Zbyšek Kaššai ovšem postavení prvního novodobého sociálnědemokratického starosty města udržel jen necelý rok. Stihl dovést do konce jedno ze svých klíčových témat: v červnu 2011 schválili zastupitelé prodej víc než dvou tisíc městských bytů přednostně nájemníkům za čtyřicet procent odhadní ceny. Počátkem září už ale složil funkci formálně ze zdravotních důvodů, fakticky však pro ztrátu trpělivosti a důvěry zejména mezi koaličními partnery. Vystřídal ho kolega z kandidátky Vlastimil Gabrhel.

Ten po svém předchůdci zdědil mimo jiné kontroverzní výběrové řízení na rekonstrukci úpravny vody a obnovu části řadů ve městě. Výběr dodavatele provázela řada zvratů, včetně použití a následného zrušení „losovačky". Z opakovaného tendru se zpřísněnými podmínkami nakonec jako vítěz vyšla společnost IMOS, což jen posílilo pochybnosti některých pozorovatelů o regulérnosti řízení.

Radnici pod Gabrhelovým vedením se na druhé straně podařilo s ročním předstihem dokončit zmíněný prodej bytů. Město také začalo více projednávat některé citlivější projekty s veřejností. Podle kritiků ale námitky jen vyslechne a víc je neřeší.

Hodnocení sklízí radnice smíšené. „Dal bych dvě minus. Jsme rád, že nám na Pražské před pár lety udělali chodník. Ale nelíbí se mi hádky, kterým nikdo nerozumí," řekl Jaroslav Beránek. Jiří Jonáš by chtěl, aby radnice víc podporovala nezávislou kulturu. „Jsem rád, že se město opravuje, ale měli by jít příkladem v dodržování předpisů. To se jim nyní moc nedařilo," řekl.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Městem hýbal také vykácený park a stadion

Znojmo - Dokončený prodej městských bytů, přestavba stadionu, na druhé straně diskutabilní tendr na rekonstrukci úpravny vody nebo reakce veřejnosti na obnovu znojemských parků. To jsou zřejmě nejdůležitější mezníky Znojma za uplynulé čtyři roky.

KONTROVERZNÍ TENDR. Déle než dva roky se táhlo výběrové řízení na dodavatele zakázky za půl miliardy. Pochybnosti vyvolávala „losovačka" a celou soutěž řešil několikrát antimonopolní úřad. Výběr vítězné firmy losem ale zastánci tohoto způsobu nakonec zrušili a vypsali řízení nové. V něm zvítězilo sdružení vedené brněnskou firmou IMOS, který v původní losovačce neuspěl. Práce na rekonstrukci vodovodů a úpravny vody začaly v dubnu loňského roku.

PRODEJ MĚSTSKÝCH BYTŮ. Na podzim 2012 začalo město s prodejem bytů nájemníkům. „Průměrná cena činí dvě stě čtyřicet tisíc korun, konkrétní výše pro každý byt závisí od jeho velikosti, stavu a lokality," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že se jedná o čtyřicet procent odhadní ceny. Město zamýšlelo prodat dva tisíce bytů během čtyř let, ale s prodejem skončilo letos v červnu a do městské kasy přiteklo 450 milionů korun. Radnice polovinu dala na splacení dluhů, další peníze šly na opravy školek či parku.

OBNOVA PARKU. S dlouho plánovanou obnovou parků začala radnice v listopadu 2012. Tehdy padla pod rouškou noci alej dožívajících kaštanů ve Středním parku. Razantní způsob obnovy i výběr stromů kritizovaly některé spolky. „Tento javor vytváří mohutnou korunu, pod níž i ve dne bude fialové příšeří," poukázal předseda Nadace za Znojmo přívětivější Petr Lazárek. Bouřlivé diskuze vedli lidé s radnicí před obnovou Dolního parku. Město nakonec zřídilo jako poradní orgány dvě komise, které ale nenašly s radnici očekávanou shodu. Práce v parku provázelo také porušení předpisů z oblasti ochrany přírody nebo památkové péče.

DOKONČENÝ STADION. V listopadu loňského roku začala rekonstrukce stadionu, která byla nutná pro splnění licenčních podmínek po postupu fotbalistů do první ligy. Očekávaná dotace z ministerstva financí ale nepřišla. Vyhřívaný trávník, osvětlení, nové tribuny a kotelna měly přijít minimálně na pětašedesát milionů korun, později se vyšplhaly k osmdesáti milionům, město slíbilo dát deset milionů. Fotbalisté na trávníku první ligu neudrželi, město se přesto rozhodlo investovat do oprav třicet milionů. Nyní je hotový trávník a zmodernizované tribuny a stadion je od soboty v provozu. „Čtyřicet milionů korun putovalo z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a o zbytek se podělí město a kraj," přiblížila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.