Bohutický košt

Kdy: sobota: 27. dubna od 10.00

Kde: Bohutice

Za kolik: 330 korun

Proč přijít: Vinařský spolek Svatý Michal Bohutice zve všechny na košt vín, který se koná v sobotu od deseti hodin dopoledne. Od jedné hodiny po poledni zahraje Cimbálová muzika Sylván. Vyhlášení oceněných vín je na programu ve dvě hodiny odpoledne, předpokládané ukončení je v osm hodin večer. Příchozí zaplatí 330 korun a vstupné zahrnuje skleničku s degustací vystavovaných vzorků vín a katalog.

Otevřené sklepy v Jaroslavicích.Otevřené sklepy v Jaroslavicích. Ilustrační snímek.Zdroj: Tomáš Zika

Otevřené sklepy v Hnanicích

Kdy: sobota 27. dubna od 11.00

Kde: Hnanice

Za kolik: na místě 350 korun, v předprodeji 300 korun

Proč přijít: Milovníci vína, kteří dávají přednost procházce mezi sklepy se skleničkou v ruce, mohou v sobotu vyrazit do Hnanic. Těšit se mohou na ochutnávku vín, bohaté občerstvení i kulturní program. Zahrají Duo Melody, Cimbálová muzika Notečka a zazpívají Žatčanští mužáci. Akce potrvá do deseti hodin večer.

Vynášení hroznového kozla do vinohradu
Tipy na víkend na Znojemsku: lidé vynesou hroznového kozla, bude i výstava koček

Hrušovanský košt

Kdy: sobota 27. dubna

Kde: Hrušovany nad Jevišovkou od 10.00

Za kolik: neuvedeno

Proč přijít: Sdružení vinařů pořádá tradiční osmnáctou výstavu vín s názvem Hrušovanský košt. Začátek je v sobotu v deset hodin dopoledne ve Společenském sále v Hrušovanech nad Jevišovkou. Zazpívají mužáci a odpoledne zahraje cimbálová muzika. Občerstvení je zajištěno.

Výstava vín v Jaroslavicích

Kdy: sobota od 11.00

Kde: Jaroslavice

Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Akce se koná v sále Penzionu U Šmídů na Náměstí v Jaroslavicích. Začátek je v jedenáct hodin dopoledne. V jednu hodinu po poledni je v plánu vyhlášení vítězných vín. Od tří hodin zahraje cimbálová muzika Lidová hudba Za oponou, od sedmi hodin následuje taneční zábava, hrát bude Jerry Band a následně další kapely.

Mezi stěžejní aktivity spolku patří Vynášení Hroznového kozla do vinohradu.
Hroznová koza chrání vinohrad a šíří poselství. Parta přátel oživila tradici

Vynášení Hroznového kozla do vinohradu

Kdy: sobota 27. dubna od 13.00

Kde: Znojmo-Popice

Za kolik: vstup volný

Proč přijít: Tradiční vinařská slavnost zahajující novou sezonu na vinicích se koná v sobotu  ve Znojmě. Odchod je v jednu hodinu odpoledne od Domu umění na Masarykově náměstí. Průvod půjde přes Karolininy sady a Kraví horu do Popic. Po cestě budou mít účastníci několik zastávek s vinařským programem a zakončení je v popickém Muzeu Charlese Seasfielda. Cestou zahraje Cimbálová muzika Antonína Stehlíka a večer pak od sedmi hodin Divocí kanci.

Zdroj: Spolek přátel Hroznové kozy

Den otevřených dveří ve Vinařství Thaya

Kdy: středa 1. května od 10.00

Kde: Vinařství Thaya, Havraníky

Za kolik: záloha na skleničku 50 korun, ostatní dle degustace

Proč přijít: Víno, spousta dobrého jídla a cimbálová muzika. Takový program slibují pořadatelé Dne otevřených dveří ve Vinařství Thaya v Havraníkách. Na řízené degustace nebo degustace premium je třeba se nahlásit předem na číslo 544 230 111. Maximální kapacita je dvacet účastníků ve skupině. Při degustaci premium ochutnají zájemci šest prémiových vzorků a cena je pět set korun. Vinařství získalo nedávno hned dvě významná ocenění v prestižní soutěži Vinařství roku, a to vítězství v kategorii střední vinařství a celkové vítězství Vinařství roku 2023.

Vinařství Thaya ze Znojemska získalo absolutní prvenství v soutěži Vinařství roku 2023. Uspělo zároveň v kategorii střední vinařství. Vyhlášení se konalo v brněnské hvězdárně a planetáriu.
Vinařství na Znojemsku je nejlepším v Česku. Nyní prodává vína i v Koreji a USA

1. máj na zámku v Miroslavi

Kdy: středa 1. května, od 10.00

Kde: Miroslav

Za kolik: základní vstupné 120 korun

Proč přijít: Novinku pro 1. květen si pro návštěvníky připravili pořadatelé v Miroslavi. Kromě klasických komentovaných prohlídek na zámku si mohou od od deseti dopoledne do dvou hodin odpoledne poslechnout cimbálovou muziku a ochutnat víno. Zahraje cimbálová muzika Ponava. Prohlídky zámku jsou v časech v jedenáct dopoledne, v jednu a ve tři hodiny odpoledne.

Degustační stánek v Rajské vinice ve Znojmě. V červnu je otevřeno od jedenácti do sedmi hodin, o prázdninách pak do osmi.Degustační stánek v Rajské vinice ve Znojmě. Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Otevření degustačního stánku

Kdy: středa 1. května, od 11.00

Kde: Rajská vinice, Karolininy sady, Znojmo

Proč přijít: Ve sváteční den 1. května otevírá degustační stánek v Rajské vinici v Karolininých sadech ve Znojmě. Příchozí si mohou vybrat z několika vzorků vín včetně všech odrůd zařazených do apelačního systému VOC Znojmo. V nabídce je i speciální Cuvée Rajská, které je vyrobené z hroznů vypěstovaných v této vinici. Otevřeno je od jedenácti dopoledne do sedmi hodin večer. Stejně tak i 8. května. Jinak tato otevírací doba platí pro všechny květnové a červnové víkendy. O prázdninách bude otevřeno denně, a to od jedenácti dopoledne do osmi hodin večer.

Další květnové dny budou patřit Jarovínu Rose a Festivalu vín VOC Znojmo. Růžovým vínům je věnovaný 3. květen a festival zaplní centrum Znojma 4. května. Deník o konání již informoval ZDE.

Zdroj: Youtube