Klasické rande, kdy kvůli následným intimním hrátkám musí člověk obětovat čas či peníze za kytku nebo večeři, se postupně stává přežitkem. Mnohým ke štěstí stačí jen pár sekund a kliků na internetu. A čím dál častěji se v inzerátech objevují fráze: „Za peníze pošlu své nahé fotky či videa.“

Takzvaný kybersex tak získává na čím dál větší oblibě. Z dat platformy Gytnux plyne, že celosvětově se do takového způsobu intimních hrátek zapojilo 51 procent mužů a 17 procent žen. Zhruba deset procent uživatelů je ovšem na kybersexu závislých.

Sex a intimita jsou nedílnou součástí života. Ilustrační snímek
Orgasmus v novém miléniu? Mladé kazí porno, některým stačí kartáček

Fenomén, kdy hlavně ženy již mužům nenabízejí reálné setkání, ale požadují platbu za zaslané fotky či videa, se nevyhnul ani Česku a jeho seznamkám. Například jedné z největších erotických seznamek na serveru Amatéři, kterou využívá přes milion uživatelů.

„Z dat a statistik, které máme k dispozici, je trend v zasílání obsahu spíše stoupající. Obecně však mohu konstatovat, že o virtuální seznamování je stále větší zájem – nejspíš proto, že takový způsob seznamování a komunikace je pro všechny zúčastněné bezpečnější, spolehlivější a zejména pak, při správném nastavení prostředí, i důvěryhodnější,“ řekl Deníku zakladatel portálu Pavel Vtelenský.

Doplnil, že oproti době před dvěma lety a s ní spojeným časem covidu, došlo v online komunikaci přes seznamku k vzestupu o desítky procent.

Pohodlnost i úspora času

Vzestup podobných služeb v Česku vnímá i takzvaná sexpertka z portálu Růžový slon Veronika Kubíčková. Podle ní za tím stojí hlavně peníze a lidská pohodlnost. „V online erotice člověk nepotřebuje druhému věnovat svůj čas při schůzkách, svou energii, případně nemusí čelit zklamání, když to nevyjde. Dnešní doba tlačí na výkon. A uspokojení, dosažení orgasmu výkon je. Chceme ho dosahovat, jen nebýváme trpěliví na cestě za správným partnerem,“ uvedla expertka. Dodala, že ženy zase berou takovou možnost jako cestu ke snadno a rychle získaným penězům.

Norská rychlobruslařka Ane Farstadová.
Nemáš na trénink? Svlékni se. Sportovkyně objevují OnlyFans, ukazují skoro vše

Lenost jako důvod vymírání klasického rande vidí i psycholog Jan Lašek. „Žijeme ve světě, kde čím dál mladší generace má i díky pornu jiný pohled na stud. Na druhou stranu je v tom i pohodlnost. Lidi jsou zkrátka stále línější a když je protějšek přestane bavit, stačí jej vypnout,“ uvedl Lašek.

Že by kvůli úbytku sexuálních zkušeností „na vlastní kůži“ docházelo k vymírání lidstva, se neobává. „Je otázka, zda se objeví jiná technologie, ale zatím se ta, kterou známe po generace, velmi osvědčila. Musíme se proto spoléhat na to, že se o ni sem tam i mladá generace pokusí,“ doplnil psycholog.