Aktuální kandidátky do krajských voleb nabízejí nejvýše jednadvacet žen z celkem sedmi desítek kandidátů v jednotlivých stranách. Nejvíce žen kandiduje za sociální demokracii, právě jednadvacet, nejméně míst obsadily kandidátky občanských demokratů. Pouze osm. Žen je v politice stále málo, a ani po volbách situace neslibuje zlepšení. „Do politiky se dnes ženy mnohdy nedostanou jednoduše proto, že nemají tak ostré lokty, jako muži,“ míní jediná žena mezi znojemskými radními, dnes již bývalá členka ČSSD Jana Valášková.

Ženy v politice jsou podle ní důležité. „Zvládnou víc věcí najednou. V tom jsou určitě přínosem. A navíc, funkce jim tak nelezou do hlavy, jako mužům,“ míní Valášková. Podobný názor má i starostka Dyjákovic. „Politiku dělám teprve dva roky. Oslovili mě spoluobčané, proto jsem do toho šla,“ uvedla Jaroslava Němcová.

Starostka příhraniční vesnice je také jedinou ženou mezi členy okresního výboru KDU-ČSL. „Ženy by mohly rozhýbat páky politiky. Mělo by se rozhodovat o konkrétních věcech a ne vést žabomyší války mezi muži,“ uvedla Němcová. Politik - muž ale má, podle ní, více prostoru pro práci. „Od ženy se očekává, že se bude při práci věnovat více rodině než muž, který politice dává spoustu času i energie,“ dodala Němcová.

Krátce po roce 1989 vstoupila do politiky, dnes již bývalá členka ODS, Olga Dusíková. „Bylo to těsně po revoluci. Můj otec byl politicky stíhaný a vězněný. Věřila jsem ve spravedlnost, která, jak jsem očekávala, s novou dobou přijde,“ přiblížila bývalá zastupitelka Olga Dusíková. Osobně jí chybí více žen, které rozhodují v sociální oblasti. „Ženy mají větší cit pro věci, které se týkají občanů,“ přesvědčuje Dusíková. Podle politologa je nedostatek žen v politice dlouhodobý problém.

„Vše záleží na společnosti, jak má nastavený systém. Nakonec je to však vždy na voličích. Jde také o problém většinového volebního systému a jakéhosi zakořeněného vnímání muže versus ženy. Když totiž proti sobě budou stát dva kandidáti, muž a žena, tak pokud žena není výrazně lepší, volič většinou intuitivně dá přednost muži,“ sdělil Tomáš Lebeda. Jen jedinou ženu v pozici lídra má v nadcházejících krajských volbách Strana zelených. „Zatímco ostatní strany ženy jen zakomponovaly do svých řad, zelení se profilují jako strana rovnoprávnosti žen,“ přiblížil Lebeda.

Dlouhodobě větší počet žen má, podle něj, také ČSSD. Jenže žádnou mezi prvními sedmi. Žena zde obsadila až osmou příčku kandidátky. „Sociální demokracie sice má hodně žen na kandidátce, to ale není rozhodující. Pokud by bylo několik žen na vyšších příčkách kandidátky, je pravděpodobné, že získají mandát,“ nastínil Lebeda.