Už při jednání pro nesouhlas s chystanou spoluprací s SPD oznámil vystoupení z klubu zastupitelů jeden z členů vítězného hnutí ANO Jan Šťastník. Ve středu odpoledne přišla další rána. Ze stejného důvodu zcela rezignoval na svůj mandát člen Znojmáků Jiří Padalík.

Křehká koalice má těsnou většinu šestnácti hlasů z jednatřiceti. Podepsání memoranda oznámili lídři stran symbolicky ve státní svátek ve středu ráno. A spustili kritiku. Trnem v oku je zejména spojení s SPD, stranou řazenou ke krajní pravici.

V čele Znojma usednou nově tři ženy. Zleva Bohumila Beranová, Ivana Solařová, Petra Svedíková Vávrová.
V čele Znojma budou tři ženy: dohodu podepsaly za ANO, SPD a Znojmáky

Představy o práci v zastupitelstvu kvůli tomu ztratil i Jiří Padalík z uskupení Znojmáci, kterým voliči přisoudili dva mandáty. „Byl to pro mě těžký vnitřní svár. Stojím za programem Znojmáků a přeji si změnu ve fungování radnice. Mám ale dlouhodobý problém se stranou SPD. Není to nic osobního, zásadně se však s touto stranou rozcházím v ideové rovině,“ zdůvodnil pro Deník Rovnost Padalík.

K rozhodnutí podle něj přispěl i tlak na jeho osobu vedený ze strany dosavadní koalice, stojící za dosavadním starostou Jakubem Malačkou. Jeho uskupení Naše Znojmo, společně s ODS a KDU-ČSL a Pro Znojmo se se získanými čtrnácti křesly rozhodly jednat o možné koalici v jednom bloku. Vůči tomu mají výhrady zase lídři ostatních kandidátek. „Pro blok v této podobě bych hlasovat nemohl. Rozhodl jsem se proto rezignovat na svůj mandát zastupitele,“ potvrdil své rozhodnutí středoškolský učitel Padalík.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB VE ZNOJMĚ NAJDETE ZDE

Podle lídryně Znojmáků Bohumily Beranové, která se v nové koalici chystá do vedení radnice, o kroku Padalíka jeho straničtí kolegové předem věděli. „Odstoupil po vzájemné dohodě. Cením si toho, že nechtěl poškodit naši stranu. Jeho důvodům rozumím,“ uvedla Beranová.

Pokračující jednání o budoucí koalici to nijak nezmění. „Připravujeme koaliční smlouvu a programové prohlášení. Žádné změny nechystáme, přestože čelíme velkým tlakům od zástupců dosluhující radniční koalice vedené Jakubem Malačkou a Janem Groisem. Mnohdy jsou až za hranou standardního postupu. To za nás není akceptovatelné. Nemá smysl v tuto chvíli spekulovat o hypotetických variantách jiné koalice. Deklarovali jsme zásadní změnu ve vedení radnice, kterou chceme dodržet,“ zdůraznila Beranová.

Jen pár dní po volbách tak rezignujícího Jiřího Padalíka vystřídá náhradník. První stojí v řadě Bruno Kotrnetz, ani on to ale zřejmě nebude. „Předpokládám, že pana Padalíka v zastupitelstvu nahradí spíše Bert Bartas,“ naznačila další vývoj Beranová. Jednapadesátiletý Bartas je ve Znojmě známou osobností, je také krajským předsedou strany Svobodní.

Lukáš David
Seznamte se: podívejte se na nově zvolené zastupitele ve Znojmě

K matematicky pohodlné koalici s druhým v pořadí, Naším Znojmem, se vítězné ANO, SPD ani Znojmáci nechystají. Jejich rozhodnutí nezvrátila ani nabídka současného místostarosty Jana Groise, jehož osobu oponenti často označují za konfliktní.

„Cítím morální povinnost odblokovat vzniklou situaci a umožnit vznik demokratické koalice bez SPD. Odcházím proto ze zastupitelského klubu Naše Znojmo, budu pouze řadovým zastupitelem. Jsem připraven podpořit každou demokratickou koalici bez SPD,“ vyzval k jednání Grois. Zatím bez odezvy.