Postavení Znojemska tak ale v kraji oslabilo. Po dvou lidech budou mít v zastupitelstvu znojemští sociální demokraté a lidovci. V ODS i v KSČM se na volitelná místa kandidátek dostal vždy jen jeden zástupce z okresu.

Z pětašedesáti křesel v krajském zastupitelstvu má ČSSD nyní šestadvacet míst. Ze Znojemska jsou mezi nimi ředitelka moravskokrumlov­ského domu s pečovatelskou službou Irena Kočí a podnikatel v zemědělství a někdejší starosta Strachotic Jan Šinogl.

„Jestli je zastupitelů ze Znojemska šest nebo osm, to je asi v tuto chvíli jedno. Spíše je to o osobnostech, které se tam dostaly a jak důrazně dokáží zastupovat svůj region a jeho problémy,“ uvedla Miroslava Wildmannová, která vyučuje sociologii na brněnské Masarykově univerzitě a na znojemské Soukromé vysoké škole ekonomické.

„Při současném rozložení sil, kdy bude zřejmě kraji vládnout sociální demokracie, bude záležet hlavně na dvou zástupcích této strany, jak u krajského vedení strany dokáží prosadit problémy Znojemska. A bude důležité i to, jaké ty konkrétní projekty budou. Větší šanci jistě budou mít plány, které budou nadregionální, třeba silnice ze Znojma do Pohořelic,“ dodala Wildmannová.

Podle starosty Miroslavi a již bývalého krajského zastupitele Augustina Formana bude teď tlak ze Znojemska na prosazení místních problémů menší. „Čím více lidí by tam bylo, tím více možností k lobování by se našlo. Otázkou je i kvalita jednotlivých krajských zastupitelů, jak a moc jsou spojeni s komunální sférou,“ připojil se k Wildmannové i Forman.

Podle něj budou muset noví zastupitelé zkušenosti teprve získávat. „Paní Kočí nikdy v komunální politice nepracovala, Jan Šinogl je už také poměrně dlouho mimo ni. Podobně jsou na tom i ostatní. Pavel Balík má navíc dlouhodobější zdravotní problémy. Krajští zastupitelé ze stejného okresu se ale stejně málokdy dokázali spojit na prosazení nějaké konkrétní věci ze Znojemska. Bylo to spíše o lobování v jednotlivých stranách,“ dodal Forman.

Podle počtu obyvatel však zastoupení Znojemska v nynějším krajském zastupitelstvu odpovídá jeho poměru v rámci celého kraje. Na jižní Moravě žije přes milion sto tisíc obyvatel, na Znojemsku pak zhruba sto čtrnáct tisíc. V pětašedesáti­členném zastupitelstvu by tedy podle čistě matematického propočtu mělo sedět šest a půl zastupitele ze Znojemska.

KDO JE ZE ZNOJEMSKA v KRAJSKÉM ZASTUPITELSTVU:

ČSSD
Kočí Irena, ředitelka Domu s pečovatelskou službou, Moravský Krumlov,preferenčních hlasů: 1 381
Šinogl Jan, podnikatel v zemědělství, Strachotice, preferenčních hlasů: 555

KDU - ČSL

Balík Pavel, místostarosta, Znojmo, preferenčních hlasů: 2 802
Vybíral Alois, náměstek, Plenkovice preferenčních hlasů: 1 833

ODS
Fabík Vojtěch, starosta obce Únanov, Únanov preferenčních hlasů:1 088

KSČM
Krátký Petr, ředitel, Znojmo, preferenčních hlasů:1 637

DANIEL SMOLA, DAVID GROSSMANN