Až se příští sobotu zvedne opona v Metropolitní opeře v New Yorku k odpolednímu představení Pucciniho Bohémy, budou u toho i diváci ze Znojma. Nepocestují za oceán. Bude jim stačit, když přijdou do znojemského kina, koupí si lístek a shlédnou, od půl osmé večer, digitální přímý přenos předposledního představení letošní sezony.

„Snažíme se naše kino vylepšovat, digitalizovat. Technicky jsme proto na přijímání a promítání digitálního satelitního přenosu připraveni. Myslím, že pro Znojmo tato nabídka může být zajímavým oživením. Příprava přenosů spočívala v projednání a podpisu potřebných smluv, instalaci satelitního přijímače a technických zkouškách,“ uvedl Miroslav Střihavka ze znojemského kina Svět. Projektu přenosů z New Yorku se účastní jen dvě další česká kina v Praze a Hradci Králové.

Jaký bude o představení zájem, nechce Střihavka spekulovat. „V Praze mají vyprodáno skoro celou sezonu, jaká bude odezva tady, teprve uvidíme. Pokud bude zájem solidní, můžeme uvádět přenosy i příští sezonu. Výhodou je, že máme dva sály. V menším bude opera, ve větším obvyklý program,“ dodal Střihavka s tím, že vstupenky za tři sta korun na příští sobotu jsou již v předprodeji.

Iniciativa kina velmi potěšila Jiřího Ludvíka, muzikanta a šéfa znojemského hudebního festivalu. „Už o tom vím a na představení se chystám. Metropolitní opera je bezesporu jednou z nejlepších scén na světě. Viděl jsem několik záznamů jejich inscenací a vždy to byl mimořádný zážitek. Přenos živého představení bude asi ještě zajímavější,“ řekl.

Prvním představením z New Yorku, které znojemští diváci uvidí, bude Bohéma Giacoma Puccinho. „Je to dílo, které zaujme i lidi, kteří si myslí, že pro ně opera není. Má krásné melodie, zajímavý příběh. Po zásluze patří k velmi oblíbeným operám,“ uvedl Ludvík.

Podle údajů internetových stránek projektu Metropolitní opery Live in HD přenášela newyorská scéna svá vybraná představení do šesti set kin, kulturních center, univerzit a škol v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Japonsku. Přenosy letos po celém světě shlédne na milion lidí.

Infobox:

5. dubna Giacomo Puccini, La Bohéme
ÚČINKUJÍ: Angela Gheorghiu (Mimì), Ainhoa Arteta (Musetta), Ramón Vargas (Rodolfo) a další
DIRIGENT: Nicola Luisotti
REŽIE: Franco Zeffirelli

26. dubna Gaetano Donizetti, La Fille du régiment (Dcera pluku)
ÚČINKUJÍ: Natalie Dessay (Marie), Juan Diego Flórez (Tonio), Felicity Palmer (Marquise de Berkenfeld), Alessandro Corbelli (Sulpice) a další
DIRIGENT: Marco Armiliato
REŽIE: Laurent Pelly