„Již dlouho jsem uvažovala o propojení současných žáků, bývalých žáků, ochotníků a lidí ze Znojemska v divadelní soubor. Tak vzniklo Divadelní studio při základní umělecké škole, které má plnou podporu pana ředitele. Na představení spolupracují i moji kolegové z jiných oborů," vysvětlila režisérka představení Martina Výhodová, která je pedagožkou dramatického oboru.

Balada z hadrů patří k jejím oblíbeným dílům legendární dvojice Voskovec a Werich.

„Sama jsem měla možnost si zahrát Kateřinu v divadle Večerní Brno za režie skvělého Pavla Dostála. Navíc je to dílo nadčasové, které je prolnuto nejen osobitým textem, ale i zpěvem a tancem. Podotýkám, že představení bude doplňovat živá hudba," pokračovala Výhodová.

Jak doplnila, smělá myšlenka naplnila její očekávání. „Budeme mít k dispozici divadlo. Navíc si ve hře zahraje asi deset lidí, kteří neměli dosud žádnou hereckou zkušenost. Je příjemné pozorovat jejich pokroky a herecký vývoj," pochvalovala si režisérka s tím, že herci i muzikanty zjevně „kumšt" baví a vše dělají s chutí a bez nároku na honorář.

Jednou z těch, které prošly sítem konkurzu je i Anna Marie Drozdová, která má divadlo ráda a na střední škole uvažovala dokonce o studiu na JAMU. „Balada z hadrů je moje první větší herecká zkušenost. Na základní škole jsem účinkovala při různých besídkách a na vysoké škole pak navštěvovala dramatický kroužek, který komorně odehrál dvě hry," přiblížila herečka.

Jak doplnila, podobný projekt, jako vznikl při základní umělecké škole vítá, protože dává příležitost všem lidem, které baví divadlo a herectví. „V minulosti jsem oslovila i režiséra Berana a uvažovala jsem o tom, že bych ráda byla členkou Divadelního spolku Rotunda. Bohužel, žen měl spolek dostatek a žádná příležitost se mi tak bohužel nenaskytla. Když jsem se dočetla o záměru na společný herecký projekt, hned jsem kontaktovala paní učitelku Výhodovou. Byla jsem tak natěšená, že jsem dokonce přišla na konkurz o měsíc dřív," usmívala se Drozdová.

Jak doplnila, hlavní role obsadila režisérka herci, které zná, Francoa Villona hraje profesionální herec. „Záměr na potkávání se profesionálů i amatérů bude pokračovat. Začínající herci jsme prozatím obsadili vedlejší role a režisérka alespoň postupně zjistí, co v nás je. Je možné, že při dalších představeních budeme profesně růst," naznačila Drozdová.

Jako zcela novou zkušenost označil hudební doprovod divadeklního představení pianista kapely Jazzy Talking Michal Smrčka. „Zkušenost je to nová a zajímavá pro mě i ostatní muzikanty. Nikdo z nás na ničem takovém nespolupracoval. Byla to obrovská výzva, kterou jsme přijali.Živá hudba k divadlu patří, i sami herci si při zkouškách chválí, že atmosféra je úplně jiná, než při hudbě linoucí se z přehrávače," uzavřel Smrčka.

Vstupenky na premiéru je možné zakoupit přímo u Martiny Výhodové v budově ZUŠ nebo v divadle před představením.

Balada z hadrů 10. dubna 2014

Fr. Villon, student – Petr Florián, purkmistr Paříže, herec – D. Rubeš

Catherine de Vausselles, Kateřina – Lucie Fučíková

Mistr Filip Sermoise – Tomáš Žiaček, Georges, antoušek – Jan Frýdek

Královský Prévot z Chateleu – Vojtěch Čabala

Jehan, ponocný – Kamil Chaloupka, žebračka – Jana Lobpreisová

Vykladačka, nezaměstnaná – Dana Jašková, hlídač- Petr Frömel

Šenkýřka z Taverny U Šišky – Alena Šálková, biřic, kat – Matouš Lettl

Felčar, nezaměstnaný – Pavel Trochta

Nezaměstnaní, chudina – Emilie Mácová, Zdena Maarová, Anna Marie

Drozdová, Kristýna Dvořáková, Dita Buchtová, Ema Chudobová

Hudební doprovod – Michal Smrčka – piano, Karel Procházka – bicí,

Karel Kratochvíl – basa

Taneční choreografie – Eva Lettlová, režie – Martina Výhodová