Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závišková: Svého rozhodnutí nelituji, je to tvůrčí práce a baví mě

Znojmo, Petrovice /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Starostka Petrovic na Moravskokrumlovsku Irena Závišková brala původně návrh na své působení ve starostenském křesle jako absurdní nápad. Práce pro lidi ji těší.

26.6.2012
SDÍLEJ:

Starostka Petrovic na Moravskokrumlovsku Irena Závišková.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Čtyřiatřicetiletá Irena Závišková je činorodá temperamentní žena. Kromě starostování Petrovic zvládá i funkci nápovědky a rekvizitářky místním ochotníkům. Tančí v souboru, ručně sepisuje obecní kroniku, fotí a přispívá do obecního zpravodaje.

Je vůbec možné všechno zvládnout? Jak relaxujete?

Baví mě všechno, co dělám. Je pravda, že nemám tolik času, kolik bych chtěla nebo potřebovala. Zbožňuji knížky a čtení, což koresponduje i s mou původní profesí knihovnice. Naštěstí jsem uvolněná starostka. Obdivuji všechny kolegy, kteří tuto práci zvládají současně se svým povoláním. Relaxuji při dlouhých procházkách se psem. Vyhledáváme aktivní dovolené, v létě nemusím ležet u vody, ale miluji projížďky na kole. Jsem spíše zimní typ a každý rok jezdíme lyžovat na hory.

Jak se přihodí, že se tak mladá žena stane starostkou?

Do aktivní práce v obecním zastupitelstvu jsem se zapojila v osmadvaceti letech. Zdálo se mi naprosto přirozené být aktivní a užitečná místu, kde žiju. Můj předchůdce ve starostenském křesle Bohumír Vespalec již nechtěl ve své práci pokračovat. Starostou byl šestnáct let a myslím si, že byl již vyčerpaný. Za tu dobu si získal u lidí obrovskou důvěru. Nyní pokračuje v práci pro obec jako řadový zastupitel a vždy za ním mohu přijít a požádat o radu. Je pravda, že když mě navrhl jako svou nástupkyni, přišlo mi to absurdní až směšné. Nikdo jiný se ale starostenské role chopit nechtěl. Bylo mi líto, že přijdu o skvělou práci v knihovně v Krumlově, ale svého rozhodnutí nelituji. Uvidíme, co bude v dalším volebním období. Nemám žádné ambice a do vyšší politiky nemířím.

Kdo vám pomáhá ve vaší práci, kromě bývalého starosty?

Celé naše devítičlenné zastupitelstvo je skvělá parta lidí. Já jsem pochopitelně nejmladší, téměř benjamínek. Nejstarší je bývalý starosta pan Vespalec, který je šedesátník. Myslím si, že každý, kdo se nechá napsat na kandidátku do zastupitelstva, by měl být člověk, který má chuť pro svou obec něco udělat. Bez nároku na vděk či uznání. Musím říct, že bez zastupitelů by se mi pracovalo velmi těžko. Nehrajeme si na politikaření, jsou u nás komunisté, lidovci i nezávislí. Politickou příslušnost ale vůbec neřešíme, bez problémů nacházíme společnou řeč a na všem se dohodneme. Můj předchůdce nasadil vysokou laťku. Je velmi obětavý a svůj čas snad vůbec nedokázal dělit mezi volný čas a starostování. Zdá se mi, že byl v práci vlastně pořád. Je to dobrá duše Petrovic. Všechno je pro mě stále nové a učím se, naštěstí mám od koho. Pomáhá mi i místostarosta Roman Hájek.

Je něco, co vás trápí nebo se nedaří dotáhnout do konce?

Opravdu dlouhé a nekonečné jsou převody pozemků od státu. Nevím, jestli se mi vůbec podaří dotáhnout do zdárného konce převod pozemku pod naším kulturním domem. Vše je na dlouho. Trápí mě nevelký obecní rozpočet. Hospodaříme s třemi miliony ročně a bez dotací není možné ve vsi nic vybudovat. Budu ráda, když zvládneme kanalizaci a čističku odpadních vod. Potřebovali bychom i nové chodníky a silnice. Pořád je co vylepšovat. Určitý dluh cítím k naší mateřské škole, která má opravdu skvělou paní ředitelku. Rodiče sem vozí děti i z Vémyslic či Moravského Krumlova. Školka by potřebovala novou střechu, okna, podlahy a zateplení. Vše je ale o penězích.

V Petrovicích se dveře v kulturním domě netrhnou. Kromě ochotníků u vás funguje i taneční soubor, jehož jste členkou. Koho vůbec napadlo podobné uskupení sestavit?

Na myšlenku přišla Jarka Vespalcová, manželka bývalého starosty. Já jsem pomáhala se svoláváním tanečnic a tanečníků. Nejdříve jsem oslovila své kamarádky, ale jako skvělý nápad mi připadalo zapojit i důchodkyně. Je nás jednadvacet. První sestava byla choreografická improvizace, kdy každá z nás něco navrhla. Taneček jsme nazvaly Trnky, brnky byl inspirovaný filmovou komedií Slunce, seno…a lidem se moc líbil. Na další vystoupení jsme si připravily jeptiškovské kostýmy a s nácvikem nám pomohly Ivana a Míša Frimelovy. Trénovaly jsme vždy jednou týdně a při nácviku se skvěle bavily.

Jak daleko jsou vaše plány na zřízení muzea v doškové chalupě?

Obec koupila památkově chráněnou chalupu od dědiců původního majitele koncem loňského roku. Chceme zde zřídit obecní muzeum s expozicí obyčejných předmětů z časů našich prababiček. Plánujeme zde také předvádět exkurzím či školním výpravám výrobu došků. Své místo tu bude mít také petrovická cihla s původní ražbou. V minulosti se u nás totiž cihly vyráběly. Minulou neděli jsme se vypravili se zastupiteli na obhlídku doškových chalup v Ruprechtově a Senetářově. Nadchnul mě lidový domek v Ruprechtově, který je vybavený střídmě a s obrovským vkusem. Tak nějak bych si v budoucnu naši doškovici představovala. Kromě malého muzea zde zřídíme i sklípek, který bude nabízet vína místních vinařů. Chybět nebude ani expozice výroby došků. Čekáme stále na vyřízení stavebního povolení. Tím, že je chalupa kulturní památkou, je papírování mnohem složitější. Je to běh na delší trať.

VIZITKA

√ Jméno: Irena Závišková

√ Věk: 34 let

√ Rodinný stav: vdaná, 2 děti

√ Narozena: Moravský Krumlov

√ Vzdělání: středoškolské

√ Profese: knihovnice

√ Stranická příslušnost: nestraník

Autor: Ilona Pergrová

26.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení