. „Narodil jsem se v Brně. Rodiče se přestěhovali do Prosiměřic, když jsem byl ještě kojenec. V Prosiměřicích jsem žil asi čtyřicet let a učil jsem na zdejší škole. Nyní žiji ve Znojmě. Před půl rokem jsem byl s manželkou na cestách v Jižní Americe. Bude to znít asi divně, ale my se domů nikdy moc netěšíme. Cestování se nám líbí a máme ho rádi,“ vysvětlil cestovatel.

Do Prosiměřic se ale vrací. „Letos se již po čtyřiadvacáté bude konat setkání cestovatelů. Člověk má tady plno přátel a známých. Máme zde i chalupu. Vždycky se mi tu líbilo,“ dodal Polák.