Kapelník Jewelců Jan Jeřábek přibližuje vznik desky, která se jmenuje A kde jsou ti Voraři…

„Tohle cédéčko jsme slibovali už asi pět let a je to jakýsi průřez historií znojemské country muziky,“ říká Jeřábek, známý jako Muroň.
Desku Jewelci věnovali známému znojemskému muzikantovi Jiřímu Roupcovi. „Tohle dílko jsme Jirkovi věnovali proto, protože si myslíme, že ze znojemských textařů byl ve své době nejplodnější a kapela Voraři, se kterou hrál, byla v republice hodně známá,“ tvrdí Jeřábek. Skladby, které druhá deska Jewelců nabízí, jsou trochu jiného ražení než písničky, na které jsou příznivci kapely zvyklí. „Šlo nám hlavně o to, aby ty písničky ze Znojemska nezmizely. Sedm písní, které deska obsahuje, je klasická westernová muzika se zlatokopy, kovboji a podobně,“ přibližuje kapelník.

Jewelci hráli Roupcovy písničky už od začátku své muzikantské dráhy. „Nám se ty písničky vždycky líbily. Jeho romantické skladby jsme slýchali, když se hrávalo v hospodách, ale třeba i v rádiu. Některé jeho skladby jsme natočili i na naší první desce,“ připomíná Jeřábek. Se skladbou Stodola dokonce Jewelci vyhráli Portu, Rum anebo špek vyhrál country hitparádu jednoho pražského rádia.

Kvůli tradičnímu zvuku odložil kapelník v nahrávacím studiu baskytaru. „Aby to znělo stylově dřevěně, hraji na kontrabas a měli jsme i studiového hosta, mladou houslistku Moniku Krčálovou,“ přiznává Jeřábek.

Na křtu desky samozřejmě nesměl chybět ten, kvůli kterému vlastně deska vznikla. „Jirka Roupec přijel trošku pozdě, ale desku nám pokřtil a myslím si, že se mu naše práce líbila,“ říká kapelník.

Muzikanti chtějí ve vydávání podobných desek pokračovat. „Na začátku října chceme začít pracovat na další desce, na které budou písničky jak Roupcovy, tak dalších znojemských muzikantů. Nechceme, aby se na ně zapomnělo,“ dodává Jeřábek. Skupina Jewelci, která hraje už osmnáct let, má v repertoáru asi dvacet vlastních skladeb, převzatých jsou muzikanti schopni bez větších příprav zahrát na dvě stovky.