Téměř bez rady či doporučení aktérů prvního kola se musí v pátek a sobotu obejít voliči na Znojemsku. Budou vyhodnocovat vyhrocený duel komunistické poslankyně Marty Bayerové a občanského demokrata Petra Nezvedy. Hlasovací lístky tentokrát dostanou přímo ve volebních místnostech.
Lidovec Alois Vybíral, kandidát za Zelené Tomáš Rothröckl, ani Jiří Peřinka nominovaný Stranou důstojného života nepodporují žádného z kandidátů v druhém kole.

Vybíral vyzval voliče, ať se rozhodnou sami. „Stejný názor má i šéf krajské organizace a předseda strany. Ve Znojmě necháváme volbu na lidech, žádného z kandidátů nepodpoříme,“ uvedl Vybíral.

Jiný postoj zaujal výbor znojemské městské organizace křesťanských demokratů. „Rozhodli jsme se zaujmout jasné stanovisko a doporučujeme volit pravicového kandidáta Petra Nezvedu,“ uvedl předseda znojemských lidovců Oto Mašek.

Starosta Vranovské Vsi Jiří Peřinka řekl, že jeho volili zejména kamarádi a známí. „Nebudu rozhodovat za ně, mají volnou ruku jak teď volit,“ uvedl Peřinka.

Z prvního kola těsně třetí Ladislav Skopal otevřeně podpořil komunistku Bayerovou. „Podporujeme takového kandidáta, který je proti poplatkům v nemocnicích, proti jejich privatizaci a podobně. Doufám, že naši kandidáti budou volit levici,“ uvedl poslanec.

Přímou podporu vyslovil Bayerové již dříve i předseda strany Jiří Paroubek.

Naopak Josef Molín, kandidát SNK-ED, podpořil Petra Nezvedu.

Podle politologa Stanislava Balíka mají podobná prohlášení spíše symbolický smysl.

„Do hlavy voličům nevidíme a nevíme, nakolik se podobnými radami řídí. Volby jistě rozhodnou dvě okolnosti. Zda ti, jejichž kandidáti vypadli, vůbec volit půjdou a zda přijdou všichni voliči obou postupujících. Musíme brát v úvahu, že už nebudou krajské volby a bude jiná atmosféra,“ řekl Balík.

Poslankyně Bayerová, která první kolo s velkým náskokem vyhrála, si sice zmapovala situaci, ale o podpoře s dalšími stranami nejednala. „Po prvním kole mám obavu z velkého počtu neplatných hlasů. Věřím ale, že to voliči se mnou ještě vydrží, vědí jaká jsem. Věřím, že nepodlehnou pomluvám,“ uvedla poslankyně s tím, že předala policii další hanlivé maily osočující její osobu.

Starosta Nezveda se snažil se soky z prvního kola mluvit. Vzal na vědomí, že rozhodnutí často nechali na voličích. „Jsme znovu na startovní čáře, vše se ještě může otočit. Doufám, že přijdou hlasovat všichni, kdo mě podpořili v prvním kole. A věřím, že tentokrát budou volit i ti, kdo v prvním kole nevolili, ale jsou znepokojeni výsledkem,“ řekl Petr Nezveda.

Senátora volí lidé na Znojemsku počtvrté. Potřetí budou hlasovat ve druhém kole. V předchozích volbách se střetli kandidáti občanských demokratů a lidovců. A před dvanácti i čtyřmi lety pak usedl do senátorského křesla lidovec. Pouze Vladimír Železný vyhrál před šesti lety hned v prvním kole.
Druhé kolo senátních voleb začne v pátek ve dvě hodiny odpoledne. Volební místnosti budou otevřeny do deseti večer, v sobotu pak od osmi do dvou odpoledne. Lístky dostanou lidé ve volební místnosti.