Do Znojma přijaly pozvání delegace z Chrudimi, polského města Strzegom, italských měst Pontassieve, Trento-Povo a Villazzano, z rakouského Retzu a ze slovenských měst Bratislava-Ružinov a Nové Zámky. Každé město nabzí ve stánku k zakoupení tradiční speciality svého regionu.

Vlajka Jihoafrické republiky je vidět ve Znojmě jen málokdy, ale tentokrát zdobí jeden ze stánků, kde prodávající nabízí jihoafrické víno. To je novinkou letošní akce. V nabídce byla samozřejmě hlavně červená vína, nechyběla ani vína bílá. Sklizeň hroznů bílých vín je odlišná od naší. „Například Sauvignon Blanc sklízíme brzy ráno, obvykle začínáme v pět ráno. Důvod je prostý - musíme zachovat aromatičnost hroznů, která se vzhledem ke stoupající teplotě ztrácí," říká Heather Crawther, která má před sebou produkty vinařství Tombalina Wines. Velký zájem je i o italská vína, která nabízejí srovnání naší a severoitalské produkce. K nim patří i tradiční italské sýry, které jsou skutečně světově ojedinělé. Parmigiano regiano či ovčí Pecorino jsou v řadě jídel nenahraditelné. Kromě vín je mezi lidmi zájem i o med od českého včelaře.

Kdo nemá chuť na víno či jiné delikatesy, usedá do velkého párty stanu a vychutnává si vystoupení hudebních či tanečních skupin. Znojmo prezentuje cimbálová muzika Veltlínek, která zahájuje celý kulturní program, následuje DRKRPOL, pěvecký sbor Gymnázia Dr. Karla Polesného, Jazzy Talking, Carmina Clara, své taneční umění předvádí studia M&M a taneční studio Mighty Shake Znojmo. S nimi se diváci e Znojmě setkávají poměrně častoi, a tak návštěvníci s napětím očekávali vystoupení zahraničních souborů, které vidí či slyší jen velmi zřídka. Kulturně-gastronomický pořad doplňuje také sportovní program - Běh o pohár starosty Města Znojma.

Májové slavnost, jejichž součástí jsou právě Dny partnerských měst, se setkávají i s ohlasem přespolních návštěvníků, což potvrzuje i spolumajitelka jednoho z penzionů přímo na Horním náměstí. „Máme plno, další hosty musíme odmítat," konstatuje.

Dny partnerských měst se konají již po jedenácté. „Každým rokem máme vyšší návštěvnost, popularita této akce u obyvatel Znojma stále roste. Zajímají se hlavně o regionální potraviny. Každoročně se snažíme nabídku obohatit, letos si mohou koupit hosté koktejl od znojemských výrobců, nechybí ani program pro děti. Zástupci partnerských měst jezdí do Znojma velmi rádi, stále se vracejí, těší se na nás a kladně hodnotí zdejší atmosféru," pochvaluje si starosta Znojma Jan Grois.