Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začínal jsem sběrem jmelí, usmívá se arborista Uhr

Znojemsko - Práce ve výškách větví stromů, na čerstvém vzduchu, doma i v zahraničí. Antonínu Uhrovi učarovala arboristika.

3.6.2012
SDÍLEJ:

Práce ve výškách větví stromů, na čerstvém vzduchu, doma i v zahraničí. Antonínu Uhrovi učarovala arboristika.Foto: archiv Antonína Uhra

Pohybovat se ve výšce dvaadvaceti metrů, přitom motorovou pilou odřezávat nezdravé větve a ještě k tomu na stromě, který je starý několik staletí, to je práce pro arboristu. Dvaačtyřicetiletý Antonín Uher ze Znojma je v tomto oboru profesionálem.

Jak jste se vlastně k arboristice dostal?

Má cesta k arboristice měla důležitý mezičlánek. Jeden můj kamarád se zabýval sběrem jmelí a nabídl mi, zda bych to nechtěl zkusit. Tak začala moje životní etapa v lezení po stromech. Díky ní jsem se o nich mnoho dozvěděl. Mimo jiné i to, že na stromech se dá dělat spousta jiných věcí, než je jen kácet.

Říkáte spousta jiných věcí, co si pod tím člověk může představit?

Jde o komplexní péči o stromy, kterou provádí vysoce kvalifikovaný pracovník, což je arborista nebo se nám také říká stromolezci. Veškeré práce na stromě pak probíhají na základě dendrologického posudku. Ten určí daný zásah, například zda udělat bezpečnostní řez, zdravotní řez či redukční vazby v korunách stromů.

Není takové zaměstnání dost riskantní?

To ano. Představte si práci na laně ve výšce třeba sedmatřiceti metrů. Vám se to riskantní nezdá? Proto je také důležité mít kvalitní výbavu.

Jaká je investice do zmiňované výbavy?

Bohužel, levná záležitost to není. Uvědomte si, že potřebujete kvalitní oblečení, stromolezecký úvaz, různé druhy lan, pil, kladky, karabiny, spojky a takto bych mohl jmenovat další a další nezbytné věci. Každopádně v rámci prvotní investice počítejte s částkou sto až dvě stě tisíc. A to je jen začátek. Když totiž pominu provozní náklady především na cestování, tak musíte brát v úvahu fakt, že například lana je potřeba kvůli bezpečnosti vyměňovat každé dva roky.

Jakou dobu potřebujete pak na to, aby se vám tyto náklady vrátily?

To je různé. Zakázky si musím shánět sám. Někdy se vám dostane pod ruku zakázka za osmdesát tisíc, jindy zase za dvacet.

Která z vašich zakázek pro vás byla nějakým způsobem významná?

Pokud nebudu vnímat zakázky z hlediska finančního, tak rozhodně to byly jedle a kaštany na Korsice, staré šest set až osm set let. Jejich kmeny měly obvody kolem dvaadvaceti metrů. A potom dub v Mikulově, který byl vyobrazen už na rytině z první poloviny sedmnáctého století.

Nedávno se vám podařilo získat zakázku v zámeckém parku ve Slavkově. Dokonce to natáčela i Česká televize. O co v ní šlo?

Prováděli jsme tam bezpečnostní ořez stromů, odstraňovali jsme větve bezprostředně mrtvé, prasklé nebo suché. Teprve potom se mohly některé stromy pokácet.

A závěrem, můžete mi říci, co vás na vaší práci nejvíce naplňuje?

Tak jednak je to, že člověk dělá něco pro přírodu. Ale hlavně jde o to kouzlo, když si člověk uvědomí, že je v koruně stromu, který je tu už pět století a má tu čest na něm něco udělat, pomoci mu.

ROMANA HAHNOVÁ

Autor: Redakce

3.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení