Je s podivem že v poměrně malé vesnici funguje kovoobráběčská firma, vyvážející své výrobky do Německa i Francie. Výrobním ředitelem firmy je Radek Stehlík, obchodní aktivity řídí Lubomír Sochor, který redakci odpověděl na několik otázek.


Můžete přiblížit historii vašeho podniku?
Zámečnická provozovna v těchto prostorách existovala již za první republiky. Za normalizace soudruzi provoz znárodnili, později v tomto areálu vyráběli vrata. Po sametové revoluci objekt získala dcera bývalého majitele v restituci. Od ní závod koupila firma pana Kočára ze Skalice. Ten bohužel musel prodat firmu svému obchodnímu partnerovi Máriovi Belonimu. Ten ale není duší strojař, ale obchodník. Proto firmu v roce 2003 nabídl ke koupi mně a dalším třem tehdejším zaměstnancům. Slíbil nám roční obrat pětadvacet milionů.
Dnes se usmívám nad tím, jak naivní jsme byli. Přesto se nám podařilo firmu udržet. Z původních čtyř společníků jsme dnes zůstali pouze dva. Já a Radek Stehlík. S ostatními jsme se totiž časem názorově rozcházeli.

Jste v pracovním oděvu. Znamená to, že nezastáváte teorii bílých límečků?
Mám na starosti obchod a výrobu, ale umím se postavit také k obráběcímu stroji a rozhodně netrávím osm hodin denně v kanceláři. Na starosti mám analogově programované stroje.
Jsem vzděláním, povoláním i duší strojař. Dlouhá léta jsem pracoval v TOSce Kuřim a Znojmo. Kratší čas jsem pak pobýval v zahraničí, konkrétně v Itálii. Nemám s Italy tu nejlepší zkušenost, co se týká obchodu a podnikání. Mají zcela jinou mentalitu a temperament.

Co vaše firma tedy vyrábí? Putují vaše produkty také do zahraničí?
Vyrábíme nerezové komponenty do strojů, používaných v potravinářském a chemickém průmyslu. Některé součástky vyrábíme v kooperaci pro TOS Znojmo. Naše produkty vyvážíme především do Německa a Francie. Naším stálým zákazníkem je například firma Sterling, což je největší evropský výrobce čerpadel. Již po sametové revoluci Němci přesunuli jejich výrobu směrem na východ. Byla zde totiž a stále ještě je pro ně mnohem levnější pracovní síla. Výroba je tak soustředěna do Rumunska a České republiky. Francie, díky svým koloniálním vazbám, vyváží naše výrobky třeba do severní Afriky. Tam jsou používány u těžebních strojů v lomech a kamenolomech. Vyrábíme také součástky pro jeřáby v hamburském přístavu. Nedávno se nám podařilo uzavřít poměrně zajímavý obchod s Ukrajinou. Týkal se stavby stadionu na Mistrovství světa ve fotbale. Dodávali jsme držáky na stojany, které drželi samotnou kostru stadionu.

Kolik máte zaměstnanců? Podařilo se vám udržet všechny i v době ekonomické krize?
Máme šest zaměstnanců. Ekonomická krize na nás dopadla opravdu drtivě. Na půl roku jsem musel všechny pracovníky propustit a po tu dobu jsme spolu se společníkem prováděli pouze údržbové práce v areálu. Všechny muže jsem opět zaměstnal, jak to jen bylo možné. Nyní je zakázek dostatek, dokonce jsem musel vyhlásit stop stav na jejich přijímání.

Jaký je roční obrat vaší firmy?
Pracujeme s ročním obratem asi dvanáct milionů korun.

Máte v republice výraznou konkurenci v tomto oboru?
Specializujeme se na střední obrábění a v tomto oboru konkurenci podstatě nemáme. Každá kovoobráběčská firma má svůj specifický okruh zákazníků, v závislosti na velikosti finálního produktu, používaném materiálu nebo technologii. Firmy si většinou nekonkurují, ale spíše spolupracují či navazují kooperaci. Navíc v našem oboru se vyplácí finance zpět reinvestovat do nových strojů a vybavení. Alespoň my to tak děláme. Naštěstí jsme ve svém vlastním objektu, takže neplatíme horentní sumy za pronájem výrobních prostor.

Jaké máte plány do budoucna?
Chtěli bychom posílit kolektiv asi o dva nové zaměstnance. Problém je najít ty správné a opravdu kvalifikované. Sehnat na trhu práce zručného obráběče kovů je opravdu problém. Většinou se o práci u nás ucházejí strojní zámečníci.
Se svým společníkem máme takový tajný sen: Předat postupně firmu našim synům. Čas ukáže, o jaký obor studia projeví zájem a jestli jim kov bude vonět stejně, jako nám.
Rozjednány máme nějaké kontrakty s Ruskem. Obchodní jednání jsou zatím v počátcích. Zástupci jejich firmy jsou naprostí profesionálové a doufám, že plánovaný obchod dotáhneme do zdárného konce.

Další díly seriálu Podnikání na Znojemsku najdete ZDE