Rockový festival Wake Up opět bojuje o přežití. Podle organizátorů se představitelé Znojma, stejně jako vloni, staví k festivalu chladně. Minulý rok byla dotace, kterou festivalu radní poskytli, příliš malá a bez stotisícového daru od společnosti Laufen by se festival nekonal. Letos organizátoři Wake Upu dotaci od města neobdrželi vůbec.

„Nedostali jsme přislíbenou mimořádnou dotaci jako jediní ze sedmi žadatelů. Náklady na pořádání festivalu se pohybují mezi dvěma sty až čtyřmi sty tisíci korunami a nevím, jestli bych do toho letos šel bez finanční podpory města," uvedl organizátor Wake Upu Pavel Kovařík.

Práce na organizaci festivalu byly v plném proudu, ale přístup města další kroky pořadatelů údajně znemožňuje. Podle Kovaříka situaci znesnadňuje také obtížná komunikace se zástupci města. Podle jeho slov starosta Znojma Vlastimil Gabrhel na jeho žádosti o schůzku vůbec nereagoval. To však popírá mluvčí  města Znojma Zuzana Pastrňáková. „Město s panem Kovaříkem, potažmo s občanským sdružením Wake Up, aktivně komunikuje. O žádné schůzce, o kterou pan Kovařík žádal pana starostu, nevím," bránila se mluvčí.

Město také popírá, že by festivalu zamítlo dotace. „O dotaci na letošní Wake Up občanské sdružení požádalo, ale v celé věci ještě nebylo rozhodnuto," sdělila Pastrňáková. Pořadatelé tvrdí, že pokud nebudou dotace schváleny brzy, nestihnou do června Wake Up uspořádat.

Podobná akce pořádaná v Moravském Krumlově, festival Vrabčák, který také organizuje Pavel Kovařík, má přitom již nyní podepsané smlouvy se všemi umělci. „Nemůžeme s organizací již příliš dlouho vyčkávat. Pokud se v přístupu města nic nezmění, možná Wake Up nebude. Případně uspořádáme menší variantu, abychom festival uzavřeli. Začínám být přesvědčený, že nemá smysl jít hlavou proti zdi. Možná bych se měl věnovat projektům, které lidi chtějí a oceňuje je i město jako třeba krumlovský Vrabčák," přiznává špatnou situaci ve Znojmě Kovařík.

Zatímco znojemský festival se potácí v nejistotě, festival Vrabčák v Moravském Krumlově je chloubou města. „Je to náš festival, bereme to jako jednu ze stěžejních akcí města," vyjádřil svůj postoj k Vrabčáku starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Krumlovská radnice festival financuje a podílí se i na jeho organizaci.

Nad nejistotou Wake Upu kroutí hlavou známý znojemský muzikant a pořadatel podstatně menšího festivalu Statek Fest Jiří Jonáš. „No tak to by byla obrovská škoda, kdyby Wake Up skončil. Vždyť žádný podobný festival ve Znojmě není. To, co dělám já na Statku, to se s Wake Upem nedá srovnat," zauvažoval Jonáš.

Nechápe laxní přístup radnice  a lituje, že by Znojmo přišlo i o zajímavé workshopy, které festival provázely. „Festival kapel nejrůznějších žánrů  mě  vždycky něčím obohatí. Navíc se tam vždycky pořádají zajímavé workshopy.  Laxnost města  nechápu," řekl Jonáš, kterého lidé mohou znát i jako bubeníka znojemské kapely PPD.

Pokud by se podařilo letos Wake Up zorganizovat, jednalo by se již o šestý ročník festivalu. První ročník se konal v roce 2007 v areálu Louckého kláštera. V roce 2011 si organizátoři udělali od pořádání pauzu. Už loňský rok se festival potýkal s nedostatečnou podporou radnice, ale nakonec se konal na novém místě, v areálu bývalého pivovaru.

TOMÁŠ HAMBÁLEK