Z pondělního vyjádření starosty Jakuba Malačky, o němž Deník Rovnost informoval, nabídli už představitelé současné koalice křeslo starosty hnutí Znojmáci, aby získali potřebnou převahu pro hlasování v zastupitelstvu. „Nabídli jsme jim pozici starostky pro paní Beranovou, z níž by mohli uskutečňovat svůj program, to ale Znojmáci odmítli. Nejde nám o pozice, ale možnost smysluplně pracovat pro město a dokončit například rozpracované projekty,“ naznačil Jakub Malačka.

Snahu dokončit například rekonstrukci pivovaru, Louckého kláštera či reformu vzdělávání projevil i místostarosta Jan Grois. „Chci odblokovat patovou situaci, takže za mě říkám, že nemám ambici být ve vedení města. Myslím, že je čas, aby proběhla jednání mezi všemi demokratickými stranami,“ naznačil další možný vývoj povolebních vyjednávání ve Znojmě někdejší starosta Grois. Prohlášení zveřejnil v úterý ráno na svém facebookovém profilu. S dovětkem, v němž odůvodnil svou nabídku projevy nevole a výtek na svou osobu ze strany oponentů.

Lídra vítězného hnutí ANO Davida Štolpu zastihla redaktorka Deníku v úterý odpoledne právě uprostřed vyjednávání. S kým konkrétně zástupci vítězného hnutí ANO jednají ale prozradit nechtěl. „Omlouvám se, ale ke konkrétním stranám s nimiž jednáme, se nyní vyjadřovat nebudu,“ odkázal na pozdější čas Štolpa.

Kompletní výsledky voleb ve Znojmě nalezenete ZDE

Spojení doposud znesvářených stran, tedy hnutí ANO se současnou, dosluhující koalicí složenou z Naše Znojmo, Pro Znojmo a ODS+KDU-ČSL Spolu, by bylo matematicky logickým vyústěním výsledků voleb. Oba bloky by v něm totiž získaly zásadní rozhodovací většinu 25 hlasů v 31 členném zastupitelstvu.

Zásadní by v tomto případě bylo nastavení podmínek spolupráce. Obě strany si ji totiž už v předchozím volebním období v koalici vyzkoušeli. Avšak s nevalným výsledkem. Před necelými dvěma roky skončilo ANO kvůli neshodám v opozici a Jan Grois sestoupil z postu starosty na pozici místostarosty.

Zpočátku se zájem hlavních hráčů soustředil na vyjednávání s menšími stranami, ke vzájemné spolupráci mezi sebou však měli daleko. To se ale s odstupem času dle současných prohlášení lídrů pravděpodobně změnilo. Ani na samotném začátku vyjednávání tuto možnost zcela nezavrhl lídr ANO David Štolpa. „V jednání s Naše Znojmo bychom museli být velmi opatrní. Vzhledem k dramatickému rozchodu naší dřívější koalice,“ řekl těsně po výsledku voleb.