O podivném místu v Indickém oceánu, kde je slabší gravitační síla Země a hladina moře je o sto metrů níže než celosvětový průměr, vědci vědí už delší čas. Nyní se expertům z Indického vědeckého institutu v Bengalúru podařilo zjistit, jak vzniklo.

Pro začátek je nutné pochopit přirozený tvar Země, která není dokonalá koule. „Země je v podstatě hrudkovitá brambora,“ řekla spoluautorka studie a vědkyně v Centre for Earth Sciences of the Indian Institute of Science Attreyee Ghoshová. Dodala, že některé oblasti na Zemi jsou hustější než jiné, což ovlivňuje zemský povrch a jeho gravitaci. Mezi oblasti s vyšší gravitací patří Filipíny, naopak nižší gravitace je v oblastech pod Kubou a Bahamami.

Jako hrbolatý brambor

„Když na povrch Země nalijete vodu, hladina, kterou voda zaujme, se nazývá geoid, a ten je řízen těmito rozdíly v hustotě materiálu uvnitř planety,“ řekla Ghoshová. Gravitační díra v Indickém oceánu je podle ní nejnižší bod tohoto geoidu. Nachází se 1200 kilometrů jihozápadně od Indie a pokrývá tři miliony čtverečních kilometrů. Dodnes ji nikdo nedokázal plně vysvětlit. Prakticky se dá říct, že se mořské dno v této oblasti propadá do obrovské prohlubně.

Jeskyně na Zemi ukrývají mnohé poklady. Například uchovávají nejstarší vodu na planetě. Ilustrační snímek
V Kanadě objevili nejstarší vodu na planetě. Jak chutná? Vědkyně se napila

Vědecký tým použil podle portálu CNN superpočítač, aby simuloval, jak mohla před 140 miliony let oblast vzniknout. V té době vypadala Země odlišně než dnes. Z tohoto výchozího bodu provedl devatenáct simulací až do současnosti, přičemž analyzoval posun tektonických desek a chování magmatu neboli roztavené horniny uvnitř zemského pláště.

Jak se vytvořila gravitační díra v Indickém oceánu?

Zdroj: Youtube

Vytlačené magma

Důležité při vytváření geoidní prohlubně byly podle expertů plášťové chocholy neboli magma s nízkou hustotou, které bylo vytlačeno do Indického oceánu potápějícími se deskami starověkého oceánu. Při jejich zvednutí podle serveru Space vytlačily materiál s vyšší hustotou, čímž se snížila velikost hmoty v oblasti a oslabila tamní gravitace. Portál Forbes doplňuje, že tyto chocholy vznikly unášením a případnou srážkou indického subkontinentu s Asií před 40 miliony let. Výsledky zveřejnil v časopise Geophysical Research Letters.

Zdroj: Youtube

Se simulací a modely, které vědci využívali, mohou být podle některých četné problémy. „Je to proto, že s absolutní přesností nevíme, jak Země vypadala v minulosti. Čím dál do minulosti jdeme, tím menší je důvěra v modely,“ vylíčil vědec na Floridské univerzitě Alessandro Forte.

Barva oceánů se pomalu mění na zelenou, míní vědci.
Modrá? Ne. Světové oceány mění barvu, ukázala NASA. Podle expertů jde o problém

Plášťový chochol je způsob, jakým se Země ochlazuje. Jsou to prakticky gigantické bubliny velmi horkého magmatu, které probublávají velmi blízko zemské kůře. Některé dosahují od povrchu až k rozhraní pláště a jádra, jiné zanikají dříve. Mezi ty nejznámější chocholy patří Havajský a Islandský.