Co je láska? Na tuto otázku hledají odpověď již tisíce let spisovatelé, hudebníci, filozofové i filmaři. A co od svého protějšku očekáváme?

Na to jsme se ptali v unikátní anketě Deníku Jak milují Češi, které se zúčastnilo téměř devět tisíc respondentů. A výsledek potěší příznivce tradiční rodiny. Téměř dvě třetiny respondentů totiž uvedly, že při výběru partnera na něj (či na ni) hledí jako na případného otce či matku svých potomků. Co možná nepřekvapí u většiny populace, je překvapivé u mladších ročníků.

close Infografika info Zdroj: DENÍK zoom_in

„Otce či matku svých dětí totiž podle výsledků ankety při seznamování hledají i respondenti ve věku od 15 do 19 let (rovných 60 procent uvedlo, že ano), nejvyšší podíl kladných odpovědí na tuto otázku najdeme mezi dnešními dvacátníky (73 procent),“ uvádí člen datové redakce Deníku Michal Janko.

S tím souvisí také to, že většina lidí považuje sexuální přitažlivost protějšku za hlavní faktor výběru. „Tuto možnost zvolilo plných 55 procent respondentů. Zároveň platí, že nebyly větší rozdíly mezi ženami a muži,“ připomíná Janko.

Naopak velké rozdíly panovaly u otázky věnované kulturním stereotypům. Ty hlásají, že si atraktivní ženy vybírají partnery s vysokým sociálním statusem a finančně zajištěné. Z ankety vyplývá, že tomuto stereotypu výrazně více podléhají právě muži (že tomu tak skutečně je, odpovědělo 50 procent z nich). Naopak u žen tomu věří jen necelá třetina. A jak se vlastně nejčastěji seznamujeme? Díky přátelům, vyplývá z ankety Jak milují Češi. Tuto možnost zvolilo 28 procent respondentů. Až pak následují zaměstnání a diskotéka.