Takovému počtu lidí v tak vysoké koncentraci by jen měsíc před volbami odolal jen málokterý politik. Na Vinobraní loni přijelo téměř čtyřicet tisíc platících návštěvníků. Organizátoři letos čekají až dvakrát tolik lidí, a to díky zesílené reklamní kampani a přehršli novinek.

Regionální politici sice tvrdí, že se Historické vinobraní k volební kampani nehodí, ukázat se ale přijdou v hojném počtu. V neformálním ovlivňování voličů je podpoří i celostátní špičky stran. Náklady na Vinobraní z veřejných rozpočtů se letos vyšplhají na pět milionů korun.

Jako jediní otevřeně využijí Vinobraní k předvolební kampani Zelení. „Akce se zúčastníme. Na Vinobraní budeme mít svůj vlastní stánek. Lidem budeme rozdávat naše propagační materiály,“ řekla manažerka strany Petra Špotáková. Do Znojma míří i jihomoravský lídr tétostrany v nadcházejících volbách Kateřina Dubská.

Potkat zde bude moci všechny své konkurenty z většiny parlamentních stran. Do Znojma například míří lídr krajské kandidátky KDU-ČSL a současný hejtman Stanislav Juránek, nebo jeho konkurent z ČSSD Michal Hašek. Kandidáta do senátu a poslance Ladislava Skopala ale pravděpodobně na Vinobraní podpoří i špičky strany Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka.

„Podívám se do mázhausů. Prohlédnu si průvod. Vinobraní strávím s přáteli, k politické kampani ho pravděpodobně nevyužijeme. Jen snad v neformálních setkáních,“ řekl Skopal.

Otevřeně podpořit Jiřího Peřinku, coby kandidáta na senátora Strany důstojného života, přijede i dřívější premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. „Rád bych, aby tady otevřeně řekl, že za mnou stojí a že mě podporuje i proto, že se spolu už dlouho známe,“ řekl Peřinka.

Podle politologa Tomáše Lebedy účast politiků na podobných akcích při kampani jim jednoznačně pomáhá a každé zviditelnění je pro ně výhoda. „Lidé volí politiky, které znají. Nemusí to být vztaženo na jejich vlastnosti. Někdy stačí, že jsou vidět,“ řekl Lebeda.

Politici by ale podle něj měli být i opatrní. „Pokud se bude prezentovat příliš okatě a nepřirozeně, mohlo by to mít i nepříznivý vliv,“ dodal.
Pořadatelé ze Znojemské Besedy čekají, že by na letošní Znojemské historické vinobraní mohlo přijet až sto tisíc lidí. „Máme lepší propagaci a atraktivnější je i program. Bude ale samozřejmě záležet na počasí,“ řekl pověřený ředitel Besedy Oto Mašek.

Pořadatele letos oproti minulým ročníkům také navýšili rozpočet akce až na pět milionů korun. Hlavní hvězdou sobotního večera tak bude například Lucie Bílá. Ta je často spojována s podporou prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause, spolustraníka znojemského starosty a kandidáta na senátora Petra Nezvedy. A právě Nezvedova tvář je to první, co uvidí návštěvníci internetových stránek Vinobraní.

„Vinobraní je akcí města. Pozvali jsme samozřejmě vládu, krajské představitele, funkcionáře Parlamentu a Senátu. Žádná oficiální vystoupení ale nebudou, zatím ale nikdo účast nepotvrdil. Podobná akce se nemá politizovat. Předpokládám ale, že každý, kdo někam kandiduje se bude chtít při Vinobraní zviditelnit,“ řekl Nezveda.

DAVID GROSSMANN, DANIEL SMOLA