Národními kulturními památkami se na jižní Moravě staly celkem čtyři historické nemovitosti: Zámek Moravský Krumlov na Znojemsku, Zámek Rosice na Brněnsku, brněnský Hrad Veveří a Klášter augustiniánů s chrámem Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně. „Zařazení mezi nejprestižnější památky v republice je pro nás pocta. Je dobře, že si vláda uvědomila jakou cenu náš zámek má. Otevírá se nám také snadnější cesta k dotacím na opravy památky,“ sdělil Deníku Rovnost starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, jenž se zasloužil také o návrat Slovanské epopeje Alfonse Muchy na tamní zrekonstruovaný zámek.

Nejvyšší ochranu státu získají nemovitosti nově prohlášené za národní kulturní památky oficiálně 1. července 2023. Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana než na kulturní památky, jichž je mnohem více.

V současnosti je podle webu Národního památkového ústavu v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 národních kulturních památek. Mezi nejstarší patří třeba archeologické naleziště Dolní Věstonice na Břeclavsku, k novověkým patří například vila Tugendhat v Brně.