Videa, fotogalerie a zpravodajství z festivalu naleznete na www.znojemskydenik.cz/jazzfest

„Všechny koncerty byly plné a to je dobře. Organizačně jsme celou akci také zvládli. Máme zkušenosti z velkého letního festivalu. Hodnocení chci ale nechat na návštěvnících,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík. Přehlídku připravil jeho tým pro Znojmo už podruhé.

Lidé si na jazz ve Znojmě pomalu zvykají. „Publikum musí být jiné než ve velkých městech. Tam, kde nejsou zvyklí na jazz, poslouchají ho jiným způsobem. Jazz není populární hudba. Člověk o něm musí trochu něco vědět. Na druhou stranu, když se hraje spontánně a lidé vědí, že přijdou na něco, co je neopakovatelné, co je originál, protože v jazzové muzice se hodně improvizuje, tak je publikum součástí koncertu a je bezvadná atmosféra,“ shrnul své pocity z koncertování ve Znojmě jeden z největších letošních tahounů festivalu Jiří Stivín.

Pořadatelům festivalu se podařilo domluvit trvalou spolupráci s jedním z nejrespektovanějších slovenských jazzmanů, Peterem Lipou. Stane se patronem celé přehlídky. „Pomůže nám i s organizací festivalu. Bude například dávat tipy na zajímavé mladé kapely. Jeho jméno nám také pomůže získávat zajímavé hosty,“ nastínil Ludvík.

Akce by se podle něj ale už rozrůstat neměla. „Letošní formát bychom chtěli zachovat. Zamýšlíme, že dáme větší prostor znojemským hudebníkům. Chtěli bychom samozřejmě pozvat i nějakou větší osobnost nebo zahraniční hvězdu,“ dodal Ludvík. Do Znojma by tak mohl znovu přijet jazzový klavírista Emil Viklický, který nyní spolupracuje s Ivou Bittovou nebo světově uznávaný kytarista Rudy Linka.

Atmosféru festivalu oceňují i umělci, kteří letos přijali pozvání organizátorů. „Cokoliv se děje v menších městech je vždy dobré. Lidé se potkají, nejsou pasivní doma u televize. Poznají nové věci. Je to zážitek, změna,“ soudí například jazzová zpěvačka Elena Sonenshine Suchánková.

FESTIVAL V ČÍSLECH:

Délka festivalu: 7 dní
Místa: 9
Účinkující: 100
Koncerty a vystoupení: 13
Vinaři: 7
Vypité lahve: 320
Návštěvnost: 2500

Další akci naplánovalo sdružení Hudba Znojmo už na květen. Ve městě by jeho lidé chtěli představit zbrusu nový folklorní festival. „Bude se jmenovat Setkávání. Do poloviny února bude kompletně hotový program. Spojí v sobě world music a folklor. Přislíbily nám účast Tanečnice z Lučnice nebo romská kapela Terne Chave,“ popsal Ludvík.

Organizátoři ale začínají pociťovat i nastupující finanční krizi. „Sponzoři jsou opatrnější. naštěstí máme velké portfolio dárců a zároveň s nimi máme i dobré vztahy. Snad nás budou případně škrtat jako poslední,“ zakončil Ludvík.