Jak vznikl název vaší galerie?

Vymyslela jej bývalá členka našeho týmu. Zadání bylo vymyslet zkratku, která bude v názvu obsahovat galerii. Slovo GaP dává smysl i v anglickém překladu, znamená „mezera“, což jej pěkně vystihuje. Chtěly jsme vyplnit díru v nabídce kultury ve Znojmě. Prezentace současného umění ve městě chyběla.

Kdo tvoří tým GaPu?

Devět dobrovolnic, které pro GaP pracují ve svém volném čase. Ale očekávám rodící boom, tudíž by se nám hodily posily. Pokud by měl někdo zájem se přidat, je vítán.

Ilustrační foto
Nelegálně sdílel filmy. Odvolací soud mu za to potvrdil tříletý trest s odkladem

Co za půl roku působení Galerie a Prostor nabídla?

Podařilo se nám hned od začátku jednat se špičkami české výtvarné scény. Je to náš cíl. Nabízet našim hostům to nejlepší ze současného moderního umění. Prvním, kdo u nás vystavoval, byl malíř Vladimír Houdek. Je to hvězda na trhu s uměním. Vernisáž byla euforická. Galerie byla zcela zaplněná hosty. Druhým vystavujícím byl frontman kapely Tatabojs, výtvarník Milan Cais. Mezitím nás oslovila Milena Dopitová. Roky etablovaná umělkyně, velká dáma, která učí na Akademii výtvarných umění. Měla zájem o to, aby její ateliér u nás vystavoval. Chtěla jakýkoli časový prostor v galerii. Měly jsme jen čtyřiadvacet hodin mezi Houdkem a Caisem, a tak slovo dalo slovo, její studenti přijeli, nainstalovali výstavu, udělali vernisáž a za čtyřiadvacet hodin ji opět odinstalovali. S Milenou chystáme spolupráci i do budoucna, což považuji ze krásný úspěch. Tu dámu jsem v Národní galerii obdivovala před lety, dávno před tím, než jsem tušila, že bude GaP.

Koho GaP představujete dnes?

Až do třiadvacátého listopadu zde vystavuje zástupce mladé generace výtvarníků Jan Gemrot. Je to čtyřicetiletý hyperrealista. Jde o malíře, na jehož obrazech ještě neuschly barvy a už mají svého sběratele.

Ilustrační foto
Oprava mostu prodlouží uzavírku mezi Vratěnínem a Uherčicemi. Až do června

Jaký typ lidí vaše galerie přitahuje?

Díky výtvarným kurzům GaP každý čtvrtek žije dětmi. Dopoledne k nám hodně chodí maminky s dětmi na snídani, kávu či dort. Galerii navštěvují lidé středního věku, vídám tu muže v oblecích na pracovním jednání, zamilované páry na kávě a večer chodí lidi jen tak na drink. A také penzisté na přednášky či poslechové večery. Je to jeden z cílů GaP. Podobně jako v PechaKucha Nights chceme propojovat generace.

V čem spočívají výtvarné kurzy pro děti? Kdo je vede?

Kursy vedu já s Dagmar Skokanovou. Jde o půlroční kurs pro děti od pěti do dvanácti let. Zájem byl obrovský, během několika dní jsme naplnily kapacity. Chceme s dětmi zkoušet netradiční techniky, které se ve škole neučí. Věnujeme se tématu „svoboda“, protože bude výročí třiceti let od Sametové revoluce a nám připadá důležité to s dětmi probírat. Dalším tématem je „pravda“, ke kterému se dobře hodí aktuální výstava Jana Gemrota a nakonec bude téma „láska a přátelství“. Výsledkem kurzu bude absolventská výstava. Chceme, aby si děti vyzkoušely i přípravu výstavy a vernisáže, kam pozveme rodiče a přátele. Jsem přesvědčena, že umělecké dílo se stává plnohodnotným až při styku s divákem, proto považuji za důležité tyto konfrontace diváka a uměleckého díla vytvářet.

Fruta. Tak se jmenovala za totality podniková chata kdysi slavné znojemské konzervárenské firmy Fruta. Řemeslníci ji postavili v šedesátých letech minulého století v rekreační oblasti Bítov – Horka.
Kam jezdilo Znojemsko za socialismu? V létě Fruta na Horce, v zimě Beskydy

Co dalšího GaP nabídne?

V pátek osmnáctého října bude autorské čtení Evy Turnové a Tomáše Hradila. Na šestadvacátého chystáme show herce, moderátora a zdravotního klauna Filipa Tellera. Tento formát vzniká pro GaP na míru. Prvním hostem bude farářka Martina Kopecká. Akce bude konat Filip přibližně jednou za dva měsíce. A oslavíme také sedmnáctý listopad. V GaPu se odehraje představení Václava Havla, Moc bezmocných, které nastudovalo Divadlo Feste. Bude to nevšední zážitek. Úvod se odehraje v GaPu a pak půjdou herci s diváky ven. Diváci dostanou sluchátka a hra se odehraje ve veřejném prostoru. Od dvacátého října spustíme předprodej lístků. V prosinci bude Ježíškův Garage Design a do budoucna koncerty vážné hudby, přednášky či promítací a poslechové večery.