Předchozí
1 z 5
Další

Kounovské kamenné řady

Okres Rakovník - Kounovské kamenné řadyOkres Rakovník - Kounovské kamenné řadyZdroj: Deník/Josef Rod

O Kounovských kamenných řadách se říká, že se jedná o jedno z nejzáhadnějších míst v České republice. Nacházejí se na vyvýšené plošině v lese nad obcí Kounov. Jde o 14 rovných řad kamenů nejasného stáří, účelu a původu. Neznámí stavitelé je sem dopravili z blízkého i vzdáleného okolí. Odstup mezi řadami není pravidelný, ale je od deseti do dvaceti metrů. Tato soustava se liší od jakýchkoliv jiných staveb a o jejím původu se vedou spory: Jsou to pravěké megality, nebo novodobé meze?

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Areál nedostavěného chrámu Panny Marie a bývalého kláštera v Panenském Týnci.Areál nedostavěného chrámu Panny Marie a bývalého kláštera v Panenském Týnci.Zdroj: Deník/Petr Kinšt

Prostor nikdy nedokončeného chrámu v Panenském Týnci pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné, kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Pozitivní zóna v Panenském Týnci svým tvarem připomíná kříž. Spirituální síla se zde prý skrývá v kamenných zdech kostela. Známý psychotronik a spisovatel Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější, uzdravující.

Začarovaný kopec Chotuc

Tragédie se stala nedaleko vrchu ChotucTragédie nedaleko vrchu ChotucZdroj: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Kopec Chotuc leží jen pár kilometrů od Nymburka. Podle dobových pramenů se právě na něm scházely čarodějnice z širokého okolí a konaly na něm sabaty. Naštěstí jejich působení neskončilo tak tragicky, jako se tomu stalo na severní Moravě, kde se v 17. století odehrála série zrůdných čarodějnických procesů dobře známých z knihy a filmu Kladivo na čarodějnice. 

Existují také současná svědectví, že v okolí Chotuce se nejspíš nachází jakási díra do časoprostoru, kdy mohou citliví jedinci zaslechnout hlomoz dávných půtek, hrkotání kočárů, ale také zvuk parní lokomotivy, která na zdejší železnici už hezkých pár desítek let nejezdí.

Tajná chodba na zámku Konopiště

Na jaře roku 2022 v zámeckém parku na Konopišti.Na jaře roku 2022 v zámeckém parku na Konopišti.Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner

​Úniková chodba z Konopiště se přes legendy nikdy nenašla, ale tajná chodba tam přesto existuje. V jedné z místností v soukromém bytu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este je v parketách v podlaze ukryt otvor do mezipatra.

Letní deník - logo 2022Zdroj: DeníkProstor mezi tímto a spodním patrem se rozléhá na západním a do poloviny jižního křídla a ústí do pro nás stále trochu záhadné místnosti takzvané fyziky. Zde měl arcivévoda zřejmě nějakou laboratoř či fyzikální pracovnu. Toto mezipatro není ale nikde v plánech zakresleno.

Pro návštěvníky tyto chodby jsou poměrně rozlehlé a působí velmi tajemně. Na jednom z trámů je zde dokonce vyryt nápis „Sejdeme se na věčnosti“.

Mše duchů v kostele svatého Štěpána v Kouřimi

Okres Kolín – Mše duchů v kostele svatého Štěpána v Kouřimi.Okres Kolín – Mše duchů v kostele svatého Štěpána v Kouřimi.Zdroj: Deník/Jana Martinková

Kolínsko má dokonce celou tajemnou stezku. Jmenuje se Tajuplná místa Podlipanska a má dvě desítky zastavení. Jedním z nich je kostel svatého Štěpána v Kouřimi. Tam se podle pověsti odehrála mše duchů a legenda praví, že duše zemřelých se tam mohou objevit i dnes.

A nejen to. Po roce 1627 odešlo z Kouřimi několik protestantských rodin do emigrace a těsně před odchodem se sešly právě v tomto kostele. Jejich modlitby se prý natolik vtiskly do chrámových zdí, že se prý za jasných nocí uvnitř dodnes objevují světla, zní zpěv a varhany.