Navzdory předchozímu rozhodnutí nekandidovat, se rozhodla situaci v obci napravit současná starostka Jana Surovcová. „Dali jsme dohromady kandidátku devíti potřebných zastupitelů. V našem uskupení Pro Břežany zůstaly jen dvě ženy ze současného zastupitelstva, na zbývající místa se přihlásili další občané, kteří projevili zájem pracovat pro obec,“ potěšilo Surovcovou.

Na registraci kandidátní listiny na úřadě v Hrušovanech nad Jevišovkou má dva týdny. Termín vyprší 2. listopadu odpoledne.

Břežany bude do nových komunálních voleb řídit dočasný správce vybraný ministerstvem vnitra. „S omezenými pravomocemi bude spravovat obec do doby, než vznikne nové zastupitelstvo v čele se starostou. Nevykonává ale například činnost státní správy. Jedná se o provizorium, které není dlouhodobě pro chod a rozvoj obce výhodné,“ potvrdil už dříve Deníku mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Správce podle něj nemůže například nijak nakládat s obecním majetkem, stejně jako podepisovat úvěrové smlouvy a pro obyvatele je obvykle k dispozici pouze jedenkrát týdně. „Jeho hlavním úkolem je připravit nové komunální volby. Mimo to ale například schvaluje rozpočet obce nebo může požadovat po Policii České republiky spolupráci při zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku,“ vyjmenoval Krátoška.

Břežany na Znojemsku patří k jedenácti obcím v republice, v nichž zůstaly dveře volebních místností letos na podzim zavřené. Na jižní Moravě je ale jediná.