Jubilejní desáté výročí letos oslaví Dechová muzika Amatéři. K jubileu natočila cédéčko, které bude na pultech za necelých čtrnáct dní. Počátky kapely, úspěchy a sny popisuje v rozhovoru zakladatel a kapelník Roman Teplý.

Kdy a jak kapela vznikla?
Na začátku se nás pár nadšených jedinců domluvilo a začali jsme se scházet v Základní škole v Dobšicích. Základna hráčů se začala postupně rozšiřovat, a tak mohl orchestr začít vystupovat.

Kolik muzikantů a zpěváků tvoří kapelu?
Je nás nyní dohromady, i se čtyřmi zpěváky, osmnáct. Je však těžké sehnat na Znojemsku dobré zpěváky. Nejvíce se střídají ženy, které postupně odchází. Kapela má neustále svůj vývoj.

Kdo vymyslel název kapely?
Název se líbil především mně. Ostatní byli proti, ale snažil jsem se ho prosadit. Když jsme se o pojmenování bavili, padlo třeba Znojemčanka či Dyjánka. Myslím si, že název Amatéři trochu provokuje a lidé z něj mají trochu strach, bojí se toho, jak vlastně hrajeme. Ale především vyjadřuje vztah k hudbě. Muzicírování máme rádi jako svého koníčka a proto to děláme jako amatéři.

K výročí jste natočili cédéčko, kdy ho uvedete?
CD nosič už máme nahraný a za čtrnáct dní bude k dispozici na trhu. Už zbývá jenom dodělat obaly a na pultech se určitě před Vánocemi objeví. Jeho pracovní název je Orosená, ale věřím, že to tak zůstane. Je podle jedné skladby, kterou napsal můj spolužák.

Co vás vedlo k natočení CD a kolik skladeb bude obsahovat?
Chtěli jsme všichni získat zkušenosti s natáčením v profesionálním studiu. Já už nějaké mám, ale ostatní ještě ne. Posluchači na CD uslyší čtrnáct skladeb od známých hudebních skladatelů.

Kde jste získali peníze na natáčení CD?
Z každé akce, na které hrajeme, jsme si vydělané peníze schovávali. Na CD uslyší lidé průřez skladeb za poslední dva roky.

Kde všude mohou posluchači Amatéry vidět?
Především hrajeme v regionu Znojemska, ale jezdíme i na festivaly do Rakouska. Hrajeme na nejrůznějších tanečních zábavách, na poutích i na plesech. Kromě toho doprovázíme krojovanou chasu po obci. Pořádáme i přehlídku dechovek na nádvoří znojemského hradu. Každý rok vystupujeme na největším festivalu Kmochův Kolín. Jako perlička jsme vystoupili na závěr pořadu. Už jsem dostal smlouvu i na příští rok. Je to totiž pro nás obrovská zkušenost – hrát mezi nejlepšími. Náš orchestr hraje písničky českých, moravských a slováckých autorů. Kapela má v repertoáru i vlastní aranžmá písní lidových a zlidovělých. Ovšem prezentujeme se i swingovou či klasickou muzikou.

Jaké překvapení plánujete na příští rok?
Oslovila nás Česká televize, takže nás čeká natáčení půlhodinového pořadu. Ještě toho však nechci moc prozrazovat, protože členové kapely o tom neví. Zatím se taky rozhodujeme, kde pořad natočit.

Dochází mezi muzikanty i ke konfliktům?
Určitě ano, nejvíce se přeme o výběru repertoáru. Jsem však despota, takže to vždycky musím rozhodnout já.

Jaký má kapela sen?
Mým snem je hrát a dělat radost ostatním.