Deníku Rovnost současně potvrdil, že se hodlá dál věnovat výhradně práci ve Znojmě. Nabídky do Evropského parlamentu i do Poslanecké sněmovny odmítl už v minulosti. Zatím neuvažuje ani o návratu do České strany sociálně demokratické, za niž v posledních komunálních volbách kandidoval, před rokem z ní ale kvůli nesouhlasu s politickým vývojem republikové strany vystoupil. „Znojmo je mi bližší a také si netroufám sedět jedním zadkem na více židlích,“ potvrdil Malačka.

Poslední roky se v místní politice objevují stále stejná jména, jen s drobnými přesuny na postech. Podle některých tak obyvatelé při volbách volí jen menší zlo. „Ani naposledy jsem nebyl s tím, komu jsem vhodil hlas do urny úplně ztotožněný. Jen jsem věděl, koho nechci. Počkám si co nového nám nabídnou,“ očekává s napětím pan Stanislav, který se nepřál zveřejnit celé jméno, redakce ho ale zná.

Na festivalu Cesty světem ve Znojmě vystoupí i Viliam Poltikovič. Promítne film Brána smrti.
Sraz dobrodruhů ve Znojmě: přiblíží řeč lovců lebek i výpravu na Severní pól

Představit novou stranu chce Jakub Malačka v dubnu nebo květnu. „Společným cílem bude Znojmo posunout dál, s lidmi, kteří už něco dokázali v oblastech, které potřebujeme. Budou mezi nimi mladší i starší, žádné limity si v tomto ohledu nedáváme,“ oznámil Malačka.

Jen předeslal, že se nové uskupení bude skládat kromě zcela nových tváří v politice i ze známých osobností. Odmítl také nabídky jiných politických stran, aby se o post starosty ucházel v jejich barvách. Důvodem byly podle něj špatné zkušenosti s ČSSD. Nyní se rozhodl pro vlastní cestu. „Doufám, že se nám společně podaří oživit do jisté míry zakonzervovanou znojemskou politickou scénu. Nechceme nikomu dávat místo jen za léty vyseděnou židli,“ dodal Malačka.

Svůj záměr kandidovat představil i současným koaličním partnerům. „Něco podobného jsme čekali a ocenili jsme, že s námi jednal na rovinu, dřív, než informaci oznámil veřejně. Nic proti tomuto záměru nemáme,“ komentoval novinku místostarosta Lukáš David z koaličního uskupení Pro Znojmo.

Střecha zámecké věže v Miroslavi byla léta ve špatném stavu.
Do věže zámku už nezaprší, Miroslavští se pustili do opravy střechy

Politolog Jaromír Příkazský nepochybuje, že Malačka se s novou stranou ve Znojmě stane silným hráčem v podzimních volbách. „Ostatní s ním musí počítat, bude to horký kandidát na vítězství. O jeho schopnostech svědčí i načasování na jarní představení strany, kdy se už rozjede volební kampaň,“ myslí si Příkazský.

Otázkou podle něj bude, jaký program a tváře Malačka představí. „Divil bych se, kdyby se mezi nimi neobjevil i dřívější starosta a kolega z ČSSD Jan Grois, má stále hodně příznivců a s Jakubem Malačkou jsou si blízcí,“ dodal politolog Jaromír Příkazský.

Jakub Malačka

• Je nejmladším starostou v historii Znojma, je mu 34 let. Zastupitelem je od roku 2014.

• Po zániku koalice ANO a ČSSD po senátních volbách v roce 2021 byl z místostarosty zvolen starostou. A to novou koalicí z ODS, KDU-ČSL, Pro Znojmo, ČSSD a nezávislých     kandidátů.

• Chtěl zavést například bezdoplatkové zóny, které ale nakonec Ústavní soud zrušil.

• Známý je aktivitou proti nepřizpůsobivým občanům.

• Zaměřuje se na odlehčení dopravy, parkování a bezpečnost ve městě.

• Povoláním je architekt IT systémů, což se projevuje také v elektronizaci úřadu.