„Bylo to něco příšerného, byla jsem jak lev v kleci, nevycházela jsem ven. Divadlo je moje láska a bylo mi zabráněno ho provozovat. Dva roky je dlouhá doba. Těšíme se všichni,“ svěřila se režisérka a zakladatelka souboru Martina Výhodová.

Nyní už si mohou zájemci kupovat i lístky v předprodeji na celkem čtyři říjnová a listopadová představení. „Nejtěžší bylo se znovu nastartovat. Číst si texty doma nestačí, je třeba být a tančit na jevišti,“ dodala šéfka souboru.

Sklizeň cibule na farmě Zdeňka Šebesty v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku začala o tři týdny později. Kvůli vytrvalým dešťům a mokré půdě.
Cibuli začali farmáři v Horních Dunajovicích sklízet až teď. V polích stála voda

Kontakt herců s divákem je podle ní zásadní. „Nejvíc nás potěší, když z představení odchází lidé odreagovaní a někteří si dokonce zpívají. Je důležité, aby se lidé shromažďovali, něco spolu vytvářeli,“ poukázala i na členy souboru, jejichž počet se blíží devadesáti.

Hlásit se mohou ale i noví členové, zájem je o šestnáctileté i padesátníky. „Chci dělat kabaretní žánr Gustava Opluštila V Praze bejvávalo blaze, je to příležitost i pro malé děti, mám dokonce pejska,“ přiblížila Výhodová.

Hotel Modrá hvězda

V souboru hrají profesionálové i ochotníci. „Vzájemně se inspirují a amatéři se tak nebojí. Každý, kdo vyleze na jeviště, je borec,“ ocenila.

Divadlo a kultura je podle Výhodové pro život důležité. „Nejde o to být slavný, divadlo učí lidi spolu mluvit, vyjadřovat city, pilovat výslovnost a mladé vzdělává. Studenti často jásají, že už se po divadle nemusí učit Tyla, Erbena nebo Wericha,“ vyzdvihla režisérka.

Herectví prý umí i pomoct s psychikou. „Měla jsem kluka s nízkým sebevědomím. Na prknech jen rostl. Pak za mnou přišla jeho babička a děkovala, že jsme mu zachránili život. To je nedocenitelný pocit,“ považovala si Martina Výhodová.

Tomáš Valihrach u krajského soudu v Brně.
Muž v opilosti spolykal sedm prášků, teď je souzen za pokus o vraždu ve Znojmě

První představení My se vlka nebojíme si zájemci mohou užít v Městském divadle Znojmo osmého října o týden později pak pobaví Kabaret U Dobré pohody. Další dvě představení budou následovat v listopadu, na programu je Hotel Modrá hvězda. Podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách www.divadlomv.cz.

Herecká parta Martiny Výhodové spolu funguje osmým rokem. Lásku k divadlu a herectví předává mladým lidem na Základní umělecké škole ve Znojmě, deset let vedla Dobšické národní divadlo. Vystudovala konzervatoř v Brně. Jako dlouholetá členka Satirického divadla Večerní Brno vystupovala v řadě rolí. Po revoluci 1989 divadlo zaniklo a plně se věnovala rodině. Zkusila zdravotní školu, ale profese ji nenaplňovala tak, jako herectví a režie. Rozhodla se nastudovat Werichovu Baladu z hadrů a dala si inzerát. Přihlásili se jí všichni potřební herci. „Bylo to znamení, pak už byl jen krok k založení stálého souboru,“ přiblížila Martina Výhodová začátky souboru před osmi lety.