Proč do Senátu

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
V našem regionu je potřeba změnit tváře v politice. A já se domnívám, že touto změnou mohu být. Znám jsem zatím jen z komunální politiky, jako starosta Vranovské Vsi. Tři roky jsem se sice pohyboval ve vysoké politice, jako asistent poslance Ladislava Skopala, to jsem byl ale spíše v pozadí.

Zůstal byste po vašem případném zvolení ve funkci starosty obce? A daly by se tyto dvě práce skloubit?
Senátní práce přímo vybízí k tomu, abych i nadále pracoval pro region a byl ve spojení se starosty ze Znojemska.

Máte nějaký konkrétní program, se kterým do voleb jdete?

Nebudu si stanovovat program jako politické strany v okrese. Z devadesáti procent nikdy své sliby nesplnily. Já říkám: Jsem komunální politik, chci řešit komunální problémy tohoto regionu a ty jsou v jednotlivých částech velmi rozdílné. A chci se zaměřit ještě i na zemědělství a školství.
Není třeba unavovat lidi programy. Lidé by ale měli vědět, že pan Peřinka pracuje celý život v zemědělství a ve funkcích v komunální politice.

Jste známý mezi komunálními politiky, běžní lidé o vás ale moc neví. Jak to chete změnit?

To není úplně pravda. Celý život jsem aktivní ve sportu. Na okrese jsem známý z hokeje, i jako rozhodčí z fotbalu. K tomu přiřadím myslivost. Jsem mysliveckým lektorem, takže mi prakticky všichni myslivci regionu prošli rukama. A samozřejmě se setkávám s řadou starostů celého Znojemska. Chystám ale i krátkou, razantní kampaň.

Můžete říci něco více o politické straně, za kterou kandidujete?
Přijal jsem kandidaturu za Nezvislé demokraty – Stranu důstojného života. Ta má na Znojemsku v tuto chvíli velmi silné postavení. Jsou to v podstatě všichni sociální demokraté, kteří z ČSSD vystoupili. Záštitu nad stranou má Miloš Zeman. Ten přijede na Znojemské vinobraní, kde mě v mé kandidatuře podpoří. Ve straně jsou i další vlivní lidé, třeba bývalý ministři Fencl a Grégr. Strana má sociálně demokratický program, ale v důsledném řešení. Profiluje se tam potřeba regionu, ne potřeba obecná. Já osobně jsem ze sociální demokracie odešel proto, že se ČSSD ve znojemském regionu vydala úplně jinou cestou, než hlásají sociálně demokratické principy. Lidé, kteří to jako já chtěli změnit, byli vyloučeni, nebo sami vystoupili. V současné chvíli je nás na Znojemsku asi sto deset.

O problémech na Znojemsku ví předseda Paroubek, ví to krajské vedení ČSSD, ale před volbami to nikdo nechtěl řešit. Bohužel to na tyto volby dopadne. Už nyní je v ČSSD na Znojemsku jen dvacet procent lidí, kteří jsou tam déle než dva roky. Zbytek jsou lidé noví. Všichni ostatní sympatizují se mnou a ve volbách podpoří mě a ne Skopala.

Mám informace, že v brzké době vystoupí z ČSSD přes dvacet znojemských členů a rovněž veřejně podpoří mou kanidaturu, jako kanidáta do Senátu. Činnost zcela ukončí šest organizací ČSSD na okrese. Skončí tak kompletní Hrušovansko, Hevlínsko, Vranovsko a část Krumlovska. Tam všude nebude mít sociální demokracie zastoupení. ČSSD tak prakticky zůstane jen ve Znojmě, Miroslavi a Hostěradicích.

Životopis Jiřího Peřinky
Jiří Peřinka se narodil v roce 1951 ve Znojmě, žije ve Vranovské Vsi. Je ženatý a má tři děti. Dlouholetý sportovec, především fotbalista a hokejista, je nekuřák. Po znojemské střední zemědělské technické škole studoval brněnskou vysokou školu veterinární, ze které byl v roce 1970 z politických důvodů vyloučen. V roce 1977 dokončil státní diplmovou specializaci, v roce 1984 získal státní zkoušku z myslivosti. Má 35 let praxe v zemědělství.
Pracoval jako traktorista, zootechnik, do roku 1995 byl vedoucím sekce chovu prasat v Agropodniku Znojmo. Od roku 1998 byl ředitelem Agro Citonice. Do listopadu 2006 byl odborným referentem na ministerstvu zemědělství, ve stejném roce byl zvolen starostou Vranovské Vsi. 0d roku 1994 do roku 2008 byl v ČSSD, členství mu bylo letos ukončeno.

Celostátní otázky

Zvednete ruku pro přímou volbu prezidenta v případě, že o ní Senát bude rozhodovat? Proč?
Jsem pro přímou volbu, protože je to volba nejspravedlivější. Prezident je jednoznačně politikem všech lidí tohoto národa.

Jste pro rychlé přijetí eura, nebo by si Česko mělo ještě aspoň nějakou dobu ponechat svou národní měnu?
Jsem pro termín v roce 2012. Tedy pro středně dlouhou dobu. I když jsem si vědom rizik, zvláště ve vazbě na podnikatele a hlavně zemědělce.

Co považujete za nejdůležitější volební témata, ať už celostátní, nebo regionální?
Z celostátních témat je to určitě sociální sféra a rodina. A jsou to služby v komunální politice, třeba problematika kanalizací měst a obcí, sport, využití volného času… Na Znojemsku vidím jako hlavní témata zemědělství, turistiku a komunální problémy. Přímo ve Znojmě jde třeba o zahrádkáře a obchvat.

Zvedl byste ruku pro americký radar v Brdech?
Nezvedl. V České republice jsme už měli dost cizích vojáků. A pokud odešli sovětští vojáci, tak nevidím jediný relevantní zásadní důvod, aby tady byli američtí vojáci. To může zplodit jen další reakci jiných států.

Vybavíte si nějakou veselou historku z natáčení, tedy z vašeho politického života?
Protože jsem se pohyboval ve vysoké politice, ale byl jsem poněkud v ústraní, tak jsem byl svědkem řady takových momentů. Když už jsme u toho Miloše Zemana. Úsměvnou situací pro mě bylo, když Skopal při jedné příležitosti přispěchal před televizními kamerami a novináři k Zemanovi a natahoval k němu ruku. Nato se na něj Zeman jeho způsobem podíval, ruku odtáhl a řekl, že takovému člověku on ruku nepodává. Ano. Tihle dva se nemají rádi a důvody bych nerad rozebíral.

Problémy Znojemska

V poslední době se několikrát mluvilo o bioplynové stanici ve Velkém Karlově. Jistě jde o progresivní způsob výroby energie, podle mnohých ale Agrodružstvo Jevišovice při jejím provozu porušuje předpisy. Byl byste pro její zavření, tak jak k tomu vyzvali starostové okolních obcí?
V době, kdy se bioplynová stanice chystala, tak jsem byl pracovníkem ministerstva zemědělství. Už tehdy jsem upozorňoval na jednu věc. Jsem všemi deseti pro bioplynovou stanici. Ale jsem pro dokončenou stanici ve všech parametrech. A už tehdy jsem upozorňoval na to, že předseda jevišovického Agrodružstva Rada má spoustu dobrých nápadů, ale své projekty technicky nedotahuje. Ani bioplynová stanice není po všech směrech dokončená. Ať už se to týká dopravy, kdy kejdu vozí auta přikrytá jen plachtami. Neodpovídá ani samotné technologické zařízení. Kdyby byla stanice ve všech oblastech dotažená do konce, tak problémy, které tam jsou nyní, vůbec nemohly nastat.
Pokuty nic neřeší. Musí přijít dohlížecí orgán, ale ne okresní. Ministerstvo zemědělství a životního prostředí se musí shodnout na tom, že celá stanice musí být zrevidovaná a technologicky dokončená.

Evergreenem Znojemska je špatný stav silnice do Pohořelic. Jaké by podle vás mělo být konkrétní řešení této věci? A mají vůbec politici ze Znojemska sílu na to, aby kompletní rekonstrukci silnice prosadili, když se jim to dosud nepodařilo?
Není v silách současných politiků, aby rekonstrukci silnice ovlivnili. Co se týče silnice na Jihlavu: tam existuje projekt obchvatů, který by měl být za evropské peníze do konce roku 2015 hotový. Měla by to být silnice s předjížděcími pruhy.
Do opravy silnice do Pohořelic by měl pořádně zasáhnout nejen krajský úřad, ale přímo ministerstvo. Bez evropských peněz ale nejsme schopni se tady pohnout. A je možné, že do toho může zasáhnout i soukromý kapitál.

Dalším bolavým místem je obchvat města Znojma. Teď se jeho stavba prakticky zastavila. Vidíte nějakého konkrétního viníka situace, že se začalo stavět už v momentě, kdy nebyly majetkově vyřešeny veškeré pozemky pod stavbou. To je pro každého běžného člověka, který chce cokoliv stavět, nepochopitelné.
Tady se začínalo stavět prakticky načerno. Za ty roky, kdy se o obchvatu mluvilo, už pravá ruka nevěděla, co dělá levá. Opakem je Vysočina, kdy třeba obchvat Jihlavy vznikl relativně velmi rychle. Teď se začal stavět obchvat Moravských Budějovic. Pokud se řeší věc, která je prospěšná celému regionu, musí osobní zájmy stranou. Tedy rychlé vykoupení pozemků, nebo jejich náhrada za jiné. A v krajním případě razantní vyvlastnění.
Pokud ale nutně potřebujeme třeba právě obchvat, tak musíme umět za příslušné pozemky i rozumně zaplatit. Ne tedy, že nabídneme za metr čtvereční třeba dvacet korun.

Čeho si nejvíce považujete z toho, co jste ve veřejném životě dosáhl?
Politiku jsem vždycky spojoval se službou konkrétnímu člověku. Vždycky jsem se snažil nezabřednout do té vysoké politiky. A myslím si, že jsem pomohl spoustě jednotlivců, zemědělců, starostů, úředníků.

Máte ve své pomyslné politické skříni nějakého kostlivce, kterého byste se rád zbavil?
V komunální politice není člověk nikdy hotov. A není to o tom, že to region chce, ale že pomoc nezbytně nutně potřebuje. Momentálně je v mé skříni jeden kostlivec. Byl jsem, a stále jsem, duší sociální demokrat. A rád bych se dožil chvíle, abych se mohl do sociální demokracie vrátit.

Kolik peněz chcete do volební kampaně dát? Kdo vás bude sponzorovat a jakými částkami?

Za mnou stojí několik podnikatelů. Nemůžu se rovnat kandidátům politických stran, za kterými stojí jejich pokladny.
Moje kampaň nebude stát více než dvě stě tisíc korun. A budou to sdružené prostředky moje, mých kamarádů a lidí, kteří si myslí, že v regionu oslovíme potenciální voliče.

ANKETA: Jaké jsou silné stránky Jiřího Peřinky a co udělal špatně?

Marta Bayerová (KSČM)
1) Jiří Peřinka je zřejmě dobrým starostou své obce.
2) Na jeho místě bych více uvažovala, kdo je mým (jeho) přítelem a kdo ne.
Josef Molín (SNK – ED)
1) Pana Peřinku uznávám a vážím si ho jako úspěšného starostu s přehledem a znalostí vyšší politiky.
2) Neznám jej až tak dobře, abych mu mohl cokoli vytýkat.
Petr Nezveda (ODS)
1) Jako starosta zná dobře problémy, které přinášejí nekvalitní zákony do komunální politiky.
2) Nevzdal bych tak brzy vnitrostranický souboj v ČSSD .
Tomáš Rothröckl (SZ)
1) Smysl pro fair play a to nejen vzhledem k jeho kariéře rozhodčího.
2) Prosazování výstavby větrných elektráren kvůli zisku pro obec může být krátkozrakým krokem. Jsou i jiné hodnoty, které by měl starosta v zájmu občanů hájit - třeba ráz malebné krajiny v okolí.
Ladislav Skopal (ČSSD)
1) Myslím si, že pan starosta Peřinka je velice houževnatý a snaží se dosáhnout svého cíle všemi prostředky.
2) K této otázce bych se nerad vyjadřoval.
Jiří Stanislav (ČSNS)
1) Silnou stránkou pana Peřinky je, že je starostou Vranovské Vsi, má zkušenosti a ví, co lidé potřebují.
2) Nedokázal se domluvit se svojí stranou a nechal se nalákat na kandidátku uskupení, která je dalším fantastickým výtvorem Jany Wolfové.
Alois Vybíral (KDU–ČSL)
1) Pracuje v komunální politice. Může oslovit voliče, kteří vzpomínají na dobu Miloše Zemana.
2) Domnívám se, že ústupem z pozice v ČSSD oslabil pan Peřinka svůj potenciál v kandidatuře na senátora.