Šestice kapel se už v sobotu představí na zahradě znojemské restaurace Na Stadionu, které nikdo ve Znojmě neřekne jinak než Statek. Už posedmé se zde koná oblíbený hudební festival StatekFest. Jeho duchovním otcem je šestačtyřicetiletý bubeník znojemské kapely P.P.D. Jiří „Jonatán" Jonáš.

Jak dlouho jste pracoval na přípravě letošního StatekFestu?

V podstatě každý rok ve chvíli, kdy skončí aktuální StatekFest, už pracuji na přípravě dalšího ročníku. Přemýšlím o celkovém konceptu, koho pozvat, ale taková ta opravdická práce vypukne asi tři měsíce před akcí. Festival organizuji sám, ale je zde spousta lidí, kteří mně různě pomáhají ať už kontaktováním kapel, sháněním sponzorů a podobně. I když se to může na první pohled jevit jako drobnosti, pro mě to ve finále znamená významné ulehčení všeho toho organizování.

Kolik kapel jste oslovil a kolik z toho kývlo? Jaké měly kapely požadavky?

Spíš je to naštěstí o tom, že se hlásí víc zájemců o hraní na Statku, než může z organizačních důvodů vystoupit. Takže některé kapely musím bohužel odmítnout, ale snažím se s nimi alespoň domluvit vystoupení na jiných akcích. Mám velikánskou radost z toho, že se daří festival udržet v rovině kamarádského setkávání se nejen muzikantů, ale obecně lidí preferujících nemainstreamovou kulturu. Také díky tomu zde panuje velmi přátelská a pohodová atmosféra. To se projevuje i tak, že letos vystupující muzikanti neměli žádné přemrštěné požadavky. Výjimkou bylo hudební uskupení Mongolovy městské sady, jejichž věhlas a sláva jim umožňuje požadovat po organizátorech samostatnou šatnu s červeným kobercem a vanou plnou šampaňského a slečen, mísu ústřic a dvoulitrovou várnici kakaa. Nicméně vyjednávání dopadlo dobře a chlapci nakonec pochopili, že není v mých silách jim kakao zajistit.

Koho tedy hosté festivalu letos uvidí?

Jsem přesvědčen o tom, že to bude pro posluchače po hudební stránce jeden z nejzajímavějších ročníků. Od půl páté zde zahrají moje oblíbené Mongolovy městské sady, což je opravdu ryzí čistokrevný „androš" a nic podobného zde, v našem bolševickém městečku, nebylo nikdy v minulosti ke slyšení ani k vidění. Pánové sice tvrdí, že neví přesně, co zde zahrají, ale vzhledem k tomu, že jim nedávno vyšlo nové album „Samochvála přináší rozhodně víc potěšení než samohana", tak předpokládám, že něco z něho by mohlo ve Znojmě zaznít. Dále to budou zástupci mladé znojemské hudební generace, nově vzniklá akusticky hrající, ale hlavně zpívající dvojice „Dzi Dzi" a indie rock hrající „Leonides". Skupinu „My dog´s bone", hrající rock crossover, nemusím snad ani představovat, protože už zde má velmi početnou skupinu fanoušků a obdivovatelů a to stejné platí i pro seskupení „Lillion Brosis" (dance punk hc). Obě dvě skupiny nedávno vydaly CD, takže pro mnohé posluchače to bude jejich první možnost si poslechnout nové skladby. Celý festival bude završen, tak jako v mnoha předcházejících ročnících, metal rockovou kapelou „X-Core. Protože se tito muzikanti rozhodli věnovat se jinému hudebnímu projektu, budou mít jejich fanoušci poslední příležitost si je poslechnout. Takže podtrženo sečteno: samé hudební premiéry a jedna derniéra. To si prostě nemůže nechat hudební fanoušek ujít.

Jak se vám dařilo shánět sponzory a partnery?

Naštěstí za ty roky už má StatekFest stabilní okruh sponzorů, ale vzhledem k tomu, že letos se město rozhodlo z důvodu finanční krize omezit výdaje na kulturní dotace (ale krize nebyla zcela evidentně zase až tak velká, aby nebylo možné narvat milióny do komerčních sportů), nezbývalo než se pokusit shánět sponzory mezi místními okresními byznysmeny. To si tak člověk vytipuje ty, o kterých se domnívá, že jsou velcí a úspěšní a tudíž by se mohli eventuálně nějakou malou částkou projevit jako mecenáši regionální kultury. A tak jim napíšete srdcervoucí „líbesbríf" se žádostí o sponzoring a čekáte na odpověď… a čekáte… a čekáte… a ve chvíli kdy pochopíte, že můžete být posláni někam i beze slov, tak začnete oslovovat i ty menší a ještě menší… a ve finále člověku dojde, že to vůbec není o penězích, ale o lidech. Že z malého lakomce vyroste zase jenom velký lakomec. A tak bych chtěl touto cestou poděkovat všem těm, kdož navzdory všem morálním, finančním a já nevím ještě jakým krizím, podporují ty druhy kultury, které nejsou ani k vidění, ani k slyšení dokonce ani ve veřejnoprávních médiích (ač zrovna tam by nám měly být představovány aspoň tak nám ovčanům byl ospravedlňován koncesionářský poplatek).

Jaké bude vstupné?

Vždy jsem říkal, že StatekFest bude bez vstupného. Původní idea při jeho vzniku byla taková, že na něm budou vystupovat začínající znojemské kapely orientující se na vlastní autorskou tvorbu, my nebudeme návštěvníky limitovat výší vstupného a tím bude umožněno tyto prezentovat co největšímu počtu lidí. Každý rok jsem to sice dotoval ze svého, ale díky podpoře města se dařilo výši mých soukromých peněz držet v jakési přijatelné hladině. Nicméně letos se zastupitelstvo rozhodlo nás nepodpořit, a tak jsem se rozhodl dát vstupné třicet korun, což by mělo umožnit dostat výši mé „dotace" zase na přijatelnou mez.

Bude třeba i nějaké video?

Každý rok nám dělá Kája Marešová obrovskou hromadu fotografií, které zveřejňujeme na FB a různých jiných médiích. Letos zde bude své fotografie i vystavovat, tak je možné, že se tam nějaké fotografie z předcházejících ročníků objeví, ale jistě to nevím, protože výběr toho, co zde vystaví, je plně v její kompetenci. Co se videa týče občas se něco natočilo a umístilo na You Tube, ale vždy to bylo spíš v amatérské rovině. Nicméně, jeden z nápadů, jak obohatit tento festival, se týká právě videa a elektronických médií, ale je to opět závislé na penězích. Něco se sice rýsuje, ale to se bude týkat až příštího ročníku.

Co plánujete pro příští rok?

Příští rok? To se bude konat už 8. ročník. V tuto chvíli jsou rozjednáni nějací potencionální sponzoři, a kdyby to s nimi vyšlo, tak samozřejmě by bylo možné udělat mnoho dalších věcí a mnoho dalších věcí zlepšit. Namátkou mě napadá pozvat nějakou profi kapelu, zařídit internetový přímý přenos, lepší propagace… pořád je co zlepšovat.