Historicky první přehlídku ochotnických divadelních souborů nabídnou divákům už zítra členové Dobšického národního divadla. Pro návštěvníky a všechny své příznivce připravili Dobšické divadelní dožínky.

„Nápad uspořádat takovou přehlídku byl prostý. Už více než dva roky v Dobšicích zkoušíme a hrajeme. Máme tu spoustu diváků, proto jsme pro ně chtěli připravit přehlídku, na které lidé uvidí i hostující soubory,“ vysvětlila členka dobšického spolku a jedna z organizátorek Alena Kusáková. Osobně se ujme i moderování celé akce.

Podle jejích slov nebyla příprava celé akce tak jednoduché, jak si na začátku mysleli. „Nejtěžší bylo, jako obvykle, sehnat peníze. Měsíc před konáním Dožínek ještě ke všemu zrušily představení tři soubory. Museli jsme rychle najít náhradu,“ popsala krušné chvíle Kusáková.

Organizátoři si pochvalují i spolupráci s obcí. „Starosta nám vyšel vstříc. Obec náš sál například vybavila oponou a portály. Také s touto akcí nám pomohla,“ řekla organizátorka. Příští rok by podle jejích slov chtěli přehlídku protáhnout na dva dny. „Chtěli bychom založit novou tradici. Doufáme, že se setkáme s přízní publika,“ objasnila plány do budoucna Kusáková.

Jako dobrou propagaci obce vidí celou akci i starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský. „Jsem rád, že jsou tu lidé schopní navázat na tradici ochotnického divadla, které tady bylo v padesátých letech. Ze začátku jsem měl obavy, jestli jim vydrží počáteční nadšení. Postupem času se ukázalo, že jejich aktivita vzrůstá. Organizačně zvládli všechno sami, i když to byla náročná věc,“ řekl starosta Jenšovský.

Jedním ze souborů, který na přehlídce předvede své herecké umění, je i ochotnický spolek Bezgest z Moravského Krumlova. Místnímu publiku se herci představí ve hře Takový malý žertík. „Je to komedie spíše pro dospělé, o vztazích a všem, co k tomu patří. Hra měla premiéru v březnu v Krumlově. Sklidili jsme úspěch,“ pochválil svůj soubor principál Marek Ostrovský.

Na podobnou přehlídku pojedou letos už počtvrté. „Mimo Krumlov tak často nehrajeme. Vystoupení na divadelní přehlídce bude premiérou nejen pro Dobšice, ale i pro nás. Poprvé budeme hrát i s jinými soubory. Jedeme si to užít a zjistit, jak hrají ostatní soubory. Snad i něco okoukáme,“ doplnil Ostrovský.

PROGRAM:
10:00 Slavnostní zahájení
10:05 Loutkové divadlo Cililink Znojmo – pohádka O Palečkovi
10:30 Dobšické národní divadlo Popletené vysílání
10:40 Agentura Koráb Brno Kocour v botách
11:30 Přemyslovci Znojmo Pohádková show s překvapením
12:30 Dobrodružství s kejklířem Jonášem pro malé i větší
14:00 BEZGEST Moravský Krumlov - Takový malý žertík
16:00 Loutky bez nitek Kobylí – Pírko z anděla – muzikál
19:30 DUO ARTEX,taneční zábava