Volební výsledky ve Znojmě přinesly zásadní obrat politických sil. Úspěch hnutí ANO 2011 překvapil i samotné jeho členy a postavil je do pozice lídrů, kteří povedou vyjednávání s dalšími politickými partnery s nimiž budou usilovat o vedení města. „Počítali jsme s výhrou, ale výsledek nás překvapil. To ještě na poslední chvíli odstoupili z kandidátky dva naši členové, čímž jsme ztratili hlasy,“ hodnotil lídr hnutí David Štolpa.

Povolební vyjednávání zahájil bezprostředně po oznámení výsledku voleb. „Čekají na mě první potenciální partneři, pracujeme i se čtyřmi možnostmi, s kým utvořit koalici. Výsledky můžeme znát během hodin, mohou se ale protáhnout na několik dní,“ nechtěl být konkrétní Štolpa.

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: Deník

Potvrdil jen, že platí původní záměr hnutí dosadit do křesla starosty Ivanu Solařovou. Partnery pro hlasovací většinu v zastupitelstvu mohou najít u SPD nebo u nováčků v zastupitelstvu uskupení Znojmáci. Tím by si zajistili pohodlnou většinu hlasů.

Naopak za téměř nemožnou považuje Štolpa koalici se současnými lídry koaličních stran. „V jednání s například Naše Znojmo bychom museli být velmi opatrní. Vzhledem k dramatickému rozchodu naší dřívější koalice,“ nebyl spolupráci nakloněn.

Volební komise navštívila obyvatele Domova pro seniory v Jevišovicích na Znojemsku.
Sčítání výsledků voleb ve Znojmě: těsně před koncem vede ANO před Naším Znojmem

Výsledky voleb naopak nedávají příliš šancí sestavit silnou koalici současnému starostovi Jakubovi Malačkovi. Převahu by jeho uskupení Naše Znojmo nezískalo ani ve spojení s Pro Znojmo a ODS + KDU-ČSL SPOLU. Vyjádření Jakuba Malačky se v nočních hodinách redakci již nepodařilo získat.

Nové uskupení Naše Znojmo Jakuba Malačky získalo od voličů přes sedmapadesát tisíc hlasů a sedm křesel v zastupitelstvu. S téměř sedmatřiceti tisíci hlasy se na třetím místě umístilo hnutí SPD a nezávislé osobnosti. V zastupitelstvu usednou čtyři jeho zástupci. Stejný počet křesel obsadí ODS + KDU-ČSL Spolu.

Pohoršilo si uskupení Pro Znojmo. Do vedení města se dostali pouze tři jeho členové oproti současným pěti. Nováčkem v zastupitelstvu bude naopak uskupení Znojmáci, které budou zastupovat dva zvolení kandidáti.

Bez mandátu zůstali Piráti, TOP 09, Přísaha Roberta Šlachty a také Znojemská koalice ČSSD+KSČM+ZEMANOVCI a DOMOV. Volební účast ve Znojmě byla 42,73 procenta.

Fotografie některých zastupitelů přinášíme v tomto textu.