Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Důvody jsem měla dva. Za Evropské demokraty jsem kanidoval už do krajských voleb, a přestože nejsem členem strany, nyní mě vyzvali i ke kandidatuře na senátora. Strana hledá své uplatnění i výraznější tvář a proto se snaží prosadit na všech úrovních. Žádal mě o to třeba starosta Břeclavi Dymo Piškula, kterého si velmi vážím a znám ho již delší dobu. Druhým důvodem je to, že všichni volají po změně v politice. Dokud budou sedět v zákonodárných sborech představitelé nynějších nejsilnějších stran, tak k výraznější změně nedojde.Při větším zastoupení nových stran by se o každém novém zákonu muselo více diskutovat a jeho změna by tak nemusela tolik bolet občany, ale spíše ty, kteří ji prosazují.

Jak hodnotíte vlastní šance, alespoň pro postup do druhého kola senátních voleb?

Jsem realista. Víc k tomu říkat nebudu.

Po vašem odchodu z postu místostarosty Znojma vás nebylo moc slyšet. Co jste dosud dělal?

Jsem v důchodu.

Jako důchodce vás poslední roky nebylo moc vidět. Jak se teď před volbami chcete zviditelnit, jak na sebe upozornit?
Řada voličů mě zná. V prvních dvou polistopadových komunálních volbách jsem ze všech kandidátů dostal nejvíce hlasů. Nechystám nic bombastického. Sázím na to, že mám své příznivce a lidé mě znají.

S jakým programem chcete do senátních voleb jít, máte už nějaký volební program?
Všechny sliby, co všechno nově zvolený senátor pro svůj region udělá, jsou skutečně jen sliby. Něco se samozřejmě dá ovlivnit, poslanci či senátoři mají často podstatně více otevřené dveře, třeba na ministerstva, než běžní lidé. Ale aby to byly nějaké fatální věci, to skutečně ne. Pokud bych ale byl zvolen, chtěl bych se věnovat některým věcem. Znojemsko je čím dál více odlehlou oblastí. Zásadní věcí je napojení na větší centra. A souhlasím také s volebním programem Evropských demokratů. A to v tom, že kraje jsou velmi malé územní celky, především pro získávání dotací. Srovnáme–li to třeba s Bavorskem, nebo Katalánskem, co může taková Vysočina nebo Karlovarský kraj dosáhnout? V tomto případě věřím tomu, že přijde čas na změnu. Kraje se zruší a vznikne zemské uspořádání – tedy Čechy a Morava. Pokud by se navíc podařilo vytvořit tyto větší územní celky, oslabil by se vliv centrální vlády. Ta se má zabývat zahraniční politikou, obranou a dalšími celostátními problémy a spoustu dalších věcí přenést níže. Jistě by se tím také něco ušetřilo.

Celostátní otázky

Zvednete ruku pro přímou volbu prezidenta v případě, že o ní Senát bude rozhodovat? Proč?
Pro přímou volbu prezidenta bych ruku zvedl. Posílilo by to pocit důležitosti samotných voličů. Lidé mají často pocit, že nemohou nic moc ovlivnit. A toto by mohl být jeden z kroků, jak lidem vrátit pocit vlastní důležitosti.

Jste pro rychlé přijetí eura, nebo by si Česko mělo ještě aspoň nějakou dobu ponechat svou národní měnu?
Vždy jsem byl spíše pro opatrnost. Nemám rád překotná řešení. A pokud u nás ekonomové varují před rychlým přijetím eura, tak jim věřím.

Co považujete za nejdůležitější volební témata, ať už celostátní, nebo regionální?
Na Znojemsku to rozhodně bude dopravní napojení. A samozřejmě zaměstnanost. To je navzájem propojené. Pokud bude dobré spojení, přijdou k nám nové firmy a rovněž místní lidé se snáz dostanou za prací mimo region. Z celostátních témat to zřemě bude předsednictví České republiky v Evropské unii. Tam určitě bude možné něco dokázat.A důležité budou všechny reformy, které nás čekají, hlavně reforma zdravotnictví a sociálního systému.

Zvedl byste ruku pro americký radar v Brdech?
Já to nedefinuji jako americký radar v Brdech. Do systému obrany bychom se ale určitě zapojit měli. Je potřeba tuto věc prodiskutovat i s ohledem na to, že je spousta lidí proti. Asi by bylo schůdnější, kdyby podobná obrana byla pod velením NATO.

Stav ale je, jaký je. Takže: hlasoval byste pro americký radar v Česku, nebo proti?
Ještě bych se rozmyslel…

Životopis Josefa Molína

Narodil se 16.7. 1945 ve Velké Lhotě v okrese Jindřichův Hradec, má tři sourozence. Vystudoval Pedagogický institrut, od konce šedesátých let pracoval jako učitel na základní škole. Přitom dálkově absolvoval přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. V roce 1990 se stal ředitelem znojemského Gymnázia Dr. K. Polesného. Po listopadu 1989 byl místopředsedou tehdejšího znojemského Městského národního výboru. Od roku 1990 byl členem městského zastupitelstva a rady za ODS. Se stranou se na konci devadesátých let rozešel kvůli osobním sporům s některými spolustraníky. V roce 2002 byl do zastupitelstva zvolen za Sdružení nezávislých kandidátů, pro období 2003 až 2006 byl zvolen místostarostou města Znojma. V roce 2006 byl za SNK Evropští demokraté znovu zvolen do zastupitelstva. Od roku 2007 je v důchodu. Je vášnivým čtenářem, zajímá se o historii, hudbu a exaktní vědy. Domluví se německy a rusky.

Vybavíte si nějakou veselou historku z natáčení, tedy z vašeho politického života?

V době, kdy jsem pracoval na radnici a měl jsem za povinnost čas od času sezdávat v občanském obřadu snoubenecké páry, zažil jsem mnoho úsměvných i několik slzavých příhod. Jednu lze zařadit do obou kategorií. Při svatebním obřadu na znojemském hradě, po úvodní nádherné kreaci romantických kláves, byl přítomný novomanžel až k slzám rozechvělý. Zřejmě kombinace báječné hudby, vědomí závažnosti okamžiku i skutečnosti, jakou půvabnou partnerku si za chvíli odvede od oltáře, způsobila, že mladík nebyl naprosto schopen vyslovit souhlas s uzavřením sňatku a usedavě plakal. Až krásná a citově silná nevěsta způsobila jemným šepotem před ztichlým publikem obrat v emocích svého drahého.

Problémy Znojemska

V poslední době se několikrát mluvilo o bioplynové stanici ve Velkém Karlově. Jistě jde o progresivní způsob výroby energie, podle mnohých ale Agrodružstvo Jevišovice při jejím provozu porušuje předpisy. Byl byste pro její zavření, tak jak k tomu vyzvali starostové okolních obcí?
O této věci moc informací nemám. Osobně jsem zastáncem opatrnějších řešení, nemám rád křiklouny. Orgány by měly mít dost informací a v případě, že provoz nějak fatálně zasahuje místní občany, tak by měly zasáhnout. Na druhé straně: ať podnikáte, v čem podnikáte, vždycky se najdou lidé, kterým se to nebude líbit. Takže velmi obecně: mělo by se postupovat opatrně, ale důsledně.

Evergreenem Znojemska je špatný stav silnice do Pohořelic. Jaké by podle vás mělo být konkrétní řešení této věci? A mají vůbec politici ze Znojemska sílu na to, aby kompletní rekonstrukci silnice prosadili, když se jim to dosud nepodařilo?
Pro politiky ze Znojemska je prosazení takové věci velmi problematické. Přitom každé jiné řešení, než je dnes, by bylo přínosem. Ať už by to byl třípruh ve stoupnání, nebo čtyřpruh. Ten by byl jistě nejlepší, ale obávám se, že na to nedojde. Rozhodnutí leží na třech institucích: ministerstvu dopravy, kraji a Ředitelství silnic a dálnic. A někdo ze Znojemska by měl umět zatlačit na všechny tři instituce najednou. Zatím se to nedaří.

Dalším bolavým místem je obchvat města Znojma. Teď se jeho stavba prakticky zastavila. Vidíte nějakého konkrétního viníka situace, že se začalo stavět už v momentě, kdy nebyly majetkově vyřešeny veškeré pozemky pod stavbou. To je pro každého běžného člověka, který chce cokoliv stavět, nepochopitelné.
Nechci nikoho obviňovat. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic a to má v rukou i podávání žádostí o vyvlastnění. Město pouze pomáhalo s doplácením vyšší ceny nebo při směnách pozemků. Počítalo se hodně s tím, že když je stavba ve veřejném zájmu, že bude vše majetkově vyřešeno rychleji. Byl to určitý avanturismus (sklon k dobrodružství, neodpovědné chování – pozn. red.). Někteří z vlastníků zahrad ale chtěli za svůj pozemek na trase obchvatu tři třípokojové byty na náměstí Svobody.

Dá se z pozice politika ještě nějak pomoci v rychlejším řešení?
Na lidi, kteří se dosud prodeji pozemků brání, nebude platit nějaké dobré slovo. Mají představu o svých cílech a z těch už nechtějí ustoupit.

Podobná situace je i u znojemského autobusového nádraží? Tam se také na logickém řešení, což by podle mě byla rekonstrukce stávajícího autobusového nádraží, nemůže vlastník dohodnout. Tentokrát s vedením radnice.Vy jste v době, kdy se o stávajícím autobusovém nádraží začalo jednat, byl v pozici místostarosty města
U některých jednání jsem spolu s tehdejším starostou Balíkem byl. Už tehdy byla situace totálně zablokovaná. Firma nechtěla na prodej pozemků přistoupit. Město nabízelo standartní cenu a myslím, že to byla suma, která se dala vzít. Ze strany firmy ale nebyl zájem. A vyšší cena by zase nebyla průchozí v zastupitelstvu. Co se týče stavby nového terminálu, tam asi skutečně nic jiného nezbývá. A to i přesto, že lidé z okolí budou reptat. Při splnění nejrůznějších podmínek i připomínek obyvatel se však zřejmě bude muset stavět.

Čeho si nejvíce považujete z toho, co jste ve veřejném životě dosáhl?
Cítil jsem uspokojení ze své práce ředitele znojemského gymnázia. V té době se podařilo získat velké investice do oprav. U celé řady zásadních rozhodnutí jsme byl i jako člen městského zastupitelstva a rady. Měl jsem tu čest, že jsem něco z toho i sám inicioval. Práce zastupitele je možná pro někoho nudná, snad i neviditelná, mě ale pohlcovala. A myslím si, že jsme to nedělali zase tak špatně. Dnes je na radnici nová garnitura a dělá to lépe. Ale to je vývoj.

Máte ve své pomyslné politické skříni nějakého kostlivce, kterého byste se rád zbavil?
Mrzí mě, že stále není hotový obchvat města. A když před lety nedostala znojemská dopravní společnost ČAS provozování regionálních linek, mohli jsme být asi vůči kraji razantnější. I kvůli tomuto problému se později zablokovala jednání okolo autobusového nádraží.

Kolik peněz chcete do volební kampaně dát? Kdo vás bude sponzorovat a jakými částkami?
Kampaň bude velice laciná, ve Znojmě budou čtyři akce. Vylepí se pár billboardů, něco bude v tisku. Na Znojemsku se vlezeme do čtvrt milionu korun. Ty budou z výsledků minulých voleb a od příznivců.

Příště: kandidát na senátora za ODS Petr Nezveda

ANKETA: Jaké jsou silné stránky Josefa Molína a co udělal špatně?

Marta Bayerová (KSČM)
1) Je čestný člověk, znám ho jako dobrého učitele a ředitele. Kdysi jsme si ho jako ředitele gymnázia vybrali. Dovede dotáhnout záměry do konce.
2) Nemohu hodnotit, co udělal špatně, protože si myslím, že každé své rozhodnutí uměl zdůvodnit.
Petr Nezveda (ODS)
1) Je dalším z protikandidátů, který byl mým učitelem. Jako můj bývalý třídní by mohl znát mé slabé stránky, naštěstí to bylo už před pětadvaceti lety na základní škole.
2) Nepoužíval bych tak často zvýšený hlas
Jiří Peřinka (Nezávislí sociální demokraté)
1) Pana Molína moc neznám. Pro něj, jako bývalého kantora, hovoří zkušenost a schopnost dobře posuzovat různé situace.
2) V jeho neprospěch hovoří naopak stáří a to, že vypadl na delší dobu z veřejného života.
Tomáš Rothröckl (SZ)
1) Zkušenosti dlouholetého matadora komunální politické scény.
2) Na pana Molína si vzpomínám ještě z dob, kdy byl zastupitelem a krátce i poslancem za ODS. V hlavě mi však neutkvělo nic z jeho činů, které bych chtěl tak či onak hodnotit.
Ladislav Skopal (ČSSD)
1) Pracoval dlouhou dobu na Znojemské radnici a je schopen čerpat z těchto zkušeností.
2) Mám výhrady v tom, jak postupuje při vyjednávání o tvorbě koalic. Dost často měnil svůj názor. Stalo se, že slíbil podporu jedné koalici a v zápětí ji slíbil i druhé.
Jiří Stanislav (ČSNS)
1) Pana Molína vůbec neznám, ale věřím, že je to poctivý a slušný člověk. Věřit se musí až do zklamání. Doufám že to co dělá,dělá s nejlepším svědomím, ve prospěch občanů.
Alois Vybíral (KDU–ČSL)
1) Je známý především ve Znojmě, kde působil jako ředitel gymnázia. Aktivně se po revoluci zapojil do politického dění.
2) Musím říct, že kandidatura pana Molína mě překvapila. V současné době je mimo politické dění a očekával bych větší aktivitu.