Vodáci do kanoí, cyklisté do sedel a turisté do přírody. A do ruky takzvané nordické hůlky a degustační skleničku do kapsy.

Už o tomto víkendu se s akcemi pro příznivce aktivního pobytu ve volné přírodě roztrhl pytel. I díky předpovědi počasí totiž o víkendu začne ta pravá turistická a cyklistická sezona.

Pro milovníky cykloturistiky pořádá v neděli znojemský Cyklo Klub Kučera tradiční jarní vyjížďku. „Je to první oficiální výlet, který povede přes Lukov, Šobes, Kraví horu a zpět,“ informoval manažer cykloklubu Čestmír Vala.

Z důvodů rekonstrukce Komenského náměstí je sraz všech účastníků v devět hodin v horní části Husových sadů u městských lázní. „Předpokládaná délka cyklistické vyjížďky výletu je pětatřicet kilometrů,“ dodal Vala.

Vytížené cyklostezky

Závodnická sezona horských kol Primavera Bike pro neregistrované i registrované bikery se letos poprvé rozjíždí kolem Hrušovan nad Jevišovkou. Účastníci mohou v sobotu absolvovat jedno nebo dvě kola, tedy třicet či šedesát kilometrů. V jedenáct hodin startují žáci, v jednu pak junioři a dospělí. Doprovodnou akcí je výstava pěti set padesáti vzorků vín.

Cyklostezky však nevyužívají jenom místní cyklisté. Už třetí sezonu bude do Znojma zajíždět cyklobus z jižních Čech. Poprvé vyrazí první sobotu v červnu.

„Turista tak v pátek sedne na cyklobus v Českých Budějovicích, víkend stráví vyjížďkami po Vranovsku a v neděli se ze Znojma vrátí dalším spojem domů,“ řekl koordinátor projektu cyklobusů Vladimír Votřel.
Atraktivní místo

S tím, že Znojemsko a sousední regiony jsou pro cyklisty atraktivní, mají zkušenosti i železničáři. Ti už třetí rok půjčují na nádraží ve Znojmě bicykly.

„Letos jsme půjčovny otevřeli už od dubna. V nabídce máme patnáct kol. Zájemce zaplatí sto šedesát korun za kus a den,“ sdělil ředitel brněnského krajského centra osobní dopravy Českých drah Pavel Karšulín.

Vracení bicyklů mají zaměstnanci drah domluvené i se sousedními okresy.

„Lidé mohou kola vrátit také až v jižních Čechách, například v Jindřichově Hradci. Jednáme i s jinými místy, kde by lidé mohli kola odevzdat,“ řekl Karšulín.

Podle něj je v sezoně o službu zájem. „Chtěl bych však doporučit, aby si zájemci kola dopředu zamluvili,“ doplnil.

O víkendu také pokračuje seriál vycházek do Národního parku Podyjí. K výročí Dne Země povede trasa z Vranova nad Dyjí přes Feliciino údolí, rybníky Jejkaly až k opuštěnému lomu na Braitavě. Zájemci budou pozorovat obojživelníky a vodní hmyz. Vyrazí v devět ráno od jezu Formóza.

Čím dál větší oblibě se těší i další forma turistiky - nordic walking, čili chůze s holemi. Její příznivci se sejdou v sobotu na fotbalovém hřišti v Hnanicích.

„Akce se uskuteční teprve podruhé. Na třech stanovištích mohou lidé ochutnat i vzorky vín. Doprovodnou akcí bude závod v běhu na pět a deset kilometrů mezi vinicemi po bývalé železné oponě,“ popsal sobotní akci ředitel společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner.

Tradiční akce

Už posedmnácté pořádají tuto sobotu členové oddílu vodních skautů Neptun tradiční jarní Odemykání řeky Dyje.

„V praxi to znamená sjetí řeky z Dobšic, přes Krhovice k mostu mezi obcemi Hrádek a Jaroslavice. Postaráme se o dopravu a kompletně i o organizaci. Pro všechny účastníky zajistíme občerstvení, dopravu lodí i lidí zpět na start. Vyjíždíme v devět ráno. Sraz je u dobšického mostu,“ popsal šéf znojemských vodáků David Gros.