Nejen motyku, nůžky, lis a sudy. Moderní vinař potřebuje ke své práci stále častěji i počítač. Přestože se moderním technologiím řada menších producentů mnohdy brání, čím dál více jich používá internetové připojení nejen ke své propagaci na webu či k vyřizování objednávek, ale třeba i k vyřizování úředních záležitostí. Včetně zatřídění vín na Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI). Elektronický formulář si pro tento účel stáhla jen v prvním roce polovina všech vinařů.

Byl mezi nimi i Petr Ilgner z Vinařství rodiny Špalkovy. „I já jsem spíše nepřítelem počítačů, přesto k zatřídění vín už používám elektronické formuláře. Přihlášení je velice jednoduché a i samotné vyplnění je velmi snadné. Jeden formulář časově zabere asi tři minuty,“ řekl Ilgner.

Podle něj má zjednodušené elektronické podání i další výhody. „Formulář má okamžitě i laboratoř, vědí, kde se konkrétní vzorek zrovna nachází. Odpadají také prodlevy s poštou,“ doplnil Ilgner.

Využívání zjednodušeného elektronického podání pro zatřídění vína u SZPI je horkou novinkou. O velmi dobré přijetí této možnosti po jejím prvním roce provozu svědčí právě fakt, že každý druhý výrobce vína upřednostňuje tuto novinku místo papírových žádostí. Každoročně je takto zatříděno okolo šesti tisíc šarží tuzemských vín.

„Ve využívání elektronických podání je patrný vstřícný postoj státní správy směrem k výrobcům vína. Je dobře, že nově máme možnost takto komunikovat se SPZI také v zatřídění našich vín. Proto jsme tuto možnost okamžitě využili,“ sdělil serveru wineofczechrepublic.cz ekonomický náměstek Znovínu Znojmo Štěpán Bilíček.

Spotřebitelé s oblibou vyhledávají vína, která je na etiketě láhve potěší informací o zatřídění, jako je třeba pozdní sběr, kabinetní víno, výběr z hroznů a podobně. Kolem zatřídění vína se točí velká část marketingu a obchodu s vínem, proto je pro vinaře tento krok před uvedením vína na trh důležitý.

„Už v prvních měsících od spuštění on-line formulářů přes Registr vinic k nám docházelo přibližně patnáct procent žádostí elektronicky. Toto procento postupně roste a v současnosti již doručené žádosti po internetu převyšují počty papírových formulářů. Jsme upřímně rádi, že vinaři podávání prostřednictvím elektronického Registru vinic hojně využívají, protože to přináší zrychlení a úsporu na obou stranách,“ řekl serveru wineofczechrepublic.cz vedoucí oddělení kontroly vína inspektorátu SZPI v Brně Bronislav Pavelka.

Příčinou tak dobrého přijetí uživateli je však zejména fakt, že portál navíc nabízí zjednodušení komunikace s dalšími resortními úřady, nejen se SZPI. Proto čísla využití elektronické komunikace vinařské veřejnosti se zemědělskými úřady převyšují srovnatelné agendy v jiných odvětvích.

Identifikační údaje pro přístup do zabezpečené části Registru vinic na webu eAgri ministerstva zemědělství slouží dnes již velké části vinařů. Po jednoduchém přihlášení uživatelským jménem a heslem lze vyřídit většinu povinné agendy, není potřeba elektronický podpis. Získání přístupu je bezplatné a trvalé.