Lidé se suchými hrdly. I tak by se dali popsat tehdejší starousedlíci vesnice u Znojma. Podle nich a jejich vlastností je vesnice údajně pojmenována. V Suchohrdlech se téměř výlučně zabývali vinařstvím. Místní vína byla velice kvalitní a vozila se až do Vídně.

Historicky jsou Suchohrdly významným místem, v současnosti se neustále rozvíjejí a žije zde téměř jedenáct set padesát obyvatel.

Vůbec první písemná zmínka o obci je z roku 1190. Jedním z důležitých historických mezníků je určitě rok 1809, kdy zde císař Napoleon I. přijal návrh na příměří, kterým byla ukončena francouzsko-bavorsko-rakouská válka, která tenkrát otřásla celou Evropou. Na tomto místě byl vysazen Napoleonův dub, jehož torzo je dodnes umístěno v depozitáři Muzea ve Znojmě.

Po bitvě na Bílé hoře nastala germanizace Suchohrdel. I když se do obce přiženilo a přivdalo mnoho českých občanů ze sousedních obcí, vesnice se hlásila především k německé většině.

„Naše obec začínala po roce 1945 jakoby znovu od roku jedna. Do té doby zde převažovalo německé obyvatelstvo. Takže zpětnou historii momentálně i s paní starostkou dohledáváme a chceme všechny informace zvěčnit v knize, která by měla v nejbližší době vyjít,” uvedla místní rodačka a vedoucí několika kroužků pro děti Růžena Stará.

V Suchohrdlech se nachází škola, školka, sportovní hřiště, knihovna, kroužky pro děti, dobrovolní hasiči, fotbalisté i několik kulturních skvostů. Jedním z nich je i Obecní sklep, který dnes místní využívají na výstavy, ale i soukromé akce.

„Historie a příběhy sousedství, to je projekt, díky kterému se obci podařilo vybudovat sociální zázemí v Obecním sklepě a změnit jeho část na výstavní prostory. V minulosti byl sklep využíván jako sklad pro potraviny, či jako objekt pro civilní ochranu. V současné době vše směřujeme na kulturu. Někteří lidé zde mají pronajaté kóje a archivují si zde vína. Zájemci si mohou sklep také pronajmout na soukromé akce,” popsala Stará.

Za zmínku stojí i zvonička, která stojí uprostřed obce nebo Havranův dům.

„Zde je vytvořeno kulturní zázemí pro děti, knihovna, kadeřnictví i pedikúra. Vedu zde dva kroužky. Klub malých Debrujárů, kde se děti od mala seznamují s fyzikou i chemií. Účastníme se i soutěží. Druhým je Klub mladých přírodovědců,” vysvětlila vedoucí dětí.

Tři hospody

Firmám se v obci také daří. Sídlí zde dopravní společnost Polytrans, nábytek Znora, autoopravna, tři hospody a několik dalších drobných živnostníků.

Nemůžeme opomenout ani suchohrdelské hasiče či fotbalisty. Ti mají nově vybudované hřiště, na které se těšili celý rok.

„Od srpna máme nové hřiště, takže jsme strašně rádi a vděční. Do budoucna bychom ale ještě potřebovali určitě lepší kabiny,” zamyslel se předseda fotbalového oddílu Zbyněk Spousta.

Kromě úspěchu mužů, kteří postoupili do třetí třídy okresního přeboru považuje Spousta i rozběhnutí dvou přípravných týmů pro děti. Fotbal není totiž v Suchohrdlech žádný nováček.

„Fotbal má v obci tradici od roku 1974, který je uvedený jako rok založení,” doplnil předseda oddílu.

Sbor dobrovolných hasičů i jednotka sboru dobrovolných hasičů znovu fungují docela krátce, ale jejich členové jsou velice rádi.

„Jednotku jsme obnovili na popud paní starostky a sbor pak znovu vznikl díky mně. Musím určitě pochválit naše ženy, které jsou v soutěžích úspěšnější než muži. Podílíme se například na hasičských zábavách či na dětském dni,” zakončil velitel jednotky Jan Kutner.