Vesnička zvítězila ve druhém ročníku celostátní soutěže Vesnice roku. Obec byla dále vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Nachází se zde řada památek. Kostel svatého Jakuba Většího stojí v samotném srdci obce. Na místě, kde dnes sídlí obecní úřad a kde je centrum kulturního i společenského života, stála kdysi bývalá budova pošty. Dalšími památkami jsou klášter, zámeček nebo socha svatého Donáta, patrona, který ochraňuje obec proti bouřím, bleskům a krupobití. Všechny památky mají cedulku s informacemi, aby každý návštěvník přesně věděl, co daný skvost představuje.

Ve znaku mají Vratěnínští jednoocasého napravo obráceného korunovaného lva s červenou zbrojí, držící v pravé tlapě stříbrný meč. Základem znaku se stal znak rodu Berchtoldů. K dnešnímu dni žije v obci přesně dvě stě devadesát čtyři obyvatel. Starosta obce Martin Kincl vede obec již jednadvacet let.
„Narodil jsem se přímo ve Vratěníně a kromě tří let učení a vojny jsem stále tady. Nikdy bych se odsud nemohl odstěhovat. Pokud budu dále starostou, vím, co chci dělat a mám v hlavě spoustu nápadů,“ přiblížil starosta Vratěnína Martin Kincl.

Od devadesátého roku se obci podařilo zkvalitnit život místních. Největší investiční akce mají za sebou. „Máme opravené obecní komunikace, kanalizaci i čističku. Obec je celá plynofikovaná. Momentálně se zabýváme spíše drobnými úpravami. Chtěli bychom ještě provést úpravu před obecním úřadem, kde by část návsi měla být vydlážděna. Další úpravy se budou týkat parčíku nebo výměny lávky. Všechny tyto věci se nemusí podařit letos. Nic nás netlačí.

Do budoucna bych byl rád, kdyby se rozvody elektrické energie zavedly do země. Obec by hned lépe vypadala. Další myšlenkou je vybudování a oprava stávajících větrolamů,“ popsal starosta.

Pouťové oslavy

Obec každoročně pořádá mnoho tradičních kulturních akcí. Pouťové oslavy, obecní ples, masopust, Velikonoce, slet čarodějnic, rybářské závody, posvícení a spoustu dalších. „Letos jsme pouťové oslavy spojili s výročím. Máme toho dost, co tady děláme, ale tohle je jedna z největších akcí. Kromě toho se také podílíme na výzdobě vsi a to jak na Velikonoce, tak na Vánoce,“ dodal Kincl.

Ani turisté v této oblasti nejsou ochuzeni. „Pro turisty tady bude nejzajímavější vycházková trasa Graselova stezka. Je to stezka, která vede do přírodní rezervace Bílý kříž s krásnou vyhlídkou na údolí řeky Dyje,“ upřesnil starosta.

Obec svým lidem nabízí školku, dětská hřiště, fotbalové hřiště, obecní byty, bezbariérové byty pro seniory a v neposlední řadě opravu místního hřbitova či odbahnění rybníka. „Dětská hřišťě tady máme dvě. Jak pro děti menší, tak pro děti větší. Dále jsme pyšní na naše fotbalová družstva, která jsou spojená s Jemnicí. Dotáhli se až do krajského přeboru,“ pochlubil se první muž obce.

Vratěnín se snaží svým občanům všemožně pomáhat. Proto zavedl zajímavý projekt. „Každý, kdo opravuje rodinný domek a barvu a fasádu přizpůsobí rázu obce, tak od nás dostane dotaci na opravu ve výši padesát korun za metr čtvereční,“ řekl starosta.

Přestože podstatná část obyvatel Vratěnína dojíždí za prací do okolních vesnic a měst, pár živnostníků se zde narodilo a nedokáží si představit, že by žili nebo pracovali ve velkých městech.

Pavel Kincl, bratr starosty, je místní malíř – natěrač. „Jsem také rodák. Narodil jsem se a Žiji tady od narození. Za město bych neměnil. Vratěnín se za ty roky hodně změnil k lepšímu. Na práci tady si nestěžuji. O zákazníky nemám nouzi. Jezdím i do širokého okolí, takže jsem spokojený. Pracuji sám, ale když je potřeba, tak mi pomáhají synové. Momentálně maluji naši mateřskou školku, aby se děti v září mohly vrátit do pestrobarevných tříd,“ svěřil se Kincl starší.