Nejvýše do poloviny první desítky pronikli kandidáti hlavních politických stran ze Znojemska na listinách pro podzimní volby do krajského zastupitelstva. Místní politici se vzácně shodují, že druhé největší město nemá na kraji silné slovo. Někteří to připisují silné pozici brněnských funkcionářů.

„Máme na kandidátce osm lidí ze Znojemska. Já jsem na pátém místě, další kandidáti jsou v druhé desítce a dál. Pokud dosáhneme velmi dobrého výsledku, měla bych být na volitelném místě,“ řekla Jaroslava Zahradníková, členka krajské rady Zelených. Právě krajská rada a silná pozice brněnských politiků v ní mají, podle ní, největší vliv na podobu kandidátní listiny.

Ze Znojemska je právě Zahradníková na nejvyšším místě stranické kandidátní listiny. Na podobném hodnocení jako ona, se shodnou i představitelé jinak protikladných stran. „Zastoupení Znojemska adekvátní není, čelíme silnému brněnskému centralismu,“ podotkla komunistická poslankyně Marta Bayerová.

Komunisté mají v první desítce Petra Krátkého, v případě velkého volebního zisku mohou do zastupitelstva zamířit i Augustin Forman a Jiří Šmahaj ze čtrnáctého, respektive osmnáctého místa.

V rozhodné volební vítězství a tři mandáty pro region doufá i oblastní předseda občanských demokratů Petr Nezveda. „V zastupitelstvu je sice poměrně dost členů za Znojemsko, ale z hlediska kraje zůstává Znojemsko popelkou, “ řekl Neveda.

Občanští demokraté dostali Vojtěcha Fabíka na sedmé místo, Jana Blažíčka na osmnácté a Jaroslava Mokrého na dvaadvacáté. Únanovský starosta Fabík je se svou pozicí spokojen. „Proti předchozím volbám je to úspěch, protože tehdy jsme měli prvního zástupce někde kolem patnáctého místa. Letos jsou zástupci jednotlivých oblastí na předních místech, to také dříve nebývalo,“ hájil výsledky znojemských občanských demokratů Fabík.

„Znojemsko je po Brně největší oblast v kraji, zastoupení tomu ale neodpovídá. Jde o to, jak se znojemští politici prosadí ve svých stranách. V tom má region rezervy,“ uvažoval okresní šéf sociálních demokratů Ladislav Skopal.

Strana zatím měla v zastupitelstvu jednoho zástupce z regionu. „Nyní je na osmém místě Irena Kočí z Moravského Krumlova. Podle průzkumů máme velkou důvěru voličů, proto věřím, že by do zastupitelstva mohl postoupit i Jan Šinogl z jednadvacátého místa,“ dodal Skopal.

Dosavadní počet znojemských zastupitelů na kraji nejspíše neudrží křesťanští demokraté. „Nyní pracujeme tři, na kandidátce je osmý Pavel Balík, já jsem na třináctém místě, další kandidáty máme až v druhé dvacítce,“ uvedl okresní předseda lidovců Alois Vybíral. „Nikomu z koalice se pro Znojemsko nepodařilo získat například pozici radního. Pro příští období je co zlepšovat,“ řekl Vybíral.