Národními kulturními památkami se na jižní Moravě staly celkem čtyři historické nemovitosti: Zámek Moravský Krumlov na Znojemsku, Zámek Rosice na Brněnsku, brněnský Hrad Veveří a Klášter augustiniánů s chrámem Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. „Zařazení mezi nejprestižnější památky v republice je pro nás pocta. Je dobře, že si vláda uvědomila jakou cenu náš zámek má. Otevírá se nám také snadnější cesta k dotacím na opravy památky,“ sdělil Deníku Rovnost starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, jenž se zasloužil také o návrat Slovanské epopeje Alfonse Muchy na tamní zrekonstruovaný zámek.

Hrad Veveří.
Památky z Brna a Brněnska míří mezi elitu. S větší šancí na peníze

Nejvyšší ochranu státu získají nemovitosti nově prohlášené za národní kulturní památky oficiálně 1. července 2023. Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, jichž je mnohem více.

V současnosti je podle webu Národního památkového ústavu v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 národních kulturních památek. Mezi nejstarší patří třeba archeologické naleziště Dolní Věstonice na Břeclavsku, k novověkým patří například vila Tugendhat v Brně.