Před osmi lety v městysi v komunálních volbách poměrně suverénně zvítězila strana Vranov pro všechny a Lubomír Vedra se udržel ve starostenském křesle po dvě volební období. Nyní se rozhodl kandidovat za sociální demokracii a současný místostarosta vede kandidátku Vranova pro všechny. Možná si takto vedení obce rozložilo síly v očekávání různých rozhodnutí voličů.

Vranovsko i Vranov samotný jsou rekreační oblastí. Turisté sem míří na sezonu, která také nabízí pracovní příležitosti. „Nejsem si jistý, zda tento problém může vyřešit vedení obce. Zřízení jednoho nebo dvou pracovních míst moc neřeší," uvažoval majitel tamního penzionu Jaroslav Ryšavý s tím, že Vranov nenabízí žádné výrobní prostory ani kapacity, kde by bylo možné chybějící pracovní místa vytvořit.

„V minulých letech získal Vranov novou příjezdovou silnici. Myslím si, že by bylo nutné zapracovat na koncepci cestovního ruchu. Oceňuji také, že například pan Šrámek, který má prodejnu potravin, drží své zaměstnance i přes zimu, i když ceny má logicky vyšší než například znojemské supermarkety," pokračoval Ryšavý s tím, že Vranov nikdy nebude žít z průmyslu nebo zemědělství a zdrojem obživy pro tamní lidi bude vždy cestovní ruch.

Současnou opravu náměstí ocenil důchodce Karel Bula. „Někteří lidé si stěžují, že se radnice pustila do oprav přes sezonu. Původní záměr, že dělníci práci na prázdniny přeruší, ale nevyšel. Podle mých informací do původního plánu přišlo několik odvolání a akce je vázaná na dotace," obhajoval obec Bula.

V místě ale nejen podle něj chybí drobné prodejny, například masna. „Není u nás téměř žádná kupní síla a masna musí mít odběr, aby se vyplatila. Maso nemůže ležet ladem na pultech. Já sám jezdím pro maso do Lesné nebo do Znojma, pokud mám cestu třeba k lékaři. Každý nemá auto, ale například důchodci mohou využít pojízdnou prodejnu masa, která k nám zajíždí dvakrát do týdne," naznačil Bula.

Ředitelce školy Zdeňce Černoškové chybí v místě kulturní dům a děti z její školy vystupují při různých příležitostech v tamním hotelu. „Vadí mi přístup majitelů zchátralých objektů. Vranov hyzdí rozpadající se Tesla nebo hotel Dyje či domácí potřeby. Přivítala bych, kdyby se toto změnilo," uvažovala ředitelka, která vede školu se sto dvaceti dětmi, mezi kterými jsou i žáci z okolních devíti obcí. „Mladí lidé tady ale nemají práci a z regionu odcházejí. Ubývá tak i dětí, loni jsme měli devatenáct prvňáčků, letos jich bude jen deset," podotkla Černošková.

Vranovští mají čerstvě za sebou i jednu z menších bitev, a to bitvu úspěšnou. Své služby poskytuje již několik týdnů na náměstí nový bankomat s nepřetržitým provozem. Nahradil bankomat umístěný v prostorách informačního centra, který v dubnu vykradli zloději. Umožnit opět místním i rekreantům pohodlný výběr z bankomatu stálo přitom Vranovské nemalé úsilí.

Vranov žil větrníky a silnicemi
Vranov nad Dyjí - Do několika etap rozdělená oprava hlavní silnice procházející městysem či odpor proti plánům na větrný park v blízkém sousedství v Dolním Rakousku patřily k hlavním událostem, kterými žil v posledních čtyřech letech Vranov nad Dyjí. Spolu s připraveným novým územním plánem je Znojemský deník řadí mezi tři největší události ve Vranově za poslední volební období.
SILNICE V SEZONĚ. Vranov se v posledních letech dočkal opravy silnice v serpentinách a průtahu městystem. „V několika etapách jsme do těchto rekonstrukcí investovali přes osmatřicet a půl milionu korun," sdělil Jaroslav Charvát ze znojemského střediska krajské správy silnic. Dalších šest a půl milionu vynaložil městys na první část oprav náměstí a práce navazující na průtah. Jelikož ale práce silničářů trvaly po většinu hlavní sezony, hlásili mnozí vranovští podnikatelé před třemi lety poloviční tržby proti minulým letům.
ODMÍTLI VĚTRNÍKY. Značný rozruch a protesty nejen ve Vranově vyvolaly plány na velké větrné parky v nedalekém Dolním Rakousku. Po sérii peticí a protestů nakonec rakouské úřady plány zastavily. „Jsme velmi rádi, že to tak dopadlo. Lidé brzy pochopili, že ten problém se opravdu týká prakticky každého, i když ze samotného Vranova by větrníky vidět nebyly," řekla jedna z organizátorek protestu Jana Vrbová.
NOVÝ PLÁN. Nové zastupitelstvo dostane na stůl nový územní plán. Ten stávající je starý dvacet let. V několika lokalitách proti sobě stojí zájmy vlastníků a ekologů.

Podpora podnikání? Těžký úkol

Vranov nad Dyjí - Když si chtějí obyvatelé Vranova nad Dyjí pořídit do svého domova nový nábytek, chtějí-li si koupit nové boty či kabát, musí si udělat výlet do Znojma. Podnikání se ve Vranově nad Dyjí v posledních letech vůbec nedaří. Zbyly jen dva tři obchůdky smíšeným zbožím a sezonní restaurace. Pro lídry kandidátek proto redakce Znojemského deníku Rovnost vybrala společnou otázku:

Otázka: Jak v případě volebního úspěchu podpoříte místní podnikatele?

„Pro podporu cestovního ruchu jsme, myslím, udělali maximum. Živnostníci pak potřebují především fungující infrastrukturu. O to se snažíme. Jsou tu nové silnice, chodníky, světla, čisto. Pokud podnikatel chce mít třeba na chodníku prodejní stánek, pronajímáme obecní pozemky za nízké ceny."
Lubomír Vedra, ČSSD

„Ve Vranově je vysoká nezaměstnanost a malá kupní síla. Navíc městys stárne. Pokud se tedy nesníží průměrný věk obyvatel a nezvýší kupní síla, nic s tím neuděláme. Změna k lepšímu je otázka pěti až deseti let. Jednáme například s partnerem, který chce na Ptačím vrchu postavit bytový dům pro seniory. To by mělo efekt a kupní síla by se zvýšila."
Jan Miklátek, Vranov pro všechny

„V našem programu máme podporu podnikatelů. Nejdříve ovšem musíme řešit problém nezaměstnanosti. Až budou mít lidi práci, budou mít peníze na utrácení a pak mohou fungovat podnikatelé. Tady prostě chybí práce.
Jindřich Miklík, KSČM

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.