Návštěvníci se mohou těšit do Centra Louka. Část svých soukromých sbírek předvedou na Adventní výstavě panenek, kočárků a medvídků tento pátek a sobotu.

Pořadatelé slibují jedinečnou podívanou. „Výstavu společně uvádíme, abychom nejen oživili prostory Centra Louka, ale také abychom dali příležitost návštěvníkům vidět něco jedinečného. Sběratelské kousky, které vystavovatelky představí, jsou často velmi vzácné a vyrobené v malém počtu. Tedy je raritou je zhlédnout takto živě na jednom místě,“ pozval František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Výzdoba v ulicích a ozdobené stromy na Masarykově i Horním náměstí napovídají, že do začátku adventu zbývá už jen pár dní.
VIDEO: Čekání na advent ve Znojmě. Strom na náměstí slavnostně rozsvítí v neděli

Výstava bude otevřená po oba dny 1. a 2. prosince, vždy od deseti do pěti hodin. Samy vystavovatelky doplní informace o svých sbírkách. „Paní Olga Neulingerová do Centra Louka přiveze svou sbírku reborn panenek od českých i zahraničních autorů a také třeba retro panenku známou jako chodička z roku 1959. Představí také raritní panenku s hlavičkou z papírmaše z roku 1934,“ sdělil Karel Semotam, který má ve Znojemské Besedě na starosti propagaci.

Návštěvníci uvidí také sbírku historických kočárků pro panenky paní Ileny Zvěřinové. Zakoupit si budou moct některou z reborn panenek umělkyně paní Vlaďky Krčálové, nebo medvídky paní Pavly Konečné, která své výrobky představuje pod značkou Dušani.cz. Výstavu společně připravují vystavovatelky a Znojemská Beseda. Vstup je volný.

Rozsvícení vánočního stromu je pokaždé vyhledávanou událostí pro obyvatele Znojma i návštěvníky bydlící v okolních obcích.
Janek Ledecký, rakouští čerti a zabijačka. Znojmo chystá bohatý adventní program

Historie panenek je velice dlouhá a sahá až do doby před naším letopočtem. Nejprve sloužily zejména k rituálním a náboženským účelům. Až později ve středověku se dostávají do rukou dětí na hraní a také jako sběratelské dekorační předměty výších společenských vrstev.

Kdo si rád hraje a hledá zábavu pro rodinný výlet, může zavítat také do Znojemské Besedy na Masarykově náměstí ve Znojmě. Je tam připravená výstava Krysáci. V Domě umění o pár stovek metrů dál pak uvidí děti legendární gumové hračky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Romantika v lomu, turisté i blízké Podyjí. Poznáte vesnici nedaleko Znojma?

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová