Znojemské tradiční vinobraní je naplánováno na druhý víkend v září. „Uskuteční se od 10. do 12. září a návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, připravený z loňska. Do Znojma zavítají například Chinaski, Richard Müller, Mikolas Josef, Lucie Bílá či James Harries,“ pozval za organizátory ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Vstupenky jsou už v předprodeji, ty z loňského roku zůstávají v platnosti. „Zájemci si je mohou koupit v síti Ticketstream a v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici ve Znojmě. Do konce srpna za zvýhodněnou cenu 450 korun,“ pobídl Koudela.

Tomáš Rothröckl ředitel správa národního parku Podyjí
Už třicet let: místo pohraničníků křižují Národní park Podyjí turisté, podívejte

Poprvé po letech vynechala v loňském roce vinobraní i Kristýna Kuchařová z Brněnska. „Doufám, že se letos uskuteční, už mi to chybí,“ přála si návštěvnice.

Znojemští se však současně připravují i na krizovou variantu. „Už nyní připravujeme ročník 2022, kdyby náhodou vláda ještě opatření kvůli covidu neuvolnila a museli jsme letošní akci zrušit. Jsme připraveni na všechny varianty,“ ujistil Koudela.

Pětapadesát let

V letošním roce slaví Znojemské historické vinobraní už 55 let od svého první akce. Zakladatelem byl František Koukal, který dokázal skloubit slavnou minulost královského města na řece Dyji i jeho historické kulisy a vinařskou tradici.

Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, předvádí divákům pořadatelé dodnes.

První dva pacienti v znojemské nemocnici dostali lék bamlanivimab ve čtvrtek 18. března.
Lékaři ve znojemské nemocnici podali prvním dvěma pacientům lék na covid

Zatím největší a nejúspěšnější vinobraní se konalo v roce 1967. Originální program s téměř 600 účinkujícími zhlédlo na 110 000 návštěvníků. Tradice Znojemského historického vinobraní byla komunistickým režimem přerušena roku 1974 a k jejímu znovuobnovení došlo až v 90. letech minulého století.

Od té doby přijíždí každoročně na vinobraní do Znojma desetitisíce návštěvníků, kteří sem směřují za vínem a burčákem, ale také za kulturním programem. Největším lákadlem je průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.