Vzdělejte se i zasmějte u videa na téma online seznamky od známého youtubera Vidraila:

| Video: Youtube

Možná jste to na sobě také zpozorovali. Zatímco se díváte na film, vezmete nesčetněkrát do ruky telefon. Plně se soustředit na dvouhodinový snímek je najednou mnohem náročnější, než proscroolovat několikavteřinová videa. A přečíst si tlustou odbornou knížku? Kdo by to dnes dělal, když se dá na všechno zeptat umělé inteligence?

Dnešní doba zkrátka začíná být extrémně zrychlená a stále více lidí popisuje, že má problém udržet delší dobu pozornost. Majitelka seznamovací agentury Kristýna Mertlová upozorňuje na to, že vliv rychlého tempa má velký dopad i na seznamování a mezilidské vztahy obecně.

Láska jako z fastfoodu

„V době sociálních sítí a aplikací pro online seznamování lidé často očekávají rychlé výsledky. Někteří odborníci v USA hovoří o seznamování touto cestou jako o takzvané „fastfood love“ (česky fastfoodová láska; pozn. red.),“ přibližuje Kristýna Mertlová.

Medailonek Kristýny Mertlové

 • Kristýna Mertlová je ředitelkou a majitelkou seznamovací agentury Date2k. Tu založila před více než deseti lety spolu se svým manželem Jakubem.
 • Sama před téměř dvanácti lety řešila problém, jak a kde se seznámit. Se svým mužem, s nímž se seznámila online, má čtyři děti.
 • I na základě vlastních zkušeností vymyslela unikátní koncept seznamování pro náročné kombinující osobní přístup a práci s nejnovějšími vědeckými poznatky, inovacemi a zejména matematicko-statistickými daty.
 • Jako jediná v České republice prošla světovou certifikací Matchmaker.
 • V roce 2017 spolu s dalším z kolegů, Michalem Sněhotou, založili online seznamku (nejen) pro handicapované TvojeLaska. Ta nyní nefunguje; tým aktivně pracuje na nasazení modernější Mingly. Spuštění je plánováno na září tohoto roku.

To, že jsou lidé obecně zvyklí na neustálé přepínání mezi různými aktivitami a interakcemi, pak může vést ke specifickým projevům i v mezilidských vztazích. Kristýna Mertlová jmenuje zejména následující:

 • Menší trpělivost a vyšší očekávání: Lidé čekají okamžité uspokojení svých potřeb. Jsou méně ochotni investovat čas do budování vztahu. Pokud jim někdo na „první dobrou“ plně nevyhovuje, zkouší hned někoho jiného. Statisíce profilů psychologicky vytváří dojem, že „rybníček je obrovský“.
 • Povrchnost interakcí: Přístup k velkému množství potenciálních partnerů může vést k povrchnějším interakcím. Lidé méně investují do každé konverzace a rychleji se rozhodují o nezájmu na základě malých detailů či prvních dojmů.
 • Zkrácená pozornost: Klesá schopnost udržet si pozornost na jedné osobě či tématu.
 • Úzkost a frustrace: Neustálé porovnávání se s ostatními může vést k úzkostem a frustraci. To negativně ovlivňuje osobní vztahy i sebevědomí jedinců v seznamovacím procesu.
 • Změna vztahových norem: Digitální prostředí mění i to, jak lidé vnímají věrnost, závazky a exkluzivitu. To může vést k rozdílným očekáváním a potenciálním konfliktům.

Vztahy a závazky nemusí každý vnímat stejně jako vy. Připravte se na to a neberte si to osobně:

Seznámení online vede

Zkuste si udělat malý průzkum a zeptat se, jak se dvojce ve vašem okolí seznámily. Nejspíš přijdete na stejná zjištění jako odborníci. Totiž, že se většina z nich potkala díky internetu. Seznamování v online prostoru (ať už prostřednictvím seznamek, aplikací či na sociálních sítích) se totiž stalo běžnou součástí moderního společenského života.

„Podle studie Standfordské univerzity, publikované v roce 2019, se seznámení online stalo nejběžnějším způsobem seznámení heterosexuálních párů v USA. A podle průzkumu Behavio z loňského roku se stalo též nejběžnějším způsobem seznámení i v České republice,“ doplňuje Kristýna Mertlová.

close Kristýna Mertlová sama kdysi řešila problém, jak se seznámit. Se svým mužem, s nímž se seznámila online, má čtyři děti. info Zdroj: Se svolením Kristýny Mertlové zoom_in Kristýna Mertlová sama kdysi řešila problém, jak se seznámit. Se svým mužem, s nímž se seznámila online, má čtyři děti.

„Napsal mi na Instagramu“ či „Našli jsme se na Tinderu“ možná není nejromantičtější začátek seznamovací historky, ale potkat se ve virtuálním prostoru s sebou nese řadu výhod.

Mertlová vyzdvihuje zejména to, že tak máme možnost potkat někoho mimo naši sociální bublinu. „Seznámení s mým manželem, s nímž oslavíme již deset let od svatby, to přesně vystihuje. V reálném světě bychom neměli šanci se potkat,“ usmívá se.

Výhodou je i to, že člověk může získat řadu informací o protějšku předem a rozhodnout se, zda má vůbec zájem začít nějaký vztah budovat. Možnost rychlého filtrování na základě specifických kritérií (například zájmy, věk, životní hodnoty atd.) výrazně šetří čas i energii.


Nahrává se anketa ...

Nevýhody seznamování ve virtuálním prostoru

V životě však není nic jen „růžové“ a i seznamování přes internet s sebou nese nejen řadu nevýhod, ale i přímo rizik. Je tedy dobré o nich vědět a podle toho se ve virtuálním prostředí chovat.

Každý může být kýmkoliv

Online profily jsou často zavádějící, přikrášlené či přímo zcela nepravdivé. „Je potřeba si uvědomit, že při seznamování online může být každý kýmkoliv. A je nutné s tím počítat,“ zdůrazňuje Kristýna Mertlová.

Tím méně nebezpečným případem je, když někdo použije fotografii „před deseti kily či deseti lety“. Velké zklamání může přinést i to, když člověk zjistí, že narazil na někoho, kdo je ve skutečnosti zadaný a na internetu si jen zvyšuje sebevědomí.

Mnohem rizikovější jsou však falešné profily. Ostatně ve zprávách můžeme dnes a denně číst o lidech, kteří se zamilovali online a manipulativním podvodníkům poslali své úspory. Přestože jste přesvědčení, že vám by se to nikdy stát nemohlo, není na škodu umět rozpoznat znaky, které tyto profily prozrazují:

 • Podezřele dokonalé fotografie
 • Vágní či naopak příliš ideální profil
 • Extrémně rychlé pokroky v komunikaci a snaha o přesun na méně zabezpečené platformy (Messenger, WhatsApp apod.)
 • Nadměrně důvěrné zpovědi
 • Žádost o peněžní pomoc

Povrchnost

Seznamování online s sebou nese extrémní důraz na fyzickou atraktivitu: „Respektive enormní význam fotografií. Kvalita fotografie či (ne)fotogeničnost jedince by však rozhodně neměla být rozhodující při hledání vztahu. A už vůbec nic neříká o kompatibilitě,“ připomíná Mertlová.

Paradox volby

Přístup k obrovskému množství potencionálních partnerů vede k nerozhodnosti a pocitu, že vždy může existovat lepší volba.

„Světové statistiky dokazují, že čím je člověk déle na seznamovacích platformách, tím klesá jeho šance na úspěšné seznámení. Je to právě proto, že mu i u ‚fajn protějšků‘ někde vzadu v hlavě běží otázka, co když je tam někdo lepší,“ upozorňuje Kristýna Mertlová.

Riziko osamělosti a izolace

Seznamování ve virtuálním prostoru sice zvyšuje počet povrchních interakcí, ale často vede k pocitům osamělosti a izolace. Zvlášť, pokud nepřináší očekávané reakce.

„Velmi často to vychází z neznalosti algoritmů stojících za online platfomami. A nereálná očekávání,“ vysvětluje Mertlová zjednodušeně tak, že „dvojka“ nemůže čekat, že „sbalí desítku“.

Sexuální napadení

Známá doporučení, že byste měli vždy před první schůzkou dát někomu z přátel vědět, kdy, s kým a kam jdete či se s dosud cizím člověk zásadně setkat jen během dne a na veřejnosti, jsou více než na místě.

„Bohužel celosvětově roste počet sexuálních napadení na prvním rande naslepo prostřednictvím online seznamek a aplikací. Podle Australského kriminologického institutu se dvě třetiny uživatelů těchto aplikací setkalo se sexuálním obtěžováním online. Přímo se sexuálním násilím či agresí na rande naslepo se setkala třetina uživatelů. V USA ve věkové kategorii do 35 let se pak podle Pew Research Centre USA setkalo s násilím na prvním rande 20 % žen,“ šokuje konkrétními čísly Kristýna Mertlová.

V bezpečí i v rizikových vodách

Výše zmíněná rizika jsou více než reálná a není dobré je brát na lehkou váhu. Pokud však s nimi člověk počítá a přizpůsobí tomu své chování, může naplno využít výhod, které online prostředí nabízí. Kristýna Mertlová se se čtenáři Deníku podělila o konkrétní doporučení a triky:

close Ve virtuálním prostředí může být každý kýmkoliv. Je lepší být radši paranoidní, než později hořce litovat. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Ve virtuálním prostředí může být každý kýmkoliv. Je lepší být radši paranoidní, než později hořce litovat.

 • Nepřehánějte to s informacemi: Buďte upřímní v otázce hodnot, ale rozhodně hned ze začátku nesdílejte osobní informace.
 • Mluvte o tom, kým jste, ne co děláte: Nikdy neuvádějte konkrétní pozici ani firmu, ve které pracujete. Tím byste jednoduše odhalili svou identitu. Místo jmenování profesních úspěchů a dalších položek z vašeho životopisu mluvte o svých vlastnostech, co vás motivuje či o čem sníte.
 • Nikdy nedávejte své pravé telefonní číslo ani e-mail: Pro online seznamování mějte založený anonymizovaný e-mail a ideálně i jiné telefonní číslo. V případě průšvihu tak můžete sim kartu jednoduše vyhodit.
 • Neuvádějte, kde bydlíte či pracujete
 • Používejte unikátní fotografie jen pro seznamku: Nikdy nevyužívejte fotografie, které jde s vámi propojit. Tedy fotografie pracovní či takové, které máte jinde na sociálních sítích. Mohly by snadno odhalit vaši identitu.
 • Ověřte fotografie: Možnost zpětného vyhledávání fotografií však můžete využít ve svůj prospěch. Použijte služby jako Google Images a zjistěte, zda se snímky, které potencionální partner použil na svém profilu, neobjevují i na jiných stránkách a v jiných kontextech.
 • Zavolejte si přes videohovor: Před první schůzkou využijte možnost videohovoru. Na rozdíl od běžného telefonátu tak zkontrolujete, zda vzhled člověka odpovídá fotografiím z jeho profilu. Mnohé napoví i neverbální řeč.
 • Poslouchejte intuici: Pokud se vám na profilu či chování dané osoby něco nezdá, ukončete komunikaci.

Jak uspět při seznamování

Přestože je Kristýna Mertlová sama ředitelkou seznamovací agentury, pro úspěšné nalezení partnera radí brát online seznamování jen jako jakýsi doplněk k celkové strategii „už nechci být single“.

„Prvně je nutné si uvědomit, že single stav mi nevyhovuje a chci ho změnit. Pak je klíčové se o toto zjištění podělit ideálně s každým, kdo jde okolo,“ říká se smíchem profesionální dohazovačka.

Většina lidí ve vašem okolí totiž ani nemusí vědět, že jste sami či že to chcete změnit. „Nikdy nevíte, kdo má skvělého single bráchu nebo kamarádku,“ doplňuje Mertlová.

close Přestože je Kristýna Mertlová sama majitelkou seznamovací agentury, pro úspěšné nalezení vztahu radí využívat online seznamování jen jako doplněk k aktivnímu hledání partnera v reálném světě. info Zdroj: Se svolením Kristýny Mertlové zoom_in Přestože je Kristýna Mertlová sama majitelkou seznamovací agentury, pro úspěšné nalezení vztahu radí využívat online seznamování jen jako doplněk k aktivnímu hledání partnera v reálném světě.

Dalším základním pravidlem je být aktivní. „Tedy nesedět doma jako pecka a čekat, že ten pravý či pravá vám spadne do obýváku komínem,“ připomíná tak, že je potřeba začít chodit mezi lidi, přijmout každé pozvání i na první pohled nudné akce a začít podnikat nové aktivity.

„A k tomu pak patří i ono online seznamování, ale pouze jako jakýsi doplněk. Protože jen a pouze, když k seznámení přistupuju s lehkostí, to může fungovat,“ je přesvědčená Mertlová.

Vyplňte si profil na seznamce tak, aby zaujal

 • Vyberte vhodnou profilovou fotografii: Musí být vždy aktuální, bez filtrů, musíte být na ní sami, bez rušivého pozadí a s pozitivním vyzněním. „Tedy se aspoň trochu usmívat,“ radí Kristýna Mertlová.
 • Doplňte fotografie z vašich koníčků: Profilovou fotografii doplňte dalšími s nímky z nějaké vaší oblíbené aktivity. Je to ideální pro začátek konverzace.
 • Napište upřímný a zajímavý popisek: Nepoužívejte obecné fáze jako „Mám rád/a filmy,“ Uveďte raději konkrétní. To ukazuje hloubku vaší osobnosti a nabízí další prostor k oslovení. Dále poukažte na své zájmy a hodnoty. Nebojte se uvést, co je pro vás ve vztahu důležité a co od něj očekáváte. To přitáhne lidi s podobnými názory.
 • Zapojte humor: Smysl pro humor je obecně přitažlivý a sexy. „Dbejte ale na to, aby nebyl příliš nucený nebo přes hranu,“ upozorňuje Mertlová na seznamkách – zejména u pánů – častý nešvar.
 • Buďte autentičtí: Myslete na to, že lepší než lhát a přitáhnout velké množství zájemců, je lepší zaujmout jen ty, kteří ocení vaši skutečnou podstatu.