KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z FESTIVALU NALEZNETE NA NAŠICH STRÁNKÁCH: www.znojemskydenik.cz/jazzfest

Do společenských sálů, klubů i kostela zavede návštěvníky druhý ročník znojemského jazzového festivalu. V pátek otevře festival koncert Petera Lipy, další program první poloviny festivalu pořadatelé chystají na víkend.

„Oproti původně oznámenému programu jsme museli udělat jednu změnu. Je to právě úvodní koncert, který minulý týden pro neplánované jiné povinnosti odřekl Jaromír Hnilička,“ uvedl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Peter Lipa

Jméno slovenské jazzové legendy Petera Lipy, kterého pořadatelé na poslední chvíli pro zahájení festivalu získali, očividně zaujalo i diváky.
„Úvodní koncert je už vyprodaný, možná i proto, že zapůsobilo jméno Petera Lipy. Na druhou stranu nás samozřejmě mrzí, že nemáme větší sál, kam bychom koncert mohli přeložit. Je ale taky pravda, že by pak už neměl správnou jazzovou atmosféru,“ poznamenal Ludvík.

Druhým rokem se bude pod hlavičkou festivalu konat reprezentační ples města. „Přímo na festival město nepřispívá, ale svou podporu vyjadřuje právě spojením s plesem. Pražský swingový orchestr a kulturní program plesu platí město,“ uvedl místostarosta Znojma Marian Keremidský.

O tom, jak rozdělí peníze vyčleněné v rozpočtu na podporu festivalů, budou představitelé města rozhodovat patrně na jaře. „Žádosti pořadatelů posoudí a o přidělení konkrétních částek rozhodne kulturní komise a rada během prvního čtvrtletí,“ dodal Keremdiský.

Městské peníze nejspíše získají pořadatelé Majálesu, Wake upu, letního festivalu vážné hudby a filmového festivalu Znojemský hrozen.
Swingové melodie sklidily, podle Ludvíka, výborný ohlas už loni. „Potvrdilo se, že lidé si na swing velmi rádi zatančí. Je skvělé, že se i letos podařilo domluvit Pražský swingový orchestr, který hrál na plese už vloni,“ podotkl Ludvík.

První polovinu festivalového programu uzavře v neděli kvartet Saxido.

Saxido

Oproti prvnímu ročníku prodloužili letos pořadatelé program festivalu na dva víkendy. „Větší bude letos i klubový večer, do kterého se zapojí pět, proti loňským třem klubům,“ připomněl Ludvík.

„Už loni byl jazzový večer příjemný, návštěvnost byla dobrá. Je to dobrý nápad, jazzové koncerty míváme na programu i během roku,“ uvedl Ivo Bílek z hospůdky Na Věčnosti, kde příští sobotu vystoupí Jiří Kalous trio.

Progrma večera organizátoři rozložili tak, aby návštěvníci mohli stihnout podle vkusu a zájmu více vystoupení. „Úvodní koncert večera, dixieland v Althanském paláci, je již také vyprodaný, ale na další ještě vstupenky jsou,“ podotkl Ludvík.

Zapojení klubové scény do festivalu má podle Bílka ještě další potenciál. „Programu by asi mohlo být i víc. Je otázka, jak by se dařilo získat publikum. Záleželo by jistě například na propagaci,“ zamyslel se Bílek.

Znojmo Jazz Fest 2009

Jiří Stivín

Možnosti dalšího rozvoje připouští i Ludvík. „Zdá se, že i jazzový festival začíná dostávat správný nádech a atmosféru, jako ten letní. Musíme ovšem postupovat uvážlivě. Uvidíme, jak dopadne klubová noc letos, pak můžeme vymýšlet něco dalšího,“ řekl Ludvík.

Na druhý festivalový víkend chystají pořadatelé další vrcholy letošního programu. „V pátek vystoupí v Louce Jiří Stivín, na něj zatím ještě vstupenky jsou. Závěr pak bude patřit nedělní jazzové mši v louckém kostele a večernímu koncertu v Althanském paláci,“ shrnul Jiří Ludvík.

Zahájení druhého ročníku jazzové přehlídky očekává s optimismem. „Ukazuje se, že Znojmo má jazzové publikum, jen si ho musíme naladit a získat. Dlouho tu totiž nic podobného, jako jazzový festival, nebylo,“ dodal Ludvík.