Jednou z místních rarit je kryt civilní obrany, který ve svých útrobách ukrývá škola. Vměstná se do něj až na dvě stě devadesát lidí. „Je to jediný funkční kryt na Znojemsku a my ho využíváme jako šatnu pro školáky. Spočítali jsme, že se do krytu vejde celá škola,“ směje se starosta Milan Doubek.

Škola i školka je pro všechny ve vsi velikým přínosem. „Máme tady všech devět tříd. Děti dojíždějí do školy i z okolních vesnic, a dokonce až z Moravského Krumlova. Pracuji tady již čtyřiadvacet let a jsem tady velmi spokojená. Máme bezvadný kolektiv učitelů,“ svěřila se učitelka Olga Doležalová.

Před dvěma lety získal městys certifikát o vytvoření českého rekordu, který byl zapsaný do České databanky rekordů a kuriozit. „Vytvořili jsme největší adventní věnec, který má v průměru třináct a půl metru.Výroba trvala čtyři dny a podílelo se na ní osm lidí. Každý rok děláme nový,“ přiblížil starosta Doubek.

Turisty do Vémyslic přivádí hlavně cyklostezka. „V letošním roce se konečně podařilo označit cyklostezku, která vede přes naši obec. Asi před čtrnácti dny se dokončila další část cyklostezky, která propojuje Vémyslice a Rybníky. Turisté k nám jezdí. Nejvíce cyklisti, kteří často využívají naše dvě hospůdky a hotel,“ popsal Doubek.

Za zmínku také stojí lokalita Na Kocourkách. „Velikou zajímavostí je chráněná přírodní rezervace, kde roste koniklec, kosatec písečný a je tady také naleziště žraločích zubů. Útočiště tu má také kudlanka nábožná,“ poznamenal starosta.

Dominantou obce je kostel Narození pany Marie a radnice, která je zvýšená o celé jedno patro. V letních měsících se mohou návštěvníci Vémyslic zchladit
na místním přírodním koupališti. „Je tady možnost i stanovat nebo se ubytovat v chatkách,“ informoval Doubek.

Do Brna za prací

Kromě dvou hospod a hotelu v obci pracuje několik živnostníků. „Máme tady jen jednu větší firmu, která zaměstnává několik místních. Měli jsme i agrodružstvo, ale to letos skončilo. Lidé za prací nejčastěji dojíždějí do Brna či Moravského Krumlova,“ sdělil starosta.

Bydlení i práci si pochvaluje majitel stavební firmy a hotelu ve Vémyslicích. „Podniká se mi tady velice dobře. Jsem místní rodák a jsem rád, že mohu podnikat tady,“ konstatoval Miloš Ryšavý.

Největší akcí roku jsou krojované Václavské hody. „Hody pořádáme již tento víkend. Od soboty až do pondělí se mohou lidé přijet pobavit. Je to naše letitá tradice,“ pozval starosta.

Již několik let si Vémyslice drží stejný počet obyvatel. „V obci se moc nestaví, takže že by se sem někdo stěhoval, to se říct nedá. Delší dobu se počet lidí ve vsi nemění. Obyvatel neubývá ani nepřibývá. Jsem rád, že se mladí snaží v obci zůstávat. Moc se nestěhují pryč a opravují si domky po rodičích,“ zhodnotil Doubek.

Děti si mohou hrát na dvou nově vybudovaných hřištích. V nejbližší době začne místním lidem fungovat nový vodovod.
„Dále se snažíme modernizovat učebny a vybavení školy. Zrekonstruovala se kuchyň v mateřské škole a pro děti jsme postavili dvě nová hřiště,“ popsal Doubek.

Poklidná a malebná vesnička má ale také své bolístky. „Nejvíce nás tíží stav místních silnic,“ zakončil starosta.

NĚCO Z HISTORIE
–1234 první písemná zmínka o obci
– 1335 byla Vémyslicím udělena várečná výsada
– 1556 vesnice byla povýšena na městečko
– 1641 za Třicetileté války císařské vojsko obec vydrancovalo
–1863 kvůli velkému teplu vyschla řeka Rokytná
– 1881 došlo k výstavbě silnice
Zdroj: publikace Vémyslice