Ladislav Skopal je nejdéle sloužícím politikem ze Znojemska ve vrcholných zákonodárných orgánech státu. Poslancem Parlamentu je trvale od roku 1996. Jako člen či funkcionář řady parlamentních výborů a podvýborů má vliv především v oblasti zemědělství. V současnosti je i předsedou znojemského okresního výboru strany.

„Svou kandidaturou do Senátu a případným zvolením chci uvolnit místo novým tvářím sociální demokracie ve Sněmovně,“ vysvětluje své rozhodnutí kandidovat do horní komory Parlamentu.

Jeho největším kritikem je teď zřejmě člověk, který byl dlouhá léta jeho pravou rukou, ale nyní proti němu kandiduje do Senátu. „Ladislav Skopal zvolil nejhorší řešení v okamžiku, kdy si začal přizpůsobovat regionální sociální demokracii pro svůj vlastní prospěch. Měl odejít z politiky už před posledními parlamentními volbami, tedy na vrcholu své politické kariéry a zajistit si tak klidné politické stáří,“ říká o něm Jiří Peřinka.

Proč do Senátu

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?

Senát byl vytvořen proto, aby kontroloval činnost Parlamentu a napravoval chyby, které parlament udělá nebo věci, které nezvládne. Říká se, že v Senátu mají být lidé se zkušenostmi z komunální politiky i z jiných činností. Myslím si, že se zkušenostmi, které mám za dvanáct let působení v Parlamentu a po patnácti letech z komunální politiky, bych zastávat činnost v Senátu tak, jak se má. Je fakt, že kdybych uspěl, budu moci ovlivňovat dění míň než doposud. Je ale dobré dát prostor nové tváři ČSSD. Znojmo mělo vždycky svého poslance. Neznamená to ale, že to budu pořád já.

Zůstal byste po vašem případném zvolení ve funkci poslance?

Po případném zvolení bych samozřejmě jako poslanec skončil.

Jaký je váš konkrétní volební program ?

Nelíbilo se mi, že Parlament projednával daňový balíček zákonů, kam spadaly i poplatky u lékaře a Senát se tím vůbec nezabýval. Jednačtyřicet senátorů ODS odsouhlasilo, aby to Senát ani neprojednával. To ukázalo, že není dobré, aby byl Senát jednobarevný. Myslím, že levicový okres, jímž Znojemsko je, protože ČSSD tady vyhrála všechny parlamentní volby, by svého senátora měl mít.

Jaký je současný stav ve znojemské ČSSD?

Od doby, kdy začaly spory ve znojemské sociální demokracii, má zhruba o třetinu více členů. Ve skutečnosti odešli jen asi tři členové v celém okrese. To, že dvě třetiny členů budou opouštět stranu, není pravdou. Mám zkušenost, že lidé spíše podávají přihlášky a základna roste.

V okrese jsme založili nové organizace, teď i v Suchohrdlech. Máme zhruba osm přihlášek v Šanově. Naše práce je dnes lepší a kvalitnější než za doby, kdy byl předsedou pan Peřinka. Před dvěma lety jsme měli sto osmdesát členů, teď je jich zhruba dvě stě sedmdesát.

Není pravdou, že by se měly rušit některé místní organizace, jak uvedl pan Peřinka v rozhovoru. Podle mého názoru má asi špatné informace.

Je osobnost Miloše Zemana natolik kontroverzní, že rozděluje stranu?

Miloše Zemana si velmi vážím. Mrzí mě ale, že chce dělat politiku, ale nechce být politikem. To znamená, že do ní mluví, ale nechce být začleněn do politické strany. Pak bych se nebránil tomu, aby byl politologem, popřípadě člověkem, který konkrétní politická rozhodnutí komentuje.

Celostátní otázky

Zvednete ruku pro přímou volbu prezidenta v případě, že o ní Senát bude rozhodovat? Proč?

My jsme, jako ČSSD, již přímou volbu prezidenta navrhovali. Neprošlo to přes Senát. Na základě toho ji stále podporujeme. Myslím, že by nebylo ke škodě přistoupit k přímé volbě i u předsedů stran, popřípadě starostů. Pomohlo by to změnit a zlepšit politické prostředí.

Jste pro rychlé přijetí eura, nebo by si Česko mělo ještě aspoň nějakou dobu ponechat svou národní měnu?

Osobně jsem, z důvodů zlepšení ekonomiky českého státu a zlepšení podnikatelského prostředí, pro rychlejší přijetí eura. Ovšem s tím, že při tom budou schváleny mechanismy, které by zabránily rychlému zdražování potravin.

Není problém udělat přepočet z eura na koruny a je snadné pak ukázat na toho, kdo přepočet zneužije. Byl bych pro, aby se euro zavedlo do tří let.

Co považujete za nejdůležitější volební témata, ať už celostátní, nebo regionální?

Dotazy, které dostávám na celém Znojemsku, se točí hlavně kolem zdravotnictví. To tíží každého. Druhým problémem je infrastruktura. Není normální to, že když projíždíte znojemskou krajinu, tak jsou opravené všechny kostely, ale po cestách se nedá jezdit. Třetí podstatná věc je otázka životní úrovně, a to rodin s malými dětmi, samoživitelek a důchodců.

Zvedl byste ruku pro americký radar v Brdech?

Já bych ruku pro americký radar v Brdech nezvedl. I když vím, že bezpečnost státu je potřeba zajišťovat. Musí to ale být za podmínek, kdy zařízení, která jsou v České republice, jsou pod velením armády ČR, popřípadě NATO.

Vybavíte si nějakou veselou historku z natáčení, tedy z vašeho profesního života?

Politika je někdy úsměvná, ale spíš jsou některé příběhy k pláči, než že by se u toho dalo zasmát. Spousta příběhů je zajímavá. Třeba v nedávném období navštívil Miloš Zeman, jako bývalý premiér a předseda strany, Znojmo. Jeho svéráznost se dá ukázat na tom, že si vždy prosadí své. V mém autě se například nikdy nekouří. Když jsme jeli se Zemanem na mítink, Miloš řekl, že si zakouří. Já mu to v autě zakázal a řekl mu, že klidně zastavím. On odpověděl, že mítink už začal a my máme zpoždění. Když chceš kouřit, tak nám nic jiného nezbývá, řekl jsem mu. On odvětil: „Ale zbývá, už si zapaluji.“

Problémy Znojemska

V poslední době se několikrát mluvilo o bioplynové stanici ve Velkém Karlově. Jistě jde o progresivní způsob výroby energie, podle mnohých ale Agrodružstvo Jevišovice při jejím provozu porušuje předpisy. Byl byste pro její zavření, tak jak k tomu vyzvali starostové okolních obcí?

Nemám nic proti bioplynu. Třeba bioplynová stanice v Suchohrdlech u Miroslavi dokládá, že bioplyn jde vyrábět bez zápachu. Myslím si, že by bylo potřeba zkontrolovat, jak technologicky správně a z jakých surovin v Karlově bioplyn vyrábějí. Tam by mohla být závada, která by se měla odstranit. Jestli tam není třeba víc živočišných zbytků, než daná technologie zvládne zpracovat.

Myslím, že je to záležitost hygieny a státní veterinární správy či odboru životního prostředí. To jsou orgány, které by k tomu měly dát jasné stanovisko. Pokud nejsou schopni vymáhat zákony, tak tam ti lidé nemají co dělat. Uzavření by pro mě bylo krajním řešením.

Evergreenem Znojemska je špatný stav silnice do Pohořelic. Vy sám jste ve vrcholné politice dvanáct let. Nešlo za tu dobu prosadit, aby se silnice do Pohořelic opravila?

Nejideálnější situace na to, aby se s opravou silnice pohnulo, byla v době, kdy představitelé stejné strany (KDU–ČSL – pozn. red.) seděli v křeslech jak ministra dopravy, tak hejtmana i znojemského starosty. Tehdy se to dalo změnit a popohnat dopředu.

A vy jste ze strany tohoto triumvirátu nesledoval nějakou enormní snahu této věci pomoci?

To jsem ani nemohl. Všechny tři najednou jsem totiž při společném jednání nezastihnul. Jednoznačně to ale tehdy byla nejlepší situace, jak šel stav silnice zlepšit. V rámci jedné strany se vždycky lépe domluvíte, než třeba i mezi koaličními partnery.

Životopis Ladislava Skopala
Ladislav Skopal se narodil v roce 1958 v Sokolově, bydlí v Dobšicích u Znojma. Je ženatý a má dvě děti. Po střední zemědělské škole absolvoval v roce 1982 i Vysokou školu zemědělskou v Brně. Působil v řadě zemědělských firem, od roku 1996 se věnuje výhradně politice, je poslancem Parlamentu ČR. V letech 2002 až 2006 pracoval i jako předseda zemědělského výboru Parlamentu. Od roku 1990 je členem ČSSD, v současné době je místopředsedou krajského a předsedou okresního výkonného výboru. Skopal je členem Okresního fotbalového svazu, angažuje se ve výboru Sokola Dobšice a je členem mysliveckého sdružení. Kromě toho působí jako předseda Dozorčí rady Vinařského fondu, člen Dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu. Pasivně zvládá anglický a ruský jazyk.

To je tedy minulost. Dá se silnici do Pohořelic pomoci nějak ještě i nyní?

Všichni bychom měli zapomenout na stranické spory a sednout si za jeden stůl. A to starosta Znojma, poslanci, senátor a další lidé, kteří jsou schopni nějak s tím pomoci. Je to záležitost týmová a jde především o tlak na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic.

Dalším bolavým místem je obchvat města Znojma. Teď se jeho stavba prakticky zastavila. Vidíte nějakého konkrétního viníka situace, že se začalo stavět už v momentě, kdy nebyly majetkově vyřešeny veškeré pozemky pod stavbou. To je pro každého běžného člověka, který chce cokoliv stavět, nepochopitelné.

Je zajímavé, že v jiných státech to lze řešit. Například v Rakousku či Německu schválí vláda určitý investiční záměr, začne se to realizovat a pak se soudně řeší cena nebo vydání náhradního pozemku. Nečeká se pět či deset let. Je to hlavně o legislativě. Pokud jde o veřejný zájem, proces „vyvlastňování“ by měl být rychlejší, než je dnes.

Čeho si nejvíce považujete z toho, co jste v profesním životě dosáhl?

Když jsme byli u vlády, poprvé se zemědělství dostalo do černých čísel. Začalo vykazovat zisky, prohlubovala se stabilita zemědělství a potravinářského průmyslu. To se dnes říct nedá. Jsem rád, že dokud jsem o tom mohl rozhodovat, stoupla minimální mzda ze tří tisíc na osm. Věřím tomu, že kdybychom u vlády zůstali, byla by dnes přes deset tisíc.

Máte ve své pomyslné politické skříni nějakého kostlivce, kterého byste se rád zbavil?

To, co cítím jako rest, je nedořešený zákon, který se týká velkoobchodních řetězců. To, aby splatnosti dodavatelům byly kratší a faktury, které jsou třeba za regálné, byly úplně zrušeny.

Kolik peněz chcete do volební kampaně dát? Kdo vás bude sponzorovat a jakými částkami?

Rozpočet na mou kampaň je zhruba kolem půl milionu korun. Přesnou sumu budu vědět, až celá kampaň skončí. Asi polovinu zaplatí strana, druhou uhradím z vlastních zdrojů.

ANKETA: Jaké jsou silné stránky Ladislava Skopala a co udělal špatně?

Marta Bayerová (KSČM)
1) Ladislav Skopal je již léta ve vysoké politice, je zřejmě obratným politikem a odborníkem v zemědělství.
2) Měl by si uvědomit, že nemá kolem sebe samé přátele a více rozlišovat lidi.
Josef Molín (SNK – ED)
1) Pro náš region se stal v oblasti vysoké politiky Věcí Makropulos.
2) Volič při posuzování jeho přínosu brzy zjistí, že měl většinou jen charakter sbírání drobků. Řada jeho kolegů dovedla využít vládnutí svých stran k větší podpoře mateřského regionu.
Petr Nezveda (ODS)
1) Aktuální situace ve vrcholné politice, která může vytvářet mylný dojem, že v ODS jsou samí vlci a v ČSSD a KSČM samí beránci.
2) Neměl by tak rychle zapomínat na fakt, že pro některé zákony, které radnice uplatňuje v praxi, zvedl ruku i on.
Jiří Peřinka (SDŽ)
1) Dobře si pamatuje věci, které může v budoucnosti využít ve svůj prospěch či v neprospěch druhých.
2) Začal si přizpůsobovat regionální ČSSD pro svůj prospěch. Další velké pochybení: kandidoval do Parlamentu v minulých volbách a neodešel z politiky na vrcholu své kariéry.
Tomáš Rothröckl (SZ)
1) Vzhledem k jeho funkcím v mnoha vinařských institucích ho jistě budou volit všichni vinaři.
2) Zdá se, že za jeho šéfování okresní ČSSD členů spíše ubývá, než aby přibývalo.
Jiří Stanislav (ČSNS)
1) Někdy vypadá, jako „mouchy snězte si mě“, ale v podstatě je to velmi prohnaný lišák.
2) Protože toho ve skutečnosti prakticky moc neudělal, tak vlastně neudělal nic špatně.
Alois Vybíral (KDU–ČSL)
1) Jako poslanec vystupuje při různých příležitostech. Může využít, jako opoziční poslanec, současné kauzy v ODS.
2) V případě vítězství „okrade“ Znojmo o jeden mandát v parlamentu a to je vůči voličům nefér. Roztříštěnost ČSSD na okrese Znojmo.