„Poprvé pořádáme festival s undergroundovou tematikou. Členové pozvaných kapel se ve Znojmě potkali asi před dvaceti lety a jsou spříznění hudebním stylem. Underground dnes muzikanti už moc nehrají. Dá se při něm zavzpomínat na staré časy, kdy hudba lidi spojovala a měla silný podtext boje proti tehdejšímu režimu," přiblížil pořadatel festivalu Ivo Bílek.

O muzikantech z kapely Po Pracovní Době lidé hovoří jako o poctivém znojemském undergroundu. Začátky kapely sahají až do dob temné totality. Kdo zná Pelcovu knihu A bude hůř, může zavzpomínat a může být blízko i situaci kolem zrodu P.P.D.

„Ještě za totáče se na Znojemsku po vesnicích dělaly různé akce. Pokud si dobře pamatuju, tak někdy kolem roku 1988 se ve Strachoticích proti sobě postavila dvě družstva mániček, hrál se fotbálek, večer bylo pivo a zábava a tam jsme ve zkušebně objevili aparaturu. Tak nějak spontánně jsme se dali dohromady s Džuzepem a Liborem Danielem alias Králíčkem. Zpočátku s námi hrál i Kodl Jeleček na xylofon a různá chrastítka," zavzpomínal již dříve na začátky kapely pětačtyřicetiletý kapelník Jiří Jonáš.

Na skládání hudby spolupracuje celá kapela, české texty jsou dílem zpěváka Petra Ziky, větší část jsou zhudebněné básně například Františka Gellnera.

Psychedelická kapela Mongolovy městské sady z Třebíče vznikla roku 1993 původně jako volné seskupení kolem perkusionisty Ivana Veselého.

Matky z východu, které přijedou z Břeclavi, jsou alternativní big beatovou kapelou.