Místní lidé při každé pěší návštěvě hřbitova či mše tento kopec zdolávají. Těší se zřejmě výborné fyzické kondici, což dokumentují i úspěchy místních dobrovolných hasičů.

„Naše vítězství na hasičských závodech mohou obdivovat návštěvníci místní hospody. Vystavili jsme tady veškeré poháry a ocenění za dobu fungování našeho sboru. Pětkrát za sebou jsme vyhráli okresní ligu,“ popisuje bývalý šéf hasičů a dlouhodobý člen sboru Jan Březina.

Svůj život zasvětil ohni, vodě, rychlosti a zručnosti. Dobrovolným hasičem je již čtyřiačtyřicet let.

„Slavili jsme úspěchy na mnoha soutěžích. Několikrát jsme i slyšeli od ostatních družstev, že když někam přijedou Trstěňáci, nemá cenu ani závodit, že vítězství bude stejně naše. To mě samozřejmě těšilo a těší dosud. Před dvěma lety jsem předal velitelování do rukou svého mladšího nástupce,“ vzpomíná hasič.

Prožil si v uniformě šťastné i smutné chvíle. „Vždycky mě potěší, když zachráníme hořící dům nebo pole s obilím. Loni na podzim jsme třeba vyprošťovali místního muže, na kterého padl traktor,“ říká Březina.

V Trstěnicích bydlí od narození. „Žije se mi tady dobře, máme všechno, co potřebujeme. Vychovali jsme tady se ženou tři děti, nyní jsou již dospělé. Jsem rád, že dcera zůstala i nadále Trstěňačkou. Kluci z vesnice odešli, ale nemám je daleko. Jeden žije ve Skalici a druhý v Hostěradicích,“ svěřil se muž.

Místní jsou podle něj dobří i ve fotbale. „Dělám jim téměř každou neděli pomezního rozhodčího. Soboty pro změnu trávím jako rozhodčí na hasičských závodech. Manželka není moc ráda, ale za ta léta už si zvykla,“ podotkl Březina.

Zdejší život těší i starostku Zdeňku Březinovou, která pochází z Brna.

„Už bych se zpátky nevrátila, jsme tady přes třicet let a nežije se nám špatně. Máme dva obchody, školu, dětské hřiště. Trošku mi tady chybí bankomat. Nejvíc mě ale trápí zrušení zdejší pošty loni v únoru. Funguje u nás pouze výdejní místo, ale balíky někdy zůstanou na dodací poště v Hostěradicích. Pokud lidé nemají auto, je obtížné se tam dostat. Autobusová doprava sice funguje poměrně dobře, ale než se do nedalekých Hostěradic dostanou, objedou polovinu okresu,“ říká s trochou nadsázky v hlase starostka.

S úsměvem popírá příbuzenský vztah s bývalým šéfem hasičů. „V Trstěnicích je každý druhý Březina nebo Březinová, podobnost je čistě náhodná,“ vysvětluje.

Dodává, že klidný a spokojený život vylepšila i integrovaná doprava. „Pokud lidé nemají auto, mohou se celkem pohodlně dostat do zaměstnání do Krumlova nebo Znojma,“ doplňuje Březinová.

V obci působí poměrně úspěšná kovoobráběčská firma Morava Metal. Součástky pro jeřáby v hamburském přístavu nebo pro těžební stroje v lomech severní Afriky umí vyrobit parta zdejších šikovných dělníků. Produkují nerezové komponenty do strojů používaných v potravinářském a chemickém průmyslu. Některé součástky vyrábí v kooperaci pro TOS Znojmo.

„Naše výrobky vyvážíme především do Německa a Francie. Stálým zákazníkem je například firma Sterling, což je největší evropský výrobce čerpadel,“ přibližuje obchodní ředitel firmy Lubomír Sochor.

V parném létě je jistě příjemné skočit si do bazénu. O prázdninách se místní koupaliště zaplní milovníky vodních radovánek. Areál nabízí dokonce ubytování v chatkách a v letní sezoně je o dovolenou prožitou v Trstěnicích zájem. Jezdí sem lidé i z Moravského Krumlova.

„Koupání v Trstěnicích máme velice rádi, je tam příjemné prostředí, čistá voda a více než příznivé ceny. Koupaliště s průzračnou vodou obklopené lesy je opravdu pěkné. Je veliká škoda, že v Krumlově žádnou možnost koupání stále nemáme,“ nastiňuje Petra Coufalová.